ontwikkelingsmogelijkheden van een onderneming blijken echter maar zeer ten dele uit balansen. Daarom werd in de daarop volgende fase behalve naar de balans ook steeds meer naar de resultatenrekening en naar de winst verwachting gekeken Een onderneming met een zwakke financiële structuur, maar met uitstekende financiële resultaten, kwam eerder voor een financiering in aanmerking dan in het verleden. Aldus kwam de nadruk meer te liggen op de prestaties in de markt en werden de financiering en de groei mogelijkheden van het bedrijf meer dan voorheen met elkaar in verband gebracht. Intussen neemt het tempo waarin maatschappelijke en technologische veranderingen zich voltrekken snel toe. De toekomstige winstgevendheid van de ondernemersactiviteiten wordt steeds meer bepaald door de kwaliteit van de ondernemingsleiding en de door haar opgestelde plannen. In de derde fase, waarin we ons nu bevinden, worden deze factoren bij de krediet verlening dan ook steeds belangrijker. In plaats van vooral te letten op financiële gegevens en zekerheden, wordt in toenemende mate getracht door de cijfers heen te kijken. Kennis en kunde, tot uitdrukking komend in vakmanschap en ondernemerschap, spelen daarom een steeds grotere rol bij de beoordeling van financierings- aanvragen. Deze ontwikkeling zal zich ongetwijfeld voortzetten. Dit betekent onder meer dat er rekening mee moet worden gehouden dat traditionele zekerheden bij de financiering steeds minder houvast zullen bieden. Ook het aantal financieringsvormen werd in de loop der tijd uitgebreid om gelijke tred te blijven houden met de groeiende behoeften van de ondernemers. Zo kwam er in ons produktenpakket meer variatie in looptijden en aflossingsvoorwaarden, terwijl factoring en leasing in korte tijd veel gevraagde diensten werden. Ondanks deze innovaties is de lening met variabele rente en onbeperkte aflossingsmogelijkheden steeds een belangrijke rol blijven spelen. Niet voor niets wordt deze lening beschouwd als ons coöperatief kernprodukt. Groei van de dienstverlening De expansie ging vanzelfsprekend veel verder. Om goed in te kunnen spelen op de groeiende internationalisatie van onze leden-bedrijven werd ook een eigen buitenlandbedrijf ontwikkeld met bijbehorende produkten en diensten (zoals im- en exportfinanciering, kredietverzekering en documentaire kredieten). En toen het nodig bleek om voor een goede cliëntenbediening in bepaalde landen over eigen kantoren te beschikken werd ook hiertoe overgegaan. De Rabobank is inmiddels reeds in 10 landen gevestigd. Intussen nam mede onder invloed van de snel toenemende technologische vernieuwing in het bedrijfsleven de behoefte aan risicodragend kapitaal meer en meer toe. Tegelijkertijd werden kleine (startende) ondernemers geconfronteerd met een afnemende bereidheid bij familieleden om hen te financieren. Deze ontwikkelingen hebben de Rabobank gestimuleerd ook op dit terrein nieuwe diensten te ontwikkelen. Een voorbeeld daarvan is de oprichting van een eigen Garantiefonds. Op basis van dit fonds kunnen startende en doorstartende ondernemers met veelbelovende plannen maar met een tekort aan eigen vermogen in aanmerking komen voor een achtergestelde lening van hun plaatselijke Rabobank. Deze faciliteit is vooral beschikbaar voor de financiering van typisch kleinschalige bedrijvigheid (de achtergestelde lening heeft in principe een maximum van f 100.000,-). Voor grotere investeringen heeft de Rabobank enkele participatiemaatschappijen opgericht of neemt hierin samen met andere instellingen deel. Nog onlangs werd bijvoorbeeld het belang in Ondernemend Vermogen Nederland tot 100% uitgebreid om op deze wijze ook de wat grotere bedrijven beter te kunnen voorzien van risicokapitaal. In het kader van de vernieuwing in het bedrijfsleven zal in bepaalde bedrijven en bedrijfstakken vooral ook de bio technologie van grote invloed worden. Zeker de agrarische sector zal hiervan ingrijpende gevolgen gaan ondervinden. Het is vanzelfsprekend dat deze ontwikkeling bij de Rabobank nauwgezet wordt gevolgd en dat wij ook in de