Jaarverslag Algemeen Economische ontwikkeling Dank zij de geldautomaat (GEA) kunnen cliënten 7 dagen per week, 24 uur per dag contant geld opnemen. Voor bankmedewerkers betekent de GEA een vermindering van routinehandelingen, waardoor meer nadruk kan worden gelegd op een individuele cliëntenadvisering. Het aantal geldautomaten bij Rabobanken wordt dit jaar vri|wel verdubbeld tot circa 130 stuks. De economische ontwikkeling in Nederland is in 1 986 vooral beïnvloed door de olieprijsval en de geleidelijke, maar forse waardevermindering van de dollar. De daardoor opgetreden daling van energieprijzen begunstigde in het algemeen de marktsector, maar verzwaarde de problemen van de overheid. Haar aardgasbaten vielen veel sterker terug dan zij aanvankelijk had verwacht. Dit zal vooral in 1 987 doorwerken in de overheids inkomsten. De olieprijsdaling heeft per saldo nog nauwelijks een gunstige uitwerking gehad op de wereldeconomie. Dat blijkt uit de groei van de voor Nederland relevante wereldhandel. Deze was met 3,5 nauwelijks hoger dan in 1 985. Negatieve invloed ging uit van het toenemend protectionisme in diverse landen. Vooral de lagere energieprijzen en een gematigde nominale loon ontwikkeling hebben de geldontwaarding in ons land versterkt omlaag gebracht tot 0,2 De op het eind van 1 985 ingevoerde BTW- en accijns verhogingen werkten zelfs nog ietwat tegen. De gunstige prijs ontwikkeling heeft gemiddeld de koopkracht in 1 986 fors verhoogd. Sinds 1 978 is op dit punt niet meer zoveel voortgang geboekt. De particuliere consumptie is in het afgelopen jaar dan ook sterk toe genomen. Vooral de uitgaven voor duurzame consumptiegoederen en toerisme zijn beduidend gestegen. De bedrijfsinvesteringen toonden een redelijke groei. Dit komt het duidelijkst tot uitdrukking wanneer de energiesector buiten beschouwing wordt gelaten. Vooral de krachtige groei van de investeringen in bedrijfs gebouwen duidt op capaciteitsuitbreiding. Rendementsverbetering, verruiming van afzetperspectieven en herstel van vermogensverhoudingen beginnen duidelijk vruchten af te werpen. Bestedingen aan investeringsgoederen en duurzame consumptie-artikelen veroorzaakten een opwaartse druk op het invoervolume. De groei daarvan is desondanks lager uitgevallen dan in 1 985, vooral als gevolg van de geringe voorraadvorming. In waarde gemeten is de invoer zelfs gedaald ten gevolge van de aanzienlijk lagere prijzen. Die kwamen mede voort uit de waardestijging van de gulden. Conjuncturele ontwikkeling procentuele volumemutatie t.o.v. vorig jaar industriële produktic consumptie 9

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 6