Internationale dienstverlening In het verslagjaar is verder gebouwd aan onze dienstverlening ten behoeve van de internationale activiteiten van onze binnenlandse cliënten, de primaire doelstelling van ons buitenlandbedrijf. Cliënten worden bediend zowel in Nederland als vanuit onze buitenlandse kantoren en vertegenwoordigingen en de kantoren van de ADCA-BANK in de Duitse Bondsrepubliek. De verbreiding van kennis op het gebied van internationale bankdiensten heeft in ons bedrijf gedurende de afgelopen jaren een belangrijke plaats ingenomen. Als gevolg van deze inspanningen kon het buitenlandse betalings verkeer via onze organisatie in de afgelopen vijf jaren worden verdubbeld. Door nauwe aansluiting te zoeken bij de problematiek van de im- en exporteurs streven wij naar een verdere verbetering van onze internationale dienst verlening. Nieuwe produkten en onze buitenlandse vestigingen spelen daarbij een betekenisvolle rol. Verzekeringen In het verslagjaar heeft met nagenoeg alle coöperatieve verzekeraars intensief overleg plaatsgevonden teneinde te komen tot versterking van de gemeenschappelijke positie in het voortbrengings- en distributieproces van verzekeringsprodukten. Te verwachten veranderingen ten aanzien van het structuurbeleid voor het bank- en verzekeringswezen en de fiscale behandeling van oudedagsvoorzieningen spelen daarbij mede een rol. Niettegenstaande de scherpe concurrentie op de verzekeringsmarkt toonden de provisie-inkomsten uit hoofde van onze assurantie-bemiddeling een alleszins bevredigende groei. Het stijgings percentage van de afgelopen jaren kon worden bestendigd en beliep ruim 8%. Reizen De koopkrachtverbetering van veel particulieren en het toegenomen consumentenvertrouwen leidden in het verslagjaar tot een bijzonder sterke groei in het aantal via onze plaatselijke banken geboekte vakanties. Zowel omzet als provisie inkomsten toonden een stijging van 1 6%. Vooral de groei van vliegreizen en autovakanties was fors. Het aantal pakketreizen steeg aanzienlijk. In totaal hebben 807.000 (697.000) personen gebruik gemaakt van onze dienst verlening op het vlak van reisbemiddeling. De forse omzetgroei en kostenreducties hadden een positieve invloed op de rentabiliteit van onze activiteiten op het terrein van de reisbemiddeling. Vastgoedactiviteiten Begunstigd door de zich voortzettende opleving in de markt voor onroerend goed konden de 1 9 Rabomakelaardijen hun positie in 1 987 verder uitbouwen. Ondanks het opheffen van een tweetal kantoren steeg het aantal bemiddelingen tot meer dan 2.900 (2.650). Ongeveer 60% van de daaruit voortvloeiende financieringen werd verricht via onze organisatie. Daarnaast werden ruim 6.000 (5.850) taxaties verricht. Vastgoed Rabo Nederland BV noteerde opnieuw een toeneming van de aangegane verplichtingen met betrekking tot projectfinanciering. Onze vastgoed-dochter was betrokken bij in totaal 36 projecten, omvattend 2.020 woningen en 1 5.1 00 m2 bedrijfsvloeroppervlakte. 26 Mensen, middelen en deelnemingen Personeel Het aantal personeelsleden nam toe met 679 (1.425) personen, waardoor het totaal ultimo 1 987 32.646 (31.967) bedroeg. Hierin zijn 620 (600) personeelsleden begrepen die werkzaam zijn op onze buitenlandse kantoren en bij de ADCA-BANK AG. De personeelsomvang van de Rabobankorganisatie nam - gemeten in volledige arbeidsplaatsen - gedurende de verslagperiode toe met 578 (1.161) mensjaren of 1,9 (4,0)% tot 30.397 (29.829) mensjaren. Na enige jaren met een sterke uitbreiding van het personeelsbestand bracht 1 987 een duidelijk verminderde groei van het aantal arbeidsplaatsen, met name bij de plaatselijke banken. In de eerste helft van het verslagjaar was de ontwikkeling vrijwel stabiel, waarna in de tweede helft een toeneming met ruim 400 mensjaren optrad. Deze stijging was voor de helft toe te schrijven aan het aanstellen van medewerkers met een leer-arbeids- overeenkomst, zulks als uitvloeisel van de CAO. De extra groei in 1 985 en met name in 1 986 is toe te schrijven aan een inhaalslag ter compensatie van de gevolgen van de arbeidsduur verkorting en de toegenomen opleidings inspanningen. In alle beschouwde jaren steeg het activiteitenniveau. Ofschoon het beleid zoveel mogelijk gericht bleef op het bevorderen van werken in deeltijd, kwam in 1 987 aan de groeiende belangstelling hiervoor een einde. Het segment van de externe arbeidsmarkt waaruit de Rabobankorganisatie vooral werft - de school verlaters met HAVO- en/of MEAO-diploma - wordt namelijk krapper. Het gevolg hiervan is dat het voor deze categorie minder moeilijk wordt een volledige baan te verwerven, waardoor de bereidheid om in deeltijd te werken afneemt. Ook de bedrijfsvoering stelt beperkingen aan een verdere groei van het deeltijdpercentage. Het deeltijdpercentage in onze organisatie steeg overigens in 5 jaar tijd van 8% tot bijna 20% van het totale aantal medewerkers. In 1 987 voltrok zich een verdere stijging van het verloop. Ook de interne doorstroming nam toe. Van alle in dienst getreden personen bij plaatselijke banken, 1983 1984 1985 1986 1987 Ontwikkeling personeelsbezetting Rabobankorganisatie x 1000 aantal personeelsleden aantal volledige arbeidsplaatsen Rabobank Nederland en gelieerde instellingen was, mede dank zij de regionale vacaturebanken, ongeveer een derde afkomstig uit de eigen organisatie. Arbeidsvoorwaarden Op grond van de huidige CAO zijn op 1 april 1 987 en 1 januari 1 988 de feitelijk betaalde salarissen met respectievelijk 0,5% en 0,75% verhoogd en heeft een eenmalige uitkering plaatsgevonden van 0,75% per 31 maart 1 987. In het kader van het jeugdwerkgelegenheidsplan werden in het verslagjaar binnen de Rabobankorganisatie 224 jeugdigen op een leer-arbeidsovereenkomst aangesteld. Uit evaluatie van het jeugdwerkplan blijkt dat ongeveer 85% van deze jeugdigen een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd krijgt aangeboden. Als uitvloeisel van de CAO is ook een bijdrage geleverd aan de projecten 'PION' en 'Nieuw Elan'. Hiermede wordt beoogd langdurig werkloze academici via omscholing een plaats in het bedrijfsleven te geven. Onderzoek naar toepassing van arbeidsduur- 27

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 15