verkorting voor verschillende doeleinden leverde op, dat voor het grootste deel de arbeidsduur verkorting wordt omgezet in (rooster)vrije tijd. Van de mogelijkheid de arbeidsduurverkorting te gebruiken voor opleidingsdoeleinden wordt na een bescheiden start in toenemende mate gebruik gemaakt. Opleidingen De zeer snelle veranderingen in de samenleving op velerlei gebied maken het noodzakelijk, dat bij het bepalen van het beleid in alle onderdelen van onze organisatie wordt uitgegaan van een gemeenschappelijke visie op de toekomstige ontwikkelingen. Een belangrijke impuls hiertoe is in het verslagjaar gegeven door de organisatie van Managementconferenties en Beheerders conferenties. In deze bijeenkomsten zijn door de leiding van Rabobank Nederland visies op toekomstige ontwikkelingen gepresenteerd en door de deelnemers bediscussieerd, waarna diepgaand aandacht is besteed aan de consequenties hiervan voor het te voeren beleid. Aan de Managementconferenties is deelgenomen door 1.300 directeuren van plaatselijke banken en medewerkers van Rabobank Nederland. Ook de deelneming aan de Beheerders conferenties - bestemd voor de leden van besturen en raden van toezicht van de aangesloten banken - was massaal. Het zogenaamde Integraal Commercieel Opleidingspakket, in 1 986 aangevangen, is in het verslagjaar in versterkte mate voortgezet. Met dit opleidingsprogramma wordt de invoering van een nieuwe marktgerichte werkstructureringsmethode bij de aangesloten banken ondersteund. Alle medewerkers van de Rabobankorganisatie zijn in de gelegenheid gesteld om met aanzienlijke korting een personal computer aan te schaffen voor privégebruik. Hiervoor bleek een overweldigende belangstelling te bestaan. De totale opleidingsinspanningen bewogen zich in 1 987 op hetzelfde hoge niveau als in het daaraan voorafgaande jaar. Het hiermee gemoeide bedrag - inclusief de loonkosten van het tijdbeslag van de personeelsleden - beliep f 65 miljoen. Informatica In het verslagjaar is een begin gemaakt met nieuwe inspanningen om een adequate en toekomstvaste benadering voor de automatisering in beeld te brengen, in nauwe samenhang met de te verwachten bancaire ontwikkelingen. Meer in het bijzonder gaat het daarbij om de gewenste toegankelijkheid van gegevens voor en op de aangesloten bank, een adequate ondersteuning van commerciële processen en kantoor werkzaamheden en het scheppen van mogelijkheden voor het zogenaamde electronisch bankieren. Daaronder vallen nieuwe ontwikkelingen als cash-management, home- banking, geld- en betaalautomaten en het kantoor van de toekomst. Voor de geautomatiseerde ondersteuning van de aangesloten banken wordt gestreefd naar één familie van apparatuur, die zowel bij kleinere als bij grotere aangesloten banken identiek kan worden toegepast. Het decentrale verwerkingsconcept staat daarbij echter voorop. De produktie van de computercentra groeide in het verslagjaar met 11 In 1987 is een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuw computer centrum in Best, ter vervanging van het huidige computercentrum in Eindhoven. In 1 987 werd door onze organisatie ruim f110 miljoen in hardware geïnvesteerd. Binnen onze organisatie staan momenteel 1 2.650 werkstations opgesteld, hetgeen betekent, dat één De groei van het personeelsbestand bij de Rabobankorganisatie was gematigder dan in voorgaande jaren, maar was met een toename van 679 personeelsleden toch nog duidelijk aanwezig De opleidings inspanningen van en voor de meer dan 32.500 medewerkers bevonden zich opnieuw op een hoog niveau. Hiermee kan een belangrijke bijdrage worden geleverd aan de gewenste hoge kwaliteit van de dienst verlening. 29

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 16