Indonesië Nadat ons hoogwaardige fokvee aan strenge keuringen is onder worpen, wordt een lange luchtreis gemaakt die de dieren naar verre landen voert, zo ook naar Indonesië. verklaren die ontwikkeling voor een deel. Voor een ander deel echter is die margeversmalling toe te rekenen aan de verhevigde concurrentie tussen banken onderling alsook tussen banken en andere financiële instellingen. Die strijd gaat om zowel de spaarmiddelen als ook om de, vooral hypothecaire, uitzettingen. Voor de desbetreffende produkten leidt dat tot een scherpe prijs stelling. Bij onze organisatie gaat het daarbij om in verhouding grote delen van de activa en de passiva. Een en ander leidde in het verslagjaar tot een zodanige verkrapping van de rentemarge, dat de volumegroei niet helemaal voldoende was om de rentewinst op het peil van 1 984 te houden: f 3.492 (3.509) miljoen. Daarentegen toonden de provisie-inkomsten een stijging tot f 509 (456) miljoen. Dit is te meer verheugend nu die stijging zich voordoet in vrijwel alle provisiegenererende activiteiten van ons bedrijf, ook dit jaar het meest in het effectenbedrijf en de assurantiebemiddeling. Realisering van koersresultaten in de effectenportefeuille zorgde voor een opnieuw zeer krachtige stijging van de overige baten tot f 214 1 21miljoen. Aan die groei droegen ook bij de zeer bevredigende resultaten van de meeste instellingen waarin wij deelnemen. Dat geldt vooral voor Van Lanschot's Beleggings-Compagnie BV te 's-Hertogenbosch. Aandeel niet-rentebaten in totale baten De stijging van de bedrijfskosten gaf een versnelling te zien: met 8 (5)% tot f 2.793 (2.586) miljoen. Met name de personeelskosten stonden onder opwaartse druk van de gestegen personeels bezetting. Deze ontwikkeling gaat voorlopig gepaard met verhoging van onze automatiseringsinspanningen en de kosten daarvan. Uiteindelijk resulteerde een bruto winst van f 1.421 (1.499) miljoen, 5% lager dan in 1 984. De dotatie aan de VAR kon belangrijk worden teruggebracht tot f 51 0 (651miljoen. In onze 37

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 20