Twee jaar tevoren bedroeg het tekort nog 103A%. De dekking van de financieringsbehoefte verliep voorspoedig, mede door de ruime verhoudingen op de kapitaalmarkt. Van groot belang voor het voortduren van het economisch herstel is de positieve ontwikkeling van de bedrijfsinvesteringen. Voor het derde achtereenvolgende jaar stegen deze aanmerkelijk, maar toch waren zij nog aanzienlijk lager dan in het wat verdere verleden. Door hun ruime liquiditeitspositie konden de bedrijven de investeringen goeddeels zelf financieren. De groei van de bancaire kredietverlening aan het bedrijfsleven hield daardoor geen gelijke tred met de investeringen. Ook in het afgelopen jaar was de uitvoer weer de grootste drijfveer achter de produktiegroei. De volumestijging lag hoger dan de toeneming van de wereldhandel, zodat ons land zijn positie op de wereldmarkt verder verstevigde. De beheerste loonkosten ontwikkeling in de afgelopen jaren droeg hieraan belangrijk bij. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans was ook in 1 985 zeer aanzienlijk. Op de valutamarkten werd het beeld vooral bepaald door de ontwikkelingen rond de Amerikaanse dollar. Nadat in februari het hoogste niveau van f 3,94 was bereikt, trad daarna door de tegenvallende economische ontwikkeling in de Verenigde Staten een gestage waardevermindering op. De overeenkomst in september van de vijf grootste industrielanden, die een nieuwe fase in het wisselkoersbeleid van de Amerikaanse autoriteiten betekende, was er mede oorzaak van dat de dollarkoers aan het eind van het jaar op f 2,77 (3,55) uitkwam. Ondanks de forse waardevermindering van de dollar was de situatie binnen het Europese Monetaire Stelsel meestal stabiel. De enige spilkoersaanpassing betrof de lire, die in juli met 8% devalueerde ten opzichte van de overige deelnemende valuta. De gulden en de Duitse mark bevonden zich aanvankelijk onderin het stelsel, maar in de loop van het jaar konden beide munten hun vertrouwde posities.in de bovenste regionen weer innemen. De rentetarieven op de binnenlandse geldmarkt stonden onder sterke invloed van deze valutaire ontwikkelingen. De korte tarieven liepen in het begin van het jaar op tot boven de 7%, om daarna met enige onderbrekingen te dalen tot iets beneden de 6%. De laatste maanden van het jaar kwam de rente in een rustiger vaarwater. In lijn hiermee werd een in het begin van het jaar door De Nederlandsche Bank toegepaste verhoging van haar officiële tarieven in augustus weer ongedaan gemaakt. De banken zagen zich in de periode februari-juli bovendien genoodzaakt tot het instellen van een extra opslag op de debettarieven. De kapitaalmarktrente vervolgde, na een kortstondige stijging begin maart, de dalende tendens die reeds in 1 981 inzette. In de laatste twee maanden van het jaar stabiliseerde de lange rente zich rond de 7%. 14 81 82 83 84 85 De belangrijkste gebeurtenis voor de kapitaalmarkt vormde de beslissing tot verregaande liberalisering van deze markt, die 1 januari 1 986 haar beslag kreeg. Nieuwe financieringsvormen worden toegestaan en de toegang tot de Nederlandse kapitaalmarkt is verruimd. Kredietverlening De vraag naar nieuwe leningen lag bij de Rabobankorganisatie op een hoger niveau dan in 1 984. In totaal werd voor een bedrag van f 1 5,5 14,2) miljard aan nieuwe leningen verstrekt. Dit is de uitkomst van een hoger dan verwachte vraag vanuit de agrarische sector, een voortgaande stijging bij de overige bedrijven en een geringe teruggang in de verstrekkingen aan particulieren. Kredieten in rekening-courant namen beduidend toe, waarschijnlijk mede onder invloed van de renteverhoudingen en -verwachtingen. Vooral bedrijven uit de sectoren Handel, Industrie en Dienstverlening verhoogden hun beroep op bankkrediet. Leningen in 1985 excl buitenlandse kantoren en ADCA-BANK in miljoenen guldens Verstrekkingen Aflossingen Toeneming Aangesloten banken Rabohypotheekbank NV Rabobank Nederland Totaal 12 841 9 052 3 789 737 1 641 - 904 1 883 1717 166 15461 12410 3051 De wereldmarkt van agrarische produkten werd in 1 985 - evenals in het daaraan voorafgaande jaar - gekenmerkt door toenemende overschotten, lagere prijzen en oplopende handelspolitieke spanningen met name tussen de VS en de EG. Medio 1 985

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 9