Personeelsbezetting en opleidingen De computercentra van Rabobank Nederland in Zeist en Eindhoven zijn een onmisbare schakel in de verwerking van de mutaties op de 3.5 miljoen particuliere en 500.000 zakelijke betaalrekeningen die bij Rabobanken worden aangehouden. In 1 986 werden hierop bijna 650 miljoen mutaties verwerkt. De gegevensuitwisseling tussen de automatiseringssystemen van de lokale Rabobanken en de centrale computercentra vindt plaats met diskettes die thans nog met auto's worden vervoerd. In de toekomst zal meer en meer gebruik worden gemaakt van data communicatie via het eigen Rabobank Terminal Netwerk (RTN). Vastgoed Rabo Nederland BV - een volledige dochter van Rabobank Nederland - was betrokken bij 30 (25) projecten in de vorm van project financiering met risicoparticipatie. Veelal namen de aangesloten banken een belangrijk deel van de vervolgfinanciering van de gerealiseerde bouw projecten voor hun rekening. De aanwezige specialistische kennis werd bovendien benut bij expertises ten behoeve van het kredietbedrijf van de Rabobankorganisatie. In sommige gevallen kon daardoor toegang worden verkregen tot nieuwe bancaire markten. Personeel en opleidingen De personeelsbezetting van de Rabobankorganisatie naar volledige arbeidsplaatsen gemeten steeg in 1 986 met 1.161 (1.115) mensjaren tot 29.829 (28.668) mensjaren. Het in 1 985 beduidend opgelopen groei tempo bleef dus onverminderd hoog. Dit is vooral toe te schrijven aan de verdere toeneming van ons activiteitenniveau, zowel in het traditionele bedrijf als bij de provisie-produkten en bij onze buitenlandse kantoren. Daarnaast speelden de voortgaande arbeidsduurverkorting en de kwalitatieve uitbreiding van onze dienstverlening hierbij een rol. Kwaliteitsverbetering is niet alleen arbeidsintensiever in directe zin, maar vereist met name ook meer kennis en vaardigheid van de medewerkers. Om dat te realiseren werd ook in het verslagjaar weer meer tijd besteed aan opleidingsactiviteiten. Zo is in de tweede helft van 1 986 na intensieve voorbereiding het zogenaamde Integraal Commercieel Opleidingspakket daadwerkelijk van start gegaan. Dit opleidingsprogramma beoogt een ondersteuning te zijn bij de invoering van een nieuwe werkstructurerings- methode op de aangesloten banken. Deze methode is erop gericht de banken sneller en flexibeler op ontwikkelingen in de markt en op de behoeften van de cliënt te laten inspelen. Met ingang van het studiejaar 1 986-1 987 is bij wijze van experiment aan de economisch-juridische afdeling van de HEAO te Eindhoven een specialisatie bank- en verzekeringswezen aangevangen. Het doel is te komen tot een betere aansluiting van het onderwijs op de eisen van het bedrijfsleven. Rabobank Nederland en Interpolis bieden feitelijke ondersteuning bij de invulling van de nieuwe vakken bankleer, verzekeringsleer en bedrijfskunde voor de dienstverlenende sector. Het is de bedoeling dat dit initiatief in de komende jaren door HEAO-instellingen elders wordt overgenomen. Het beleid bleef gericht op het bevorderen van werken in deeltijd daar waar dat op verantwoorde wijze mogelijk was en zulks door de betreffende medewerkers werd gewenst. Ten gevolge van de veranderde situatie op de arbeidsmarkt nam de belangstelling daarvoor overigens duidelijk af, vooral bij schoolverlaters. Het deeltijd-percentage bij onze organisatie steeg nog wel tot 19(18), maar minder dan in de voorafgaande jaren. Uiteraard groeide het aantal personeelsleden zodoende opnieuw sterker dan het aantal volledige arbeidsplaatsen. Er kwamen 1.425 (1.331personen bij, waardoor het totaal ultimo 1 986 31.967 (30.542) bedroeg. Hierin zijn 600 (477) personen begrepen die werkzaam zijn op onze buitenlandse kantoren of bij de ADCA-BANK AG. CAO Na moeizame onderhandelingen kon in maart 1 986 met de bonden van middelbaar en hoger personeel een CAO voor 1 986 worden afgesloten. Er werd overeenstemming bereikt over een eenmalige uitkering van 1 per 1 april en een structurele loonsverhoging van 1,5% per 1 oktober. Bovendien werd de arbeidsduurverkorting uitgebreid tot 80 (72) uren. In overleg tussen werkgever en werknemer kan worden overeengekomen dat zogenaamde roostervrije uren worden aangewend voor opleidings doeleinden, educatief verlof en voor non-activiteit voorafgaande aan vervroegde uittreding of pensionering. De afspraken met betrekking tot het bevorderen van deeltijdarbeid en het in dienst nemen van jongeren werden verlengd en op bepaalde punten uitgebreid. De Rabobank organisatie heeft hieraan in 1 986 ruimschoots voldaan. Het onderzoek naar de mogelijke herinschakeling in het arbeidsproces van langdurig werklozen heeft slechts tot beperkte resultaten geleid. Bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus ontbrak veelal de noodzakelijke informatie. In het kader van de CAO-onderhandelingen was reeds in de loop van 1 985 een akkoord bereikt over een nieuwe salarisstructuur voor het bankwezen. De invoering daarvan bij de aangesloten banken is in de loop van 1 986 van start gegaan. Een van de kenmerkende elementen van het nieuwe systeem is dat meer ruimte is gecreëerd voor prestatiebeloning. In verband daarmee is een zogenaamd flexibel salarisdeel van maximaal 1 5% ingebouwd. Medio december 1 986 werd door de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf en werknemersorganisaties een principe-overeenkomst bereikt over een CAO voor de periode 1 januari 1 987 tot en met 31 maart 1 988. Volgens deze principe-overeenkomst zullen de lonen per 1 april 1 987 en 1 januari 1 988 structureel worden verhoogd met respectievelijk 0,50%en 0,75%. Eind maart 1 987 en eind maart 1 988 zullen eenmalige 29

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 16