zich iets beneden het gemiddelde, terwijl in de sector semi-overheid/onderwijs een daling werd genoteerd. Op de valreep van 1 987 presenteerde het Ministerie van Economische Zaken de beleidsnota 'Ruim baan voor ondernemen'. Daarin werd onder meer een nieuwe kredietregeling voor het midden- en kleinbedrijf aangekondigd welke het rentabiliteitsperspectief boven de solvabiliteitseisen stelt. Te zamen met een aanzienlijke beperking van de administratieve rompslomp brengt de nieuwe regeling een verbetering van de bestaande overheidsgarantie, ook voor starters. Naar onze verwachting zullen bedrijven met goede plannen nu eerder in aanmerking kunnen komen voorfinanciering onder staatsgarantie. Rabobank Garantiefonds In het verslagjaar is door de aangesloten banken wederom op ruime schaal gebruik gemaakt van de mogelijkheden van het Rabobank Garantiefonds. Op basis van een garantie van dit fonds verstrekten lokale Rabobanken achtergestelde leningen aan ongeveer 625 starters c.q. doorstarters uit het midden- en kleinbedrijf en uit de agrarische sector. Deze waren daardoor in staat een bedrijf te beginnen of een nieuwe activiteit in hun bedrijf te ontwikkelen. Het overgrote deel van deze aanvragen was afkomstig uit het midden- en kleinbedrijf, te weten ruim 80%. De overige hadden betrekking op de agrarische sector. Het totale bedrag van achtergestelde leningen bedroeg in het verslagjaar ruim f 26 miljoen; een stijging van circa 10%. De garantiestelling bereikte een niveau van meer dan f 47 miljoen. Het gemiddelde bedrag van de stimuleringslening nam toe van f 39.000 in 1 986 tot f42.000 in 1987. Woningmarkt Op de woningmarkt heerste in 1 987, evenals in de twee voorgaande jaren, een positief klimaat. Zowel de huizenprijzen als de rentestand maakten de aankoop van een woning aantrekkelijk. Bovendien verschoof de lastenverhouding tussen huren en kopen verder ten gunste van kopen. Ten opzichte van 1 986 steeg het aantal aan- en verkooptransacties met circa 3%, bij een prijs stijging van 3%. In 1 986 groeide het aantal 40 30 20 10 1983 1984 1985 1986 1987 Kredietbestand naar sectoren in procenten agrarische bedriiven overige bedri|ven particulieren transacties echter nog met 1 5%, bij een prijs stijging van 5%. Aldus begint zich een stabilisatie van zowel het transactie- als het prijsniveau af te tekenen. Het lijkt er op dat de inhaalvraag van de voorafgaande jaren enigszins is uitgewerkt en dat de woningmarkt een nieuw evenwichtsniveau zal gaan bereiken. De verder toegenomen belangstelling voor een koopwoning had positieve gevolgen voor de woninghypotheekmarkt. Bovendien heeft onze organisatie haar marktaandeel ondanks de scherpe concurrentie ten minste kunnen handhaven door maximaal in te spelen op de voorkeuren bij cliënten voor met name lange rentefixatietermijnen. Door de Rabobank- organisatie werden in 1 987 met f 9.449 (8.708) miljoen dan ook 9 (1 7)%meer nieuwe leningen aan particulieren verstrekt. Het uitstaande bedrag nam toe met 8 (9)%. Aflossingen Met aflossingen op leningen was in het verslagjaar een bedrag gemoeid van f 1 6,4 14,5) miljard. Vanzelfsprekend hingen deze overwegend samen met de contractueel overeengekomen terug betalingen. Verder had een substantieel deel betrekking op schuldvernieuwingen, veelal in verband met omzetting in leningen met een ander 18 rentetype. Ook onderlinge transacties binnen de agrarische sector verklaren het hoge bedrag aan aflossingen, zij het minder dan in 1 986. Financiering in rekening-courant Het financieringsbedrag in rekening-courant is in het verslagjaar opnieuw flink toegenomen. Ultimo 1 987 was op deze wijze f 0,9 (0,8) miljard meer opgenomen dan een jaar eerder. Het uitstaande bedrag beliep f 1 5,7 (14,8) miljard. De investeringen van veel niet-agrarische bedrijven en ook de relatief lage korte rente vormen de verklaring voor deze ontwikkeling. Consumptieve kredietverlening De consumptieve bestedingen in ons land zijn in 1987 niet onbelangrijk toegenomen. De belangstelling van particulieren voor consumptief krediet bleef, na de reeds opgetreden inhaalbeweging, onverwacht hoog. Het grootste deel van deze vraag wordt door de plaatselijke banken doorgeleid naar De Lage Landen BV. De uitstaande portefeuille bij deze dochter instelling steeg met 1 5 (20)% tot f 882 (770) miljoen. Totale kredietverlening De totale uitstaande kredietverlening van de Rabobankorganisatie aan de private sector beliep ultimo 1 987 f 99,1 (93,5) miljard. Het hiermede corresponderende groeipercentage daalde licht tot 6,0 (7,7)%. Dit hangt onder meer samen met het feit dat de Nederlandse Scheeps- hypotheekbank NV in 1 986 voor het eerst bij de consolidatie werd betrokken. Van het totale bestand stond 26,3 (27,2)% uit bij agrarische bedrijven, 33,9 (33,8)% bij handel, industrie en dienstverlening en 39,8 (39,0)% bij particulieren. Overige uitzettingen Het effectenbezit van onze organisatie werd verder uitgebreid. Ultimo 1 987 was hiermede een bedrag van f 9,3 (7,4) miljard gemoeid. Niet meer dan een fractioneel gedeelte hiervan kan worden toegerekend aan ons aandelenbezit. De forse toeneming hangt deels samen met een definitiewijziging krachtens welke thans ook commercial paper en certificates of deposit onder deze uitzettingen zijn gerangschikt. De portefeuille schatkistpapier nam in het verslagjaar af van f 4,3 miljard tot f 3,4 miljard. Aan bankiers was ultimo 1 987 f 22,6 (21,7) miljard verstrekt. Internationale kredietverlening Van de totale activa van f 145,5 (1 39,7) miljard had f 30,9 (29,5) miljard betrekking op verstrekkingen aan niet-ingezetenen. De internationale kredietverlening stond in guldens gemeten vanzelfsprekend onder druk van de waardedaling van de dollar. Ondanks deze negatieve invloed trad echter een duidelijke groei op. Een slechts bescheiden en verder afnemend deel van onze buitenlandse portefeuille stond - hoofdzakelijk in de interbancaire sfeer - uit op de zogenaamde schuldenlanden. Het overgrote deel had betrekking op Europa en Noord-Amerika. Financieringen aan buitenlandse overheden nemen af ten gunste van die aan internationale bedrijven en goederenstromen. Onze kantoren in het buitenland hebben ondanks de sterke internationale concurrentie een belangrijke groei in de kredietverlening kunnen bereiken. Gezien vanuit onze doelstelling als coöperatieve bankorganisatie stemt de voorspoedige ontwik keling van het kredietbedrijf tot tevredenheid. n 1983 1984 1985 1986 1987 Groei kredietverlening en toevertrouwde middelen Aangesloten banken x f 1 miljard kredietverlening toevertrouwde middelen 19

Jaarverslagen Rabobank | 1987 | | pagina 11