Overige uitzettingen De gegarandeerde en tegen verlies en diefstal verzekerde Eurocheque is een internationaal betaalmiddel. De Eurocheque wordt in 40 landen in Europa en het Middellandse Zeegebied geaccepteerd. Bij ruim 4,5 miljoen winkels, restaurants, hotels e.d. kan met deze cheques worden betaald, terwijl bij bijna 200.000 bankkantoren Eurocheques kunnen worden verzilverd. In verband met technische wijzigingen in de liquiditeitsregeling van de Nederlandsche Bank werd de effectenportefeuille in het verslagjaar verder uitgebreid tot f 6,9 (6,2) miljard. Deze portefeuille bestaat voornamelijk uit (Nederlandse) staatsobligaties. Daartegenover werden de lange beleggingen verminderd. Ofschoon de Staat sinds 1 januari 1 986 geen langlopend schatkistpapier meer uitgeeft, nam onze totale schatkist- papierportefeuille toe tot f 4,3 (3,7) miljard. Andere korte beleggingen werden hiertegenover verder teruggebracht. De actiefpost bankiers in binnen- en buitenland toonde weer een geringe stijging tot f 22,1 (22,0) miljard. De negatieve invloed van de lagere dollarkoers werd gecompenseerd door de groei van het interbancaire volume in ons binnen- en buitenlandse bedrijf, met name dat van onze buitenlandse kantoren. Totale kredietverlening private sector en totaal toevertrouwde middelen totale kredietverlening private sei i totaal toevertrouwde middelen Toevertrouwde middelen De groei van de toevertrouwde middelen was gedurende het verslagjaar duidelijk beter dan in de voorafgaande jaren, maar is nog altijd te kenschetsen als gematigd. Middelen met zakelijke oorsprong bleven - zoals de laatste jaren gebruikelijk - redelijk groeien. Saldi toebehorend aan particulieren vertoonden in het tweede halfjaar een gunstiger verloop dan verwacht. Desalniettemin moeten wij constateren dat met name de spaarmiddelen op een structureel lager groeipad terecht zijn gekomen. Spaarmiddelen De aanwas van spaarmiddelen beliep in 1 986 f 2.996 (2.540) miljoen. Ten opzichte van de teleurstellende ontwikkeling van deze middelen in de tweede helft van 1 985, die zich ook in de eerste maanden van dit jaar nog voortzette, betekent dit een verbetering. Desondanks blijft er sprake van een beduidend lager groeitempo dan aan het eind van de zeventiger en het begin van de tachtiger jaren. In een aantal opzichten zijn de omstandigheden sindsdien fundamenteel gewijzigd, zodat een terugkeer 19

Jaarverslagen Rabobank | 1986 | | pagina 11