Balansontwikkeling en resultaat Balanstotaal Uiteindelijk leidden de beschreven ontwikkelingen in 1 986 tot een groei van het geconsolideerde balanstotaal met 6,0 (3,4)%tot f 1 39,7 (1 31,7) miljard. In het binnenlandse kernbedrijf van onze organisatie werd een alleszins bevredigende groei bereikt, zeker in het licht van de lage inflatiegraad. De balanstelling van de gezamenlijke aangesloten banken steeg met 7,4 (6,6)%. Positieve invloed ging ook uit van de balans- groei bij onze jongste buitenlandse kantoren. De negatieve invloed van de waardedaling van de Amerikaanse dollar kon daardoor worden gecompenseerd. Van betekenis is uiteraard ook de consolidatie van de Nederlandse Scheepshypotheekbank NV met f 1,2 miljard. Door de grotere belangstelling voor specifieke produktvormen bij woning hypotheken daalde het balanstotaal van de Rabohypotheekbank NV minder dan in voorgaande jaren. Baten De in 1 983 begonnen verkrapping van de rentemarge heeft zich ook in het verslagjaar voortgezet. Daartegenover stond nu een positieve ontwikkeling in de volumina van het rentebedrijf. De uiteindelijke rente winst steeg tot f 3.630 (3.505) miljoen, na een lichte daling in 1 985. De provisie-inkomsten toonden opnieuw een krachtige stijging tot f 559 (509) miljoen. Evenals in 1 985 droeg het effectenbedrijf daaraan het meest bij. Ook de overige niet-balansgebonden provisie-inkomsten, zoals die uit assurantiebemiddeling, gaven echter een verheugende groei te zien. Gunstige resultaten in de valutahandel en gerealiseerde koersresultaten in de effectenportefeuille hielden de overige baten met f 1 54 (200) miljoen op een hoog niveau. Ook de daarin begrepen resultaten van de niet- geconsolideerde deelnemingen stemmen tot tevredenheid. Rentemarge in van het gemiddeld balanstotaal Lasten De keerzijde van de krachtige volume-ontwikkeling in zowel het kernbedrijf als in de niet-balansgebonden activiteiten is een weliswaar afnemende doch opnieuw aanzienlijke kostenstijging met in totaal 6 (8)% tot f 2.953 (2.793) miljoen. De personeelskosten blijven onder opwaartse druk van de onverminderd doorgaande groei van het aantal personeels- 34 leden. Het stijgende activiteitenniveau kan, ondanks de toenemende automatiseringsgraad, nog niet geheel worden opgevangen door verbetering van de arbeidsproduktiviteit. Aanzienlijke opleidings inspanningen en verdere arbeidsduurverkorting zijn andere factoren van belang. In de stijging van de afschrijvingskosten komt de vergroting van de automatiseringsgraad tot uitdrukking. Resultaat De bruto winst kwam uit op f 1.390 1.421miljoen, een daling met 2 (5)%. De dotatie aan de VAR kon verder worden teruggebracht tot f 477 (510) miljoen, relatief hetzelfde niveau als vóór 1 980. Belastingen vergden over 1 986 f 226 (241miljoen, zodat een netto winst resteert van f 685 (668) miljoen. Dat is 3 (8)% meer dan in 1 985. Samenvattend is te stellen dat in het verslagjaar de kredietverlening en de traditionele middelen zich ruimschoots op het aanvankelijk door ons verwachte groeiniveau bewogen. Zeker wanneer de zeer lage inflatiegraad in aanmerking wordt genomen, is dat groeiniveau alleszins redelijk. Ook in het kader van onze coöperatieve dienstverleningsdoelstelling stemt dat tot tevredenheid. Bovendien zorgt de volumegroei voor compensatie van de margeverkrapping in onze resultaten. Verwachting 1 987 Wat betreft het kernbedrijf van onze organisatie verwachten wij voor 1 987 soortgelijke ontwikkelingen als in 1 986. Een bedreiging voor de volume-ontwikkeling blijft daarbij gelegen in de onverminderd felle concurrentie en zeker ook in de gevolgen van het fiscaal beleid voor de ontwikkeling van de spaarmiddelen. Het netto resultaat zal onder druk staan van de verlaging van de vermogensaftrek per 1 oktober 1 986, welke eerst in 1 987 volledig zal doorwerken. Ons streven blijft dan ook mede gericht op beheersing van de kostenontwikkeling, waarbij vanzelfsprekend onze dienstverleningsdoelstelling leidraad van ons handelen blijft. De dienstverleningsdoelstelling is dé bestaansgrond van onze coöperatieve organisatie. Om dit doel te bereiken zijn vanzelfsprekend geldmiddelen, gebouwen, machines, structuren e.d. nodig. De bij onze organisatie betrokken mensen geven echter uiteindelijk aan deze doelstelling daad werkelijk inhoud. De toewijding, inzet en creativiteit die bestuurders en medewerkers daarbij aan de dag leggen is van grote betekenis voor het succes van de Rabobank. Voor hun inspanningen gedurende het afgelopen jaar willen wij hen op deze plaats dan ook speciaal danken. Wij zijn ervan overtuigd dat de belangen van onze leden en cliënten ook de komende jaren bij hen in goede handen zijn. 35

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 19