nfirn ,11' fff Jaarverslag Internationale en nationale economie Internationale omgeving Na de economische inzinking aan het begin van de jaren tachtig ontwikkelden de westerse geïndustrialiseerde landen vanaf 1 983 een geleidelijke en vooral stabiele groei. Het internationale economische herstel was mede mogelijk door een forse stijging van het begrotingstekort van de Verenigde Staten in 1 982, dat vooral ontstond door omvangrijke belastingverlagingen. Vanaf 1 983 nam in dat land ook het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans steeds verder toe, met als spiegelbeeld groeiende overschotten in Japan en West-Duitsland. Aanvankelijk bestond in de financiële wereld veel vertrouwen in het Amerikaanse beleid. Dat kwam vooral tot uitdrukking in een waardestijging van de dollar van circa f 2,60 in 1 983 tot f 3,90 in de loop van 1 985. Daarna werd een internationaal gecoördineerd wisselkoersbeleid ('Plaza-akkoord') overeengekomen, gericht op enige ordelijke koersdaling van de naar algemene overtuiging overgewaardeerde dollar. De daardoor ingezette daling bleek echter op den duur moeilijk beheersbaar, omdat in de financiële markten wantrouwen in het Amerikaanse beleid de overhand kreeg. Een nieuw (Louvre-)akkoord in februari 1 987 beoogde stabilisatie van de dollarkoers op het toen bereikte niveau van ongeveer f 2,00. Niettemin behoefde eind 1 987 slechts f 1,78 voor de Amerikaanse dollar te worden betaald. Met name het voortwoekeren van de onevenwichtigheden in de Amerikaanse economie gaf in het verslagjaar groei aan een vertrouwens crisis op de financiële markten, die bij een samenloop van specifieke aanleidingen op 1 9 oktober 1 987 uitmondde in een omvangrijke koersval op de effectenbeurzen. Hieraan was een langdurige waardestijging van aandelen voorafgegaan, die vooral door speculatieve factoren was gevoed. Op een aantal beurzen waren de koers/winstverhoudingen tot uitzonderlijk hoge niveaus gestegen en liep het prijsgedrag niet meer in de pas met reëel- economische ontwikkelingen. In dat licht behoeft de forse correctie op de aandelenbeurzen niet als een voorbode te worden gezien van fundamenteel andere economische tijden. Meer zorgen voor de vooruitzichten van de wereldeconomie baart de ontwikkeling van de dollarkoers. Ook in het afgelopen jaar is wel duidelijk geworden, dat plechtige verklaringen omtrent de bewerkstelliging van een beoogde wisselkoersstabiliteit vroeg of laat als een boemerang gaan werken, indien deze niet vergezeld gaan van een daarop afgestemd pakket van financieel-economische maatregelen. In ieder geval dient een reductie van het Amerikaanse begrotingstekort hiervan deel uit te maken. Alleen een dergelijk pakket van maatregelen kan leiden tot opheffing van de forse internationale onevenwichtigheden, die met name tot uit drukking komen in de betalingsbalansen van de grootste industriële landen. Daarnaast blijft de internationale schuldensituatie van met name de ontwikkelingslanden een onopgelost probleem. De schuldencrisis werd voor het eerst manifest in augustus 1 982, toen Mexico liet weten niet meer aan zijn buitenlandse schuldverplichtingen te kunnen voldoen. De ontwikkeling van het renteniveau en de daling van de dollarkoers stonden hoog op de agenda bij de jaarlijkse economische top conferentie van de 7 belangrijkste westerse naties. Deze onderwerpen en de forse koerscorrecties op de effectenbeurzen later in het jaar bepaalden voor een belangrijk deel de situatie van de nationale en inter nationale economie. De Nederlandsche Bank zag in de ontwikkelingen aanleiding om tot drie keer toe de officiële rente tarieven te verlagen 9

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 6