De Nederlandse in- en uitvoer hebben in 1 986 nadrukkelijk de gevolgen ondervonden van de lagere olieprijzen en de daling van de dollarkoers. De invoerwaarde verminderde ten opzichte van het voorafgaande jaar met 1 5% en de uitvoerwaarde met 1 2%. Exclusief energiedragers beliepen Internationale diensten deze percentages respectievelijk 4 en 3,5. Desondanks nam de omvang van het internationale betalingsverkeer dat via onze organisatie werd afgehandeld wederom toe. Dat gold eveneens voor de daaruit voort vloeiende provisie-inkomsten. De investeringen die wij de laatste jaren hebben gepleegd werpen hun vruchten af. De kennis en kunde van onze aangesloten banken op het gebied van de internationale dienstverlening werden vergroot. Ook door het introduceren van nieuwe produkten geven wij gestalte aan de primaire doelstelling van ons buitenlandbedrijf: het ondersteunen van de internationale activiteiten van onze binnenlandse cliënten. De Quick Cheque Service en de Exportrekening Frankrijk zijn recente voorbeelden van zulke nieuwe produkten. Aan het produkt export financiering is in het verslagjaar extra aandacht besteed. Buitenlandse kantoren Voor een juiste behartiging van de belangen van onze cliënten is een adequaat net van buitenlandse kantoren onontbeerlijk. Het aantal buitenlandse vestigingen - kantoren dan wel vertegenwoordigingen van Rabobank Nederland - nam toe tot 1 9 (1 3). In 1 986 opende Rabobank Nederland een 'offshore-kantoor' in Singapore en vertegenwoordigingen te Hong Kong en Jakarta. De Rabobankorganisatie heeft thans vestigingen in de belangrijkste wereldhavens, waardoor een goede bancaire begeleiding van de (agrarische) handels- en goederenstromen mogelijk is. Naast de dienstverlening aan Nederlandse relaties ontplooien de buitenlandse kantoren ook eigen bancaire activiteiten. Dit is onder meer noodzakelijk om tot een aanvaardbare rentabiliteit te komen. Bij de nog relatief jonge kantoren te Antwerpen en Londen was in 1986 sprake van een krachtige groei van middelen en uitzettingen. In New York groeide de kredietverlening. De bedrijfsresultaten van onze buitenlandse vestigingen ontwikkelden zich bevredigend. Effecten Amsterdamse Effectenbeurs Op de Amsterdamse Effectenbeurs werd in 1 986 wederom een record omzet behaald. Het totale verhandelde volume bedroeg f 258 (207) miljard, een stijging derhalve met 25 (34)%. Op 5 september bereikte de algemene beursindex haar hoogste stand van 301Dit koers- peil kon echter niet worden vastgehouden. De onzekerheden aan het internationale valuta- en rentefront hadden een ongunstige invloed op het beursklimaat. Bovendien meldde het bedrijfsleven dat door de val van de dollarkoers de concurrentiepositie onder druk kwam te staan. Uiteindelijk sloot de ANP-CBS index algemeen per 31 december op 278 (256). Ten opzichte van ultimo 1985 betekent dat een stijging met 9 (41 Ook de Europese Optiebeurs gaf in het verslagjaar een forse groei te zien. Voor de Parallelmarkt bestond een groeiende belangstelling. Het is verheugend te kunnen vaststellen dat de Parallelmarkt te zamen met de particuliere participatiemaatschappijen en de venture capital onder- 24 nemingen op adequate wijze het middelgrote bedrijfsleven van risico dragend vermogen voorzien. De dalende tendens van de rente op de openbare kapitaalmarkt resulteerde tot aan de zomermaanden in een vriendelijke stemming op de obligatiemarkt. Nadat gedurende deze periode een aantal 'rentehobbels' was geslecht, bereikte de obligatie-index op 1 september een hoogtepunt van 11 9,8. Daarna kreeg de opwaartse rentetendens geleidelijk de overhand en begonnen de obligatiekoersen af te brokkelen. De obligatie index sloot tenslotte ultimo december op 1 14,3 (111,5). Het emissie volume op de obligatiemarkt lag in het verslagjaar met f 27 (33) miljard wederom op een hoog niveau, doch door het geringere beroep van de Staat kwam het lager uit dan in 1 985. De marktpositie van de Amsterdamse Effectenbeurs is in 1 986 structureel verder versterkt. Dit komt onder meer tot uiting in het toestaan van de zogenaamde netto handel via het Amsterdam Interprofessioneel Marktsysteem (AIM), het verminderen van de beursbelasting per 1 januari 1 987 en in het zich te Amsterdam vestigen van verscheidene gerenommeerde buitenlandse huizen. Groeiend effectenbedrijf Begunstigd door de geschetste marktomstandigheden heeft het effecten bedrijf van onze organisatie de opgaande lijn van de voorafgaande jaren zowel absoluut als relatief kunnen voortzetten. Het zakenvolume en de provisie-inkomsten gaven opnieuw een zeer bevredigende toeneming te zien. Het aantal uitgevoerde effecten- en optietransacties was opnieuw belangrijk groter dan dat in het vorige jaar. Ook de gestage groei van het aantal cliënten dat gebruik maakt van onze diensten op het gebied van vermogensbeheer en beleggingsadvisering stemt tot tevredenheid. De kwaliteit van onze dienstverlening kon verder worden verbeterd. Zo werd een 'real-time' koersinformatiesysteem ten behoeve van de aangesloten banken in gebruik genomen. Hiermee is het mogelijk om cliënten op vrijwel ieder moment actuele koersinformatie te verschaffen. Met de introductie van de huisfondsen Rabobank per 1 oktober 1 986 blijken wij eveneens in een duidelijke behoefte te voorzien. Hoewel voor de fondsen geen beursnotering is aangevraagd en de afzet vooralsnog uitsluitend via de Rabobanken plaatsvindt, beliep het gezamenlijk belegd vermogen van het Obligatiefonds Rabobank en het Aandelenfonds Rabobank ultimo 1 986 reeds f115 miljoen. Emissiebedrijf Door de liberalisatie van de Nederlandse kapitaalmarkt en de toenemende belangstelling van onze bedrijfsrelaties voor een beursintroductie, ontwikkelde de bedrijvigheid van ons emissiebedrijf zich gunstig. Dit komt onder meer tot uiting in het grote aantal - 1 28 (96) - deelnames aan emissiesyndicaten, de succesvolle plaatsing van participaties van Unico Investment Fund en het hoger geplaatste volume pandbrieven Rabo- hypotheekbank NV. Het eerste jaar van OCA Clearing BV is bijzonder goed geweest. Zowel het zakenvolume als het bedrijfsresultaat overtroffen de verwachtingen. Deze vennootschap, waarin Rabobank Nederland voor 40% deelneemt, opereert als zogenaamde clearing member oo de Europese Optiebeurs. 25

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 14