leasing- en factoringactiviteiten groter dan die van de desbetreffende markt. Op 1 januari 1 987 is Credit Management Support BV als nieuwe werkmaatschappij met haar activiteiten gestart. Deze vennootschap gaat (internationale) incassodiensten aanbieden aan bedrijfsrelaties. De markt voor consumentenkrediet gaf in 1986 een forse groei te zien van bijna 20%. Het toegenomen vertrouwen in de (financiële) toekomst, inhaalbestedingen, inkomensverbeteringen en de lagere rente zijn hiervoor de belangrijkste verklaringen. Door De Lage Landen Financiering BV werden nieuwe consumptieve kredieten versterkt tot een bedrag van f 539 (396) miljoen. Het uitstaande bedrag steeg daardoor met 20%tot f 770 (640) miljoen. De Lage Landen Factors BV zag haar omzet met 37%groeien, waardoor het totaal uitkwam op f 1,2 (0,9) miljard. De snelle groei van de leasing activiteiten heeft zich in het voorbije boekjaar voortgezet. Er werd een produktie gerealiseerd van f 735 (480) miljoen en de portefeuille beliep aan het einde van het jaar f 1.040 (609) miljoen. Deze groei kwam grotendeels tot stand bij de operationele leasing. Nederlandse Scheepshypotheekbank NV In het begin van het verslagjaar verwierf Rabobank Nederland na een openbaar bod een belang van nagenoeg 1 00% in de Nederlandse Scheepshypotheekbank NV te Rotterdam. Voorts werd een reeds eerder door Rabobank Nederland verstrekte achtergestelde converteerbare lening volledig omgezet in aandelenkapitaal. Door aansluiting bij onze organisatie kon de Nederlandse Scheeps hypotheekbank NV de terughoudendheid van haar geldgevers, ook met betrekking tot condities, definitief overwinnen. Daar stond tegenover dat ook zij zich niet kon onttrekken aan de algemene tendens van marge- verkrapping binnen het bankwezen. De aanhoudend sombere voor uitzichten voor grote delen van de scheepsvaartsector leidden daarnaast tot een daling van de uitstaande kredietverlening van de bank. Per saldo kwamen zowel de rente- en provisiewinst als het bruto resultaat lager uit dan vorig jaar. Ontwikkelingen in de debiteurenportefeuille noopten de vennootschap het resultaat vrijwel geheel toe te voegen aan de voorziening algemene bedrijfsrisico's. In Nederland beschikker miljoen personen - ongeveer de helft Rabobankcliënten - over een Eurochequepasje. Zij schreven in 1 986 11 2 miljoen cheques uit. In totaal werd vorig jaar voor een bedrag van f 14,6 miljard met Eurocheques betaald. De pasjes worden vervaardigd bij Joh. Enschede Zonen Grafische Inrichting BV te Haarlem (foto); het opdrukken van naam en rekeningnummer en - eventueel - het invullen van de magneetstrip vindt plaats bij de bank. Fusies en vestigingen In 1 986 vonden er 5 fusies plaats tussen aangesloten banken. Het aantal banken verminderde daardoor tot 930 (935). De trend van de laatste jaren in de omvang en samenstelling van het binnenlandse vestigingennet zette zich voort. Het totaal aantal verkooppunten daalde wederom licht tot 3.459 (3.467). Ook de langzame verschuiving van kantoren - 2.345 (2.358) - naar zittingen - 1.114(1.1 09) - ging door. Op circa 75 plaatsen bieden wij thans door middel van geldautomaten onze cliënten de mogelijkheid om vierentwintig uur per dag geld op te nemen. 33

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 18