introductiefase van deze 36 nieuwe technologie een stimulerende rol willen spelen. Daartoe is intussen een aparte participatiemaatschappij opgericht: het Rabobank Biotech Venture Fund. Met dit fonds wordt risicodragend deelgenomen in projecten waarvan de verwachting is gerechtvaardigd dat zij de vooruitgang van het agrarische dan wel overige bedrijfsleven ten goede komen. Natuurlijk is de behoefte aan risico dragend vermogen bij onze uitgebreide groep bedrijfsrelaties groter dan het aanbod dat de Rabobank hier tegenover kan stellen. Daarom zijn er naast de genoemde activiteiten recent ook initiatieven genomen om bij derden risicokapitaal te verwerven. Bedrijven die te groot zijn (geworden) om via een participatiemaatschappij aan risicokapitaal te komen, kunnen door de bank worden geholpen via de verzorging van emissies. In het verleden zijn reeds diverse bedrijven (mede) door Rabobank Nederland op de beurs geïntroduceerd Daarnaast zijn er ook verschillende mogelijkheden om bedrijven aan niet- risicodragende middelen te helpen, bijvoorbeeld in de vorm van obligatie leningen en zogenaamd 'commercial paper'. Het brede terrein van dit soort complexere financieringen alsmede de bijbehorende financiële advisering en bemiddeling vragen om een steeds verdergaande specialisatie en professionalisering van de bank. Daarom is Rabobank Nederland recent overgegaan tot de vorming van het nieuwe Directoraat Merchant Banking waarin de vereiste specialismen en diensten zijn samengebracht. De Rabobank bestrijkt intussen het hele terrein van de financiële dienst verlening aan het bedrijfsleven Daartoe behoort vanzelfsprekend ook de dienstverlening in de sfeer van het nationale en internationale betalings verkeer, creditgelden, deposito's, vermogensbeheer en beleggingen. Ook bij deze produkten en diensten geldt dat onze bank zo goed mogelijk tracht in te spelen op behoeften en wensen van ondernemers. Regel matig is er in dit verband dan ook sprake van produktvernieuwing. Een goed voorbeeld daarvan zijn de zogenaamde Quick Cheque-produkten waardoor bedrijven sneller kunnen beschikken over betalingen van buitenlandse afnemers. Exporteren gaat hierdoor gepaard met minder risico's (debiteurenbewaking) en lagere kosten (rentevoordeel). Van nog recenter datum zijn de nieuwe mogelijkheden die ontstaan door de ingrijpende ontwikkelingen in de informatica en de telecommunicatie. De eerste voordelen hiervan worden intussen aan de ondernemers ter beschikking gesteld. Zij worden sneller en meer gedetailleerd geïnformeerd. Belangrijke kostenbesparingen, een beter liquiditeitsbeheer en een betere debiteurenbewaking kunnen hierdoor worden bereikt. Het electronisch bankieren doet zijn intrede. In het betalingsverkeer heeft dat reeds geleid tot een grootschalige toepassing van electronische vormen van betalen (zoals betaal- en incasso-diskettes). Ook electronische rekeninginformatie over saldi en transacties is inmiddels voor Rabobankcliënten beschikbaar. Op basis van zorgvuldige kosten/baten analyses zijn allerlei nieuwe toepassingsmogelijkheden in voorbereiding. Voorbeelden daarvan zijn rechtstreekse koppeling van de computer van het bedrijf met die van de bank, het via de computer opgeven van betaalopdrachten, actueel inzicht in de stand van de rekening, het koppelen van de debiteuren- en crediteurenadministratie met de bancaire informatie, informatie over koersen, termijnaffaires en garanties. Omvang Rabobank Om de beschreven bancaire functies blijvend op een efficiënte en moderne wijze te kunnen uitoefenen moet de Rabobank zich breed opstellen om zo in voldoende mate te beschikken over de hiervoor benodigde middelen. Dit betekent onder meer dat een omvangrijke en sterke positie in de massamarkt van particuliere bank diensten absoluut noodzakelijk is. Met andere woorden: om een goede dienstverlening in de bedrijvenmarkt te kunnen bieden moet de Rabobank ook in de particuliere markt goed functioneren. Gezien de ontwikkelingen op de particuliere spaarmarkt (fiscale

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 20