fes Coöperatief bankieren voor ondernemers Onder het motto 'Onderneem 't met de Rabobank' wordt momenteel een publiciteitscampagne gevoerd om de dienstverlening en het produkten- pakket van de bank onder de aandacht te brengen van het bedrijfs leven. Sinds vorig jaar wordt bij deze campagne - met name voor het met- agrarische bedrijfsleven - ook gebruik gemaakt van het medium televisie Beelden uit deze tv-spot illustreren het thema-artikel over de dienstverlening van de Rabobank aan ondernemers. De Rabobank is een coöperatieve vereniging die een bankbedrijf uitoefent dat als financieel instrument dient ter bevordering van de economische ontwikkeling van de bedrijven van haar leden. Als krediet coöperatie zorgt de plaatselijke Rabobank voor een directe en efficiënte omzetting van lokale besparingen in lokale investeringen. Via de Rabobank komen over een breed front de middelen beschikbaar die noodzakelijk en gewenst zijn om in dorpen en in steden bedrijvigheid en welvaart te bevorderen. In dit transformatieproces heeft de coöperatieve bank tot taak haar functie tegen zo laag mogelijke kosten uit te voeren met als doel het mogelijk maken van economische groei in de bedrijven van haar leden en daarmee in de lokale gemeenschap Economische ontwikkeling Vroeger - in de eerste helft van deze eeuw - werd de bancaire functie op een bij die tijd en die omstandigheden passende, eenvoudige wijze vervuld Direct herkenbaar leverden de toenmalige Raiffeisen- en Boerenleen banken een grote materiële bijdrage aan het inkomen en de zelfstandigheid van boeren en tuinders. Coöperatieve banken werden destijds dan ook opgericht om concreet en goedkoop te voorzien in de behoeften aan leningen en kredieten van boeren, tuinders en andere ondernemers op het platteland. In de loop der jaren is ons land veranderd van een overwegend agrarische en plattelandssamenleving in een economie waarin handel en industrie een steeds grotere rol gingen spelen. Intussen werden gehuchten dorpen en dorpen werden steden. Bedrijven in de handel, industrie en dienstverlening die aanvankelijk vooral lokaal georiënteerd waren, ontwikkelden zich tot ondernemingen die meer regionaal en steeds vaker ook nationaal opereren. De internationale dimensie is intussen bij veel ondernemingen in ons land van wezenlijke betekenis. Ook boeren en tuinders hebben zich inmiddels ontwikkeld tot wat men thans met recht kan noemen agrarische ondernemers met een sterke nationale en internationale oriëntatie. In deze ontwikkelingsgang is de Rabobank met haar leden en cliënten meegegroeid. Door alle veranderingen heen is zij daarbij steeds trouw gebleven aan haar basisopdracht, namelijk ondernemers voorzien van financiële middelen en passende adviezen om de ontwikkeling en groei van hun bedrijven mogelijk te maken. Daar waar ondernemingen door hun omvang te groot worden om door een plaatselijke Rabobank te kunnen worden bediend, bijvoorbeeld omdat de financieringsbehoefte van zo'n bedrijf de mogelijkheden van de lokale bank te boven gaat, vindt de begeleiding en financiering door Rabo bank Nederland plaats. Op deze wijze zijn aanvankelijk vooral sterke relaties opgebouwd met ondernemingen die in het verlengde van de lokale bedrijvig heid opereren, zoals onder andere het geval is bij de grote landbouw coöperaties. Later zijn daar in toenemende mate ook andere grote bedrijven bijgekomen zodat momenteel alle bedrijven door de Rabobank- organisatie kunnen worden bediend. In de loop van de tijd heeft de Rabobank zich derhalve ontwikkeld van een coöperatie die eenvoudige kredieten en leningen verstrekte, tot een volwaardige coöperatieve bank die het hele terrein van de financiële dienstverlening aan bedrijven bestrijkt. Kredietbeleid In het kredietbeleid van de Rabobank zijn globaal drie fasen te onderscheiden. In de eerst fase werden alleen leningen en kredieten verstrekt op basis van primaire zekerheden (hypotheken en persoonlijke borg stelling). De balans en de solvabiliteit van het te financieren bedrijf speelden een grote rol. De groei- en 35

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 19