h*M\ Uitzettingen Kredietverlening Ook in 1 987 toonde zich bij onze leden en cliënten een sterke financieringsbehoefte. Wel voltrok zich een verschuiving in de kredietvraag van agrarische bedrijven naar andere bedrijven en ook naar particulieren. Tevens verlegde zich de belangstelling van kortere naar langere looptijden en van variabel naar vastrentende vormen. Leningen in 1987 excl. buitenlandse kantoren en ADCA-BANK in miljoenen guldens Verstrekkingen Aflossingen Toeneming Aangesloten banken 16 042 11 726 4 316 Rabohypotheekbank NV 1 232 1 475 '/- 243 Rabobank Nederland 3 818 3 221 597 Totaal 21 092 16 422 4 670 Voor het derde achtereenvolgende jaar nam het totaalbedrag van de verstrekte nieuwe leningen toe. De kredietvraag vanuit de agrarische sector kwam, na de zeer uitbundige groei in vooraf gaande jaren, in rustiger vaarwater terecht. Kleine en middelgrote bedrijven in handel, industrie en dienstverlening daarentegen bereikten een nog niet eerder behaald verstrekkingenniveau. Het grote bedrijfsleven nam in bescheiden mate leningen op. Het verder aantrekken van de woningmarkt deed de behoefte aan woninghypotheken toenemen. Vooral hierdoor steeg het door particulieren bij onze aangesloten banken opgenomen bedrag aanzienlijk. In totaal beliepen de nieuw verstrekte leningen f 21.092 (in 1 986: 1 9.102) miljoen, ofwel 1 0 (24)% meer dan in 1 986. Agrarische sector Door de agrarische sector werd in 1 987 een bedrag van f 4.995 (5.777) miljoen aan nieuwe leningen opgenomen. Hoewel dit een belangrijke afneming ten opzichte van 1 986 betekende, in vrijwel alle subsectoren, was het verstrekkingen niveau ten opzichte van de jaren voordien toch hoog te noemen. Ook de aflossingen bewogen zich op een hoog peil, dat zelfs boven het forse niveau van 1 986 uitsteeg. De uitstaande leningen aan de agrarische sector ultimo 1 987 overschreden de een jaar eerder bereikte stand per saldo met 3 (6)%. Veehouderij De melkveehouderij moest de produktie verder beperken. Het individuele quotum van de veehouders werd voor het melkprijsjaar 1 987/88 met ten minste 6% verminderd. In de eerste drie melkprijsjaren waarin de verplichte produktie- beperking gold, was de melkveestapel reeds met 1 8% ingekrompen. Door de ruime handel in grond met melkquotum bleef de kredietverlening evenals in het voorafgaande jaar hoog. De investeringen in de melkveehouderijbedrijven richtten zich verder overwegend op de bouw van mestopslag- voorzieningen en de aanpassing van stallen. Het rendement wordt hierdoor in ongunstige zin In toenemende mate worden krediet relaties aangegaan met onder nemingen die hun bestaansrecht ontlenen aan de snelle technologische ontwikkelingen (zowel in de sfeer van de bio technologie als van de informatica) De forse groei in de kredietverlening deed zich vooral voor bij kleine en middelgrote bedrijven op het gebied van handel, industrie en dienst verlening en in de particuliere woningsector. Bij de agrarische sector was de kredietvraag weliswaar minder groot dan in 1 986. maar historisch gezien wordt er in de land en tuinbouw nog steeds veel geïnvesteerd 15

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 9