begunstiging van andere spaarvormen dan bankbesparingen en - onlangs - de renterenseignering) wordt de Rabobank steeds meer genoodzaakt zich voor het aantrekken van de benodigde middelen te wenden tot nationale en internationale kapitaalverschaffers. Het feit dat de groei van de toevertrouwde middelen bij onze organisatie al gedurende een reeks van jaren achterblijft bij de groei van onze kredietverlening is in dit verband zeer illustratief. De omvang die de Rabobank vanuit haar basisfilosofie op de diverse markt segmenten heeft bereikt is intussen aanzienlijk. Is zij enerzijds met een marktaandeel van 40% al jarenlang de grootste spaarbank in ons land, anderzijds is de Rabobank uitgegroeid van de grootste bank voor de land- en tuinbouw (marktaandeel 90%) tot de grootste financier van het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Hoewel de totale uitstaande kredietverlening aan bedrijven in ons land niet exact bekend is, kan deze op basis van gegevens van de Nederlandsche Bank worden geschat op ruim f 1 70 miljard voor alleen de geldscheppende instellingen. Bijna f 57 miljard hiervan is afkomstig van de Rabobank. Dit is derhalve een aandeel van circa één derde. Dit aandeel neemt vooral in het midden- en kleinbedrijf al jarenlang gestaag toe, terwijl de Rabobank zich ook een steeds betere positie verwerft als financier van het grote bedrijfs leven. Met recht kan dan ook worden gesteld dat de cijfers zoals die zich aan de debet- en de creditzijde van de Rabobankbalans manifesteren, een belangrijke indicatie vormen van de investeringen en vrije besparingen in onze nationale economie. Als geen ander is de Rabobank- organisatie met haar fijnmazige lokale structuur en uitgebreide vestigingennet in staat om van vele miljoenen particuliere cliënten de spaargelden op te nemen en weer uit te zetten bij honderdduizenden ondernemers en bedrijven. Hierdoor vindt zowel schaal- als risicotransformatie plaats. Met andere woorden: het bijeen brengen van vele kleine bedragen maakt het financieren van ook de grotere investeringen mogelijk. Daarnaast kan de bank door het brede scala van uitzettingen de risico's van het financieren op een verantwoorde wijze aanvaarden, daar waar die spreidingsmogelijkheden voor individuele spaarders en beleggers vanwege hun relatief geringe vermogen niet binnen bereik liggen. Daarmee vormt de Rabobank een vitale schakel in de economische kringloop die loopt van besparingen naar investeringen waaruit via de daaruit voortkomende winsten en inkomens opnieuw besparingen ontstaan. De relatie met de leden-ondernemers Ondernemers die hun financierings middelen van de Rabobank betrekken, hebben met hun coöperatieve bank een dubbele relatie. Er is zowel een financieringsrelatie als een lidmaatschapsrelatie. Iedere ondernemer die bij de plaatselijke Rabobank een lening afsluit is statutair lid. Intussen is meer dan de helft van het totaal aantal agrarische en niet-agrarische ondernemers in ons land lid van een Rabobank. Als lid hebben zij zeggenschap in het beleid van de plaatselijke bank. Uit de leden wordt bij elk van de ruim 900 plaatselijke Rabobanken een bestuur en een raad van toezicht gekozen waarin ondernemers en vrije beroeps beoefenaren veelal sterk vertegenwoordigd zijn. Per bank zitten in de regel 3 personen in het bestuur, terwijl de raad van toezicht meestal 3 a 5 leden telt. In totaal is dat derhalve een groep van circa 6000 mensen. Dit betekent dat enkele duizenden ondernemers in ons land mede leiding geven aan de eigen plaatselijke Rabo banken. Deze structuur en de sterke lokale worteling van de Rabobanken garanderen dat de coöperatieve bank plaatselijk uitstekend op de hoogte is met de economische ontwikkelingen en mogelijkheden. Omdat men onder nemers en ondernemersactiviteiten in de eigen gemeenschap vaak al jaren lang van zeer nabij kent, kan de bank op de juiste wijze inspelen op de financieringsbehoeften ter plaatse. In de financieringsrelatie gaat het vanzelfsprekend zowel om de tarieven als om de voorwaarden van de lening of het