Merchant banking In het verslagjaar is een aanvang gemaakt met de scheiding tussen ons effectenbedrijf ten behoeve van de cliënten van aangesloten banken en het effectenbedrijf van Rabobank Nederland. Dit is gepaard gegaan met het instellen van een nieuw directoraat Merchant Banking dat zich onder meer zal richten op de bediening van de veelal institutionele cliënten van Rabobank Nederland in de primaire en secundaire openbare en onderhandse kapitaalmarkt. De inmiddels eveneens aan de merchant bank toevertrouwde activiteiten op het gebied van emissies en syndicaten groeiden bevredigend in zowel binnen- als buitenland. Het actief initiëren door Rabobank Nederland van aandelen- en obligatie-emissies is van toenemend belang. Door de plaatsing van het eigen papier van onze organisatie kon een evenwichtige bijdrage worden geleverd aan onze funding. De merchant bank omvat tevens een afdeling die is belast met de advisering en bemiddeling ten behoeve van onze cliënten op het vlak van fusies, overnemingen en management buy outs. Betalingsverkeer Het aantal particuliere betaalrekeningen steeg in het verslagjaar verder met 1 20.000 1 85.000) tot 3.670.000 (3.550.000). Plannen en maatregelen om de kosten van deze bancaire dienstverlening terug te dringen zijn inmiddels binnen de organisatie uitvoerig besproken en aan het publiek bekend gemaakt. Met ingang van 1 januari 1 988 zijn enige tarieven in het particuliere betalings verkeer ingevoerd. Daarbij is als uitganspunt gekozen, dat het tariferingsstelsel de cliënt de mogelijkheid moet bieden duurdere betaalvormen te mijden en gebruik te maken van goedkopere dan wel gratis betaaldiensten. Het toepassen van geldautomaten (GEA's) in plaats van gelduitgifte via de balie is een van de efficiencyverhogende maatregelen om de kosten van het betalings verkeer terug te dringen. In 1987 plaatsten wij bijna 100 geldautomaten, waardoor het totale aantal steeg tot 1 75. Het aantal GEA-transacties nam fors toe tot 3,5 miljoen. Ook de introductie van schijven voor de vergoeding van creditrente op betaalrekeningen is een vorm van produkt- vernieuwing. Voorts is interbancair overeenstemming bereikt om in Nederland één infrastructuur voor betaalmogelijkheden via betaalautomaten in te richten waarvan cliënten van alle banken op gelijke en veilige wijze gebruik kunnen maken. Deze infrastructuur moet ook detaillisten een goedkope en eenvoudige oplossing voor electronisch betalen bieden. Kortom, op een veelheid van terreinen zijn in 1 987 aanzetten bereikt teneinde het betalings verkeer, met op zijn minst behoud van het huidige serviceniveau voor de particuliere cliënt, om te vormen tot een ten minste kostendekkend produkt. In de komende jaren zullen wij op deze weg voortgaan. Het girale betalingsverkeer in ons land heeft een kwaliteit bereikt die in het buiten land niet of nauwelijks wordt geëvenaard. Wij willen deze kwaliteit op een voor alle partijen passende manier ten minste handhaven. Overigens vergt realisatie van dit streven de medewerking van alle betrokken partijen, dus naast de banken ook van de particuliere en zakelijke gebruikers. Zelden zullen de handelaren op de optie- en effectenbeurzen de koers- Informatie met zoveel spanning hebben gevolgd als in de laatste drie maanden van 1 987. Half oktober zette een spectaculaire koersdaling in, die er uiteindelijk toe leidde dat de koersen op de Amsterdamse Effectenbeurs ultimo december een kwart lager uitkwamen dan eind 1986 Ondanks de beurscrisis toonde het effectenbedrijf van de Rabobankorgamsatie een lichte verdere groei 25

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 14