Middelen De aanwas van de aan onze organisatie toevertrouwde middelen was in 1 987 aanzienlijk lager dan verwacht. Deze teleurstellende gang van zaken moet geheel worden toegeschreven aan de ontwikkeling van de spaarmiddelen. De korte middelen zetten hun gestage stijging voort. Op de professionele markten opgenomen middelen toonden een belangrijke groei. Spaarmiddelen De toeneming van de spaarmiddelen was in het verslagjaar minder dan half zo groot als in 1 986 en kwam uit op f 1.323 (2.997) miljoen. Zij bleef daarmee belangrijk onder het bedrag van de rentebijschrijving. Herhaaldelijk is door onze organisatie gewezen op de structureel ongunstige ontwikkeling van de markt voor bankbesparingen, met name door de invloed van de fiscale regelgeving op het spaargedrag van het publiek. Ook in het verslagjaar heeft onze organisatie, onder meer naar aanleiding van de Notitie Spaarstromen en de zogenaamde Brede Herwaardering van het Ministerie van Financiën, nadrukkelijk haar visie kenbaar gemaakt. Hoofdlijn van dit betoog was en is dat bij het aanbieden van gelijksoortige produkten op dezelfde markten door uiteenlopende financiële instellingen, banken en institutionele beleggers, de concurrentie voorwaarden voor hen gelijk dienen te zijn. De medio 1 987 bekend gemaakte verruiming van de rentevrijstelling voor de inkomstenbelasting zou tot op zekere hoogte positief moeten kunnen uitwerken op de bankbesparingen. De tegelijkertijd aangekondigde plicht voor de banken om gegevens aan de fiscus te verstrekken over door cliënten ontvangen rente, domineerde echter het beeld. Als gevolg daarvan kwam een omvangrijke afvloeiing van particuliere middelen op gang doordat het publiek, in aanmerkelijk hogere mate dan tot op dat moment het geval was, gelden in de chartale sfeer dan wel bij buitenlandse banken is gaan aanhouden. De tegenvaller in de spaarsfeer beliep voor de collectiviteit van de banken vele miljarden guldens. Op grond van de actuele omstandigheden - stijgende inkomens bij particulieren, aantrekkelijke reële vergoeding, minder belangstelling voor effecten - mocht immers op een duidelijk herstel van de spaaraanwas worden gerekend. De aangegeven ontwikkelingen hebben ook voor onze organisatie een flinke aderlating betekend, ondanks het feit dat ons aandeel in de spaarmarkt stabiel bleef. Tal van cliënten namen gelden op, waardoor onze meest traditionele middelencategorie - en voedingsbron voor een belangrijk deel van de kredietverlening van onze coöperatieve organisatie - zich teleurstellend ontwikkelde. Betaalrekeningen De groei van de saldi op betaalrekeningen bevond zich opnieuw op een hoog niveau. De stijging beliep f 583 (748) miljoen, waarmee ultimo 1 987 een stand van f 8,4 (7,8) miljard werd bereikt. Aanvankelijk lag de toeneming van de tegoeden op betaalrekeningen op een nog wat hoger niveau dan in de overeenkomstige periode van 1 986. Ondanks een intensieve markt bewerking, waarin persoonlijke advisering een grote rol blijft spelen, was sprake van een teleurstellende ontwikkeling van de spaarmiddelen. Voor een belangrijk deel wordt die gang van zaken toegeschreven aan in het verslagjaar door het Ministerie van Financiën aangekondigde maatregelen op het gebied van rente en fiscus. 21

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 12