krediet. Via tarieven en 38 staan van oudsher zowel prijs als kwaliteit centraal Naarmate concurrentieverhoudingen op markten perfecter worden en een situatie van nagenoeg volledig vrije mededinging wordt bereikt, wordt het voor coöperaties echter moeilijker zich in prijs duidelijk te onderscheiden van andere marktpartijen Overigens is het doel van elke coöperatieve instelling in feite het bereiken van zo'n situatie van volledig vrije mededinging omdat dit de leden van de coöperatie garandeert dat zij als kleine parijen op de markt geen nadelen ondervinden van hun individueel zwakke positie. In dit soort marktverhoudingen is de kwaliteit van de dienstverlening steeds meer een doorslaggevende factor. De Rabobank speelt hierop in door veel aandacht te besteden aan interne opleidingen en het verhogen van het kennisniveau in de bank. Ook via investeringen in nieuwe technologieën en regelmatige aanpassingen in de bedrijfsvoering werkt de bank aan een permanente verbetering en vernieuwing van de dienstverlening. Een ondernemer die door de plaatselijke Rabobank wordt gefinancierd, treedt toe tot de coöperatie. Zowel in het belang van het nieuwe lid, als uit een oogpunt van behartiging van de belangen van de bestaande leden zal de coöperatieve bank zijn financieringsverzoek zorg vuldig moeten beoordelen. Als vervolgens wordt besloten dat de bank tot financiering overgaat, betekent dit dat in principe een relatie voor een langere periode wordt aangegaan De Rabobank vindt dat de ondernemer dan van zijn coöperatieve bank mag verwachten, dat zij ook in perioden dat het hem tijdelijk wat minder goed gaat achter hem blijft staan. Hoewel ook de Rabobank haar leden-ondernemers natuurlijk nooit kan vrijwaren van economische tegenspoed of structureel verliesgevende situaties, beschouwt zij deze houding als een opdracht die ze door alle tijden heen wil blijven waarmaken. Het is het logische gevolg van het feit dat de Rabobank een coöperatieve bank is. voorwaarden wordt concreet vorm en inhoud gegeven aan de coöperatieve dienstverlening. Zoals bij alle produkten en diensten is het ook bij financieringen een kwestie van prijs èn kwaliteit. De rentetarieven voor financieringen bevinden zich conform de coöperatieve doelstelling van de Rabobank in het algemeen aan de onderkant van de markt. Daarbij moet worden opgemerkt dat er in onze organisatie sprake is van rente-adviezen die door Rabobank Nederland worden uitgebracht aan de plaatselijke Rabobanken. Elke plaat selijke Rabobank stelt - gehoord het advies van Rabobank Nederland - vervolgens zelf haar definitieve tarieven vast, die overigens niet zelden in een voor de leden gunstige richting afwijken van de landelijke adviezen. Door de lokale banken wordt daarbij in toenemende mate een systeem van tariefdifferentiatie toegepast. Met dit systeem wordt op een objectieve wijze rekening gehouden met verschillen in risico's en kosten. Naarmate men de bank kosten en risico's bespaart, mag de ondernemer dit ook merken in een voor hem gunstiger tariefstelling, zo is de gedachte hierachter. Overigens geldt hierbij vanzelfsprekend ook het omgekeerde. Maar bij financieringen gaat het niet alleen om de prijs! De kwaliteit van het produkt is ten minste even belangrijk. Als Rabobank verstaan wij onder kwaliteit onder meer- de juiste financieringsvorm voor de beoogde investering, de aflossings mogelijkheden, de houding van de bank in tijden dat de ondernemer (tijdelijk) problemen ondervindt, de gevraagde zekerheden, de deskundigheid van de bank en het bankpersoneel, de flexibiliteit en de snelheid waarmee de bank kan beslissen. Al deze factoren zijn eveneens van grote betekenis voor de relatie tussen de ondernemer en de bank Als leden van de plaatselijke Rabobank kunnen ondernemers het beleid van hun bank op deze terreinen direct en indirect beïnvloeden Met andere woorden: leden-ondernemers hebben zeggenschap over de kwaliteit van de diensten die zij van de bank afnemen In het kredietbedrijf van de Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 21