'V A ,/N s/ A V Algemeen Verenigde Staten van Amerika Mengvoedergrondstoffen arriveren in grote hoeveelheden in de Rotterdamse haven om vervolgens via binnenschepen naar de vee voederfabrieken in het achterland te worden vervoerd. Alleen al uit de USA importeert Nederland deze grondstoffen voor een bedrag van ruim f 1 miljard Het in 1 983 begonnen herstel van de Nederlandse economie heeft zich ook in 1 985 voortgezet. De economische ontwikkeling was daarbij evenwichtiger dan in de voorafgaande jaren. Na de afzet in het buitenland nam voor het eerst sinds jaren ook het volume van de particuliere bestedingen weer toe. Omzetgroei en rendements herstel kwamen nu ook binnen het bereik van de bedrijfssectoren die vooral op de binnenlandse markt zijn aangewezen. Daarmee traden zij in het voetspoor van de meer op export gerichte bedrijven, die reeds eerder de vruchten van het herstel konden plukken. Het vertrouwen in de toekomst van het bedrijfsleven is teruggekeerd. Dit komt onder meer tot uitdrukking in de sterk toegenomen bereidheid risicodragend vermogen beschikbaar te stellen. De gang van zaken op de Effectenbeurs illustreert dat. Door de groei van de produktie, de stijging van het aantal deeltijd banen, het niet meer registreren van oudere werklozen en in mindere mate de uitbreiding van arbeidsduurverkorting, daalde de geregistreerde werkloosheid in de loop van het jaar met 60.000. Ondanks deze positieve trend bleef de werkloosheid met een gemiddeld niveau van 761.000 in 1 985 een zorgwekkend maatschappelijk probleem. De lonen ontwikkelden zich wederom gematigd, maar stegen meer dan in 1 984. Bij verlaging van de collectieve lastendruk en een geringe prijsstijging van consumptiegoederen leidde dit per saldo tot een koopkrachtverbetering voor de gezinnen. Mede daardoor werd de nog beperkte maar toch betekenisvolle volumestijging van de particuliere consumptie mogelijk. De inflatie was met 2,2 (3,3)% één van de laagste in de wereld. Overeenkomstig het regeerakkoord werd het financieringstekort van de overheid in 1 985 verder terug gedrongen tot circa 7,5% van het nationale inkomen. Conjuncturele ontwikkeling Indices 1980= 100 industriële produktie consumptie •V. 13

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 8