Verzekeringen Sinds 1982 worden kwartjes in omloop gebracht met de beeltenis van koningin Beatrix. Bij de Rijksmunt werden de afgelopen vijf jaar van deze munt 105 miljoen exemplaren geslagen. Ook het zogenaamde 'Julianakwartje', dat in 1950 in roulatie kwam, is nog volop in gebruik. Van dit kwartje werden bijna 900 miljoen exemplaren geslagen. De verzekeringsmarkt wordt reeds enige jaren gekenmerkt door verzadigingsverschijnselen. Tegelijkertijd treden er wezenlijke veranderingen op in de marktverhoudingen. Die vloeien voort uit de meer liberale wetgeving, de opkomst van nieuwe concurrenten en distributie technieken, alsmede uit veranderend consumentengedrag. Deze factoren leidden tot een bij voortduring scherpe concurrentie. Desalniettemin toonden zowel de omzet als het provisie-inkomen in 1 986 met 12(11)% respectievelijk 1 0 (8)%een duidelijke toeneming. In combinatie met de voortgaande verbetering van de doelmatigheid van de bedrijfsvoering gaf dit een gunstiger economisch resultaat van de assurantiebemiddeling. In de verslagperiode werd met de lang verwachte introductie van de autopolis het pakket Rabopolissen voor de particuliere consument nagenoeg gecompleteerd. Onverminderd blijft het streven er op gericht deze standaardprodukten concurrerend te doen zijn in voorwaarden en prijs. Geavanceerde computersystemen zullen het in de nabije toekomst mogelijk maken deze produkten tegen lagere kosten aan te bieden, zonder dat daarbij het dienstbetoon aan onze cliënten vermindert. Onze organisatie heeft in 1 986 actief gereageerd op de veranderende marktomstandigheden met een beleid dat vooral is ontwikkeld in samenwerking met onderlinge verzekeraars. Met hen zijn in de verslag periode nieuwe vormen van samenwerking tot stand gebracht dan wel bestaande banden verstevigd. Reizen De verbeterde inkomenspositie van veel particulieren resulteerde onder meer in grotere uitgaven voor vakanties. Toch groeide de markt voor georganiseerde vakantiereizen slechts licht. Als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl en de gespannen politieke situatie in het oostelijke Middellandse Zeegebied moest de reiswereld ernstige tegenvallers incasseren. Desondanks gaf de verkoop van vakantiereizen via onze organisatie een duidelijke stijging te zien. In totaal boekten bijna 700.000 (675.000) personen in 1 986 via de Rabobankorganisatie een reis. Voor onze provisie-inkomsten was het daarenboven gunstig dat het aandeel van de pakketreizen toenam en dat de gemiddelde reissom bij autoreizen hoger was. In het verslagjaar werden de eerste computerverbindingen tot stand gebracht tussen aangesloten banken en touroperators. De dienstverlening aan onze cliënten alsook de interne efficiency konden daardoor worden verbeterd. Vastgoed activiteiten Begunstigd door de oplevende onroerend goed markt konden de 21 Rabo- makelaardijen hun positie in 1 986 verder uitbouwen. Deze regionale samenwerkingsverbanden van plaatselijke Rabobanken hebben inmiddels een eigen plaats verworven in hun bedrijfstak. Het aantal bemiddelingen steeg tot meer dan 2.650 (2.390). Daarnaast werden ruim 5.850 (5.350) taxaties verricht. 27

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 15