Koersontwikkeling van de dollar maandgemiddelden Internationale activiteiten Internationale economie Eurocard Nederland BV is de credit card-organisatie van de gezamenlijke Nederlandse banken. Het aantal kaarthouders groeide in 1 986 met niet minder dan 60% tot circa 120.000, waarmee Eurocard in ons land het grootste marktaandeel verwierf. De kaart wordt door 1 3.000 Nederlandse bedrijven als betaal middel geaccepteerd. Wereldwijd kan de Eurocardhouder - mede door de samenwerking met Mastercard -op 5 miljoen adressen terecht. De economische groei van de industrielanden lag in 1 986 met 2,5 (3)% gemiddeld op een iets lager niveau dan in het jaar daarvoor. In de onderlinge verhoudingen deden zich duidelijke verschuivingen voor. In de Verenigde Staten bleef het groeipercentage 2,5, vooral dank zij een aanhoudend grote toename van de binnenlandse vraag. De buitenlandse handel leverde wederom een negatieve bijdrage aan de Amerikaanse groei. De forse daling van de dollarkoers bracht vooralsnog weinig verbetering in het Amerikaanse betalingsbalanstekort. Voor Japan was het effect van de dollarkoersdaling veel groter. De concurrentiepositie verslechterde zodanig dat de groei van het uitvoervolume stagneerde. Hierdoor viel de produktiegroei terug tot 2,5 (4,5)%. In de Europese landen nam de economische groei daarentegen enigszins toe tot ongeveer 2,50 (2,25)%. Hier trad een opmerkelijke verschuiving op naar de binnenlandse bestedingen als belangrijkste kracht achter de expansie. Door de gematigde economische groei, maar vooral door een halvering van de aardolieprijs tot een niveau van omstreeks 1 5 per vat en een voortgezette daling van de grondstoffenprijzen, verminderde de inflatie in de industrielanden in het afgelopen jaar tot gemiddeld ongeveer 2,75 (4,50)%. De olie-exporterende ontwikkelingslanden werden in 1 986 geconfronteerd met een fors tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans. In het voorafgaande jaar hadden zij als groep nog een bescheiden overschot behaald. Hoewel ook de niet-olie-exporterende ontwikkelingslanden te kampen hadden met lagere prijzen voor hun (grondstoffen)uitvoer, wisten zij door een forse beperking van hun invoer het tekort op de lopende rekening enigszins te verkleinen. In belangrijke mate hing deze importbeperking samen met de moeilijkheden die deze landen ondervonden bij de financiering van hun betalingsbalanstekorten. De commerciële banken stelden zich over het algemeen nog steeds terug houdend op bij het verstrekken van nieuwe leningen, tenzij deze uitzicht boden op een structurele verbetering van de economie in het desbetreffende land. 23

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 13