H -■ ttttl Na de oktober-crisis op de effectenbeurzen deed zich hierin een kentering voor, doordat particuliere cliënten voor belangrijke bedragen effecten kochten. Zakelijke middelen Bij de middelen van zakelijke herkomst, deposito's en tegoeden in rekening-courant, was de groei slechts weinig minder dan in de recente voorafgaande jaren. Deposito's stonden wat minder in de belangstelling door het lagere niveau van de korte rente. Tegoeden in zakelijke rekening-courant daarentegen toonden mede door produkt- vernieuwing opnieuw een krachtige expansie. De aanwas van middelen met een zakelijke oorsprong was dan ook wederom zeer aanzienlijk. Opgenomen middelen Bij de aangegeven ontwikkeling van de toevertrouwde middelen en gezien de inspanningsverplichting in het kader van de informele kredietbeheersing, moesten in zeer aanzienlijke mate middelen worden opgenomen op de professionele markten. Aan pandbrieven - in het verslagjaar van een triple-A rating voorzien door vooraanstaande instituten - werd voor een bedrag van f 941 (645) miljoen geplaatst. Het uitstaande bedrag nam daardoor toe tot f 3,6 (3,3) miljard. Op de openbare kapitaalmarkt werd met succes een drietal obligatieleningen uitgegeven. Hiermede was in totaal f 750 miljoen gemoeid. Voorts werden twee euroguldennotesleningen tot een totaalbedrag van f 300 miljoen en een lening luidende in Australische dollars (Aus. 50 miljoen) geëmitteerd. Het beroep van onze organisatie op de onderhandse kapitaalmarkt steeg fors. Totale middelen Het totaal van de toevertrouwde en opgenomen gelden nam in het verslagjaar toe met 4,6 (5,3)% tot f 1 08,2 (1 03,4) miljard. Daarnaast was in de interbancaire sfeer f 1 8,9 (1 8,5) miljard opgenomen. De buitenlandse kantoren spelen een actieve rol bij het streven van Rabobank Nederland naar diversificatie van de middelen werving tegen een zo laag mogelijke kostprijs. 1985 1986 1987 Samenstelling middelen x f 1 miljard spaarmiddelen korte middelen middelen op termijn 22 Dienstverlening 1900 1800 1700 mar apr mei juni jul aug sep okt jan feb Dow Jones ANP- CBS index k New York, Dow Jones hb Amsterdam, ANP-CBS koersverliezen te zien ten opzichte van ultimo december 1 986. West-Duitsland met 36% en Nederland met 25% spanden daarbij de kroon. Per saldo kwam de ANP-CBS index algemeen per 31 december 1 987 uit op 209 (278). Amsterdamse Effectenbeurs De omzet aan de Amsterdamse Effectenbeurs bereikte in 1 987 wederom een record. Het totaal verhandelde volume bedroeg f 335 (258) miljard, hetgeen in vergelijking met 1 986 een stijging van 30% betekende. Van de omzet namen de aandelen f 1 59 (149) miljard voor hun rekening, terwijl het volume in obligaties f 1 76 (1 09) miljard beliep. De omzet via het Amsterdams Interprofessioneel Marktsysteem (AIM) bedroeg f 40 miljard, waarvan f 33 miljard betrekking had op obligaties. De Europese Optiebeurs behaalde in 1 987 een recordomzet van f 7,5 (6,5) miljard. In het verslagjaar ging de Financiële Termijnmarkt Amsterdam (FTA), dochter van de Optiebeurs, van start. Met name professionele beleggers verhandelden niet minder dan 67.000 gulden- rentecontracten, onder meer om zich te beschermen tegen rentewijzigingen. Effecten Het beursjaar 1 987 zal in de annalen worden bijgeschreven als het jaar waarin zich op de effectenbeurzen de grootste koersdaling aller tijden op één dag heeft voorgedaan. De beurscrisis werd ingeluid toen op vrijdag 16 oktober de wederom tegenvallende handelscijfers in de Verenigde Staten werden gepubliceerd. De Dow Jones index verloor in zeer korte tijd ruim 1 00 punten. Deze daling viel echter in het niet bij die welke op maandag 1 9 oktober plaatsvond. Bij een record omzet van 600 miljoen aandelen, daalde de Dow Jones toen met niet minder dan 508 punten. Optimistische uitspraken van financiële deskundigen ten spijt stortten de aandelenkoersen tijdens de daarop volgende weken nog verder in. De Dow Jones index sloot eind 1 987 op 1.938, fractioneel hoger dan een jaar eerder. Uiteindelijk gaven de Europese beurzen forse Effectenbedrijf Niettegenstaande de beurscrisis in oktober werden bij ons effectenbedrijf in het verslagjaar opnieuw goede resultaten bereikt. Zowel het zakenvolume als de provisie-inkomsten toonden een lichte verdere groei. De scherpe beursval liet ook de cliënten van onze organisatie niet onberoerd. Op 21 oktober verwerkten wij het grootste aantal effecten- en optieorders uit onze geschiedenis. Voorts werden vele nieuwe depots geopend. De in het najaar van 1 986 geïntroduceerde huisfondsen, het Obligatiefonds Rabobank en het Aandelenfonds Rabobank, noteerden een verdere groei van het gezamenlijke belegde vermogen van f115 miljoen eind 1 986 tot f 291 miljoen ultimo 1 987. Ook bleken veel cliënten geïnteresseerd in Rabo-Noro Venture BV Dit fonds, dat wordt beheerd door de Noro Group of Companies, bereikte uit emissie een omvang van f 50 miljoen. 23

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 13