ook in het licht van de concurrentie, op een passend peil te brengen, bestond behoefte aan het vestigen van een aantal kantoren in de Bondsrepubliek. De mogelijkheid daartoe diende zich in 1983 aan, toen een aanzienlijk meerderheidsbelang in de Allgemeine Deutsche Credit- Anstalt AG (ADCA-BANK) kon worden verworven. Deze bank beschikt over acht vestigingen in de belangrijkste Duitse steden. Inmiddels werden en worden gezamenlijk nieuwe produkten ontwikkeld, waarvan de zogenaamde Quick-Cheque-Service een voorbeeld is. De ADCA-BANK ontwikkelt zich voorspoedig en heeft haar nut voor de behartiging van de belangen van onze Nederlands-Duitse relaties in zeer korte tijd bewezen. De tweede handelspartner van ons land is België. Mede vanwege de omvangrijke agrarische goederenhandel in de haven van Antwerpen opende Rabobank Nederland in 1 984 in deze stad een eigen kantoor. Twee jaar eerder had zij reeds - in goed overleg met de betrokken plaatselijke Rabobanken - een eigen bijkantoor geopend in Rotterdam. Met de vestiging van deze twee kantoren werd een verbinding gelegd tussen de drie belangrijkste Westeuropese handelshavens: Rotterdam, Antwerpen en, via de ADCA-BANK, Hamburg. Te zamen met het kantoor te New York werden door middel van vestigingen in de belangrijkste wereldhavens ingangen geschapen naar de agrarische handels- en goederenstromen. Op die wijze werd de in de buitenlandstrategie beoogde wisselwerking en synergie tussen het binnenland- en buitenlandbedrijf van de Rabobank verder gestalte gegeven. Waar Londen en Singapore eveneens tot de grote wereldhavens behoren, lag het voor de hand ook daar naar rendabele vestigingsmogelijkheden onderzoek te doen. In 1 982 werd een vertegenwoordiging in Londen gesticht, die in 1 985 werd omgevormd tot een volledig bankkantoor. Hiermee verwierf de Rabobank zich een eigen plaats in het meest vooraanstaande financiële centrum in de wereld. Intussen werd in datzelfde jaar ook in Parijs een vertegenwoordiging geopend. Belangrijkste doelstelling van deze vestiging is de Nederlandse export ter plaatse te ondersteunen. Medio 1 986 zal het huidige vestigingsconcept van buitenlandse kantoren zijn afronding vinden in het Verre Oosten: een 'offshore-kantoor' in Singapore en vertegenwoordigingen in Jakarta en Hong Kong. Zuid-Oost Azië ontwikkelt zich reeds enige jaren in een vergelijkenderwijs hoog tempo en belooft als afzetgebied voor agrarische produkten alsook voor deskundigheid op het gebied van agrarische produktie- en 44 veredelingstechnieken nog aan betekenis te winnen. De toenemende belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven maakt de aanwezigheid van Rabobank Nederland in dit gebied geboden. Ook wordt daarmee een nieuwe schakel gesmeed in de havenketen die hierboven werd geschetst. De vestiging in Hong Kong zal bovendien een sleutelfunctie vervullen in de uitwerking van de contacten die in 1985 werden gelegd met de Agricultural Bank of China. Mede op basis van de samenwerkings overeenkomst met deze instelling kunnen wij onze relaties die in de Chinese Volksrepubliek zijn geïnteresseerd, beter van dienst zijn. Om de belangen van onze Nederlandse relaties te behartigen, beschikken al onze operationele buitenlandse kantoren over een zogenaamde 'Dutch Desk', die door Nederlanders of Nederlandstaligen wordt bemand. In de praktijk is gebleken dat dit door onze cliënten bijzonder wordt gewaardeerd. Voorde Rabobankorganisatie past zo'n 'Dutch Desk' in de gedachtengang van haar persoonlijke dienstverlening, ook in het buitenland. De groeiende financiële kracht van de Rabobankorganisatie heeft haar intussen tot adres gemaakt van een gestaag toenemend aanbod van buitenlandse middelen. De internationale financiële ontwikkelingen inspireren ons daarbij tot een voorzichtig beleid. Daardoor bleven de uitzettingen bij buitenlandse banken en onze kredietverlening aan buitenlandse overheden en bedrijven qua omvang en risico naar verhouding beperkt. De internationale kapitaalmarktzaken krijgen onze toenemende aandacht. Niet alleen omdat zij een bron van inkomen zijn, maar ook omdat daarmee aan buitenlandse banken wederkerige diensten kunnen worden aangeboden. De thans internationaal optredende liberalisatie van de kapitaalmarkten biedt nieuwe kansen om onze positie in binnen- en buitenland op dit terrein te versterken. Daarmee komen wij ook tegemoet aan de toenemende belangstelling van onze beleggende cliënten (zowel particulieren als institutionele beleggers). Buitenland dient binnenland De Rabobankorganisatie heeft op het terrein van de internationalisatie een typisch eigen weg gevonden. Die weg heeft één doel: dienstverlening in de ruimste zin aan leden en cliënten van de lokale Rabobanken en van Rabobank Nederland. Daarbij blijft de Rabobank een Nederlandse instelling, die ook in haar buitenlandbedrijf bouwt op haar agrarische specialisatie, maar daarop niet alleen. Buitenland dient binnenland dus. Dertien jaar geleden werd deze grondgedachte vastgelegd; nog steeds is zij onverkort van kracht. 45

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 24