exploitatie hiervan ondergebracht in Rabobank Computerdiensten BV, die sedert medio 1 985 als een zelfstandige dochterinstelling van Rabobank Nederland functioneert. In de verslagperiode heeft een verdere uitbouw van de activiteiten plaatsgevonden. Binnenkort worden drie nieuwe produkten leverbaar. De Lage Landen De Lage Landen BV heeft in 1 985 een succesvol jaar gehad. Bij nagenoeg alle produkten trad een belangrijke volumegroei op. Het balanstotaal steeg met 50% tot f 1,5 (1,0) miljard. De marges stonden weliswaar onder druk, maar de kwaliteit van de debiteuren portefeuille verbeterde aanzienlijk. Aan de voorzieningen behoefde duidelijk minder te worden toegevoegd. De netto winst kwam daardoor met f 9,9 (3,9) miljoen belangrijk hoger uit. De juridische structuur werd in de loop van het verslagjaar aangepast aan de reeds eerder doorgevoerde organisatie wijzigingen. Met het oog op de verwachte verdere expansie werd daarbij tevens de vermogenspositie verstevigd. Onder De Lage Landen BV - een 100% dochter van Rabobank Nederland - functioneren sedertdien drie werkmaatschappijen. Zij houden zich bezig met consumptieve kredietverlening, leasing en factoring. In de consumptieve kredietverlening breidde het marktaandeel van de Rabobankorganisatie zich enigszins uit tot 1 2,5 (11 ,9)%l Een verder toegenomen gedeelte daarvan werd verstrekt via De Lage Landen. Haar portefeuille steeg tot f 640 (590) miljoen ultimo 1 985. De leasingactiviteiten maakten in het voorbije boekjaar een zeer snelle groei door. Er werd een produktie gerealiseerd van f 480 (135) miljoen en de portefeuille beliep aan het einde van het jaar f 585 (295) miljoen. De marktpositie van De Lage Landen zal verder worden versterkt door de deelname van 50% per 1 januari 1 986 in Translease BV te Nijmegen. Met dit bedrijf, gespecialiseerd op het terrein van autoleasing, werd al samengewerkt. De belangstelling voor financiering op basis van factoringovereen- komsten, waarmee enige jaren geleden werd gestart, neemt gestaag toe. In de verslagperiode liep de omzet bij 210 (1 65) cliënten met 60% op tot circa f915 (560) miljoen. Ongeveer 45% van de vorderingen had betrekking op debiteuren buiten Nederland. Nederlandse Scheepshypotheekbank Begin december 1 985 werd door Rabobank Nederland een openbaar bod uitgebracht op de aandelen en certificaten van aandelen van de Nederlandse Scheepshypotheekbank NV te Rotterdam. In februari 1 986 heeft zij dit bod gestand kunnen doen. 34 Rabobank Nederland is daarbij in het bezit gekomen van 98% van het aandelenkapitaal. Reeds aan het eind van 1 984 zorgde Rabobank Nederland voor een versterking van het aansprakelijk vermogen van de Scheeps hypotheekbank. Toen werd een in aandelen converteerbare achtergestelde lening verstrekt van f 35 miljoen. Door het uitblijven van een herstel in de scheepvaartsector werden geldgevers allengs meer terughoudend tegenover de Scheepshypotheekbank. De bank kon daarom onvoldoende vreemd vermogen aantrekken om haar bedrijfsomvang op een niveau te houden waarmee een aanvaard bare rentabiliteit verzekerd was. Aansluiting bij een kapitaal krachtige financiële instelling was derhalve wenselijk. Het beleid van de Rabobankorganisatie is onder meer gericht op uitbreiding van haar dienstverlening aan het bedrijfsleven. Hierin past het verwerven van een instelling met een reeds jaren gevestigde positie op een zeer gespecialiseerd terrein van hypothecaire kredietverlening. De Scheepshypotheekbank zal binnen de Rabobankorganisatie haar eigen identiteit behouden. Zij zal zelfstandig en onder eigen naam het bankbedrijf blijven uitoefenen. Fusies In het verslagjaar werd in zeven gevallen door aangesloten banken tot een onderlinge fusie besloten. Het aantal aangesloten banken verminderde daardoor tot 935 (942). Ultimo 1 985 konden hun cliënten bij 2.358 (2.385) kantoren en 1.1 09 (1.093) zittingen terecht voor de afhandeling van bankzaken. Balansontwikkeling en resultaat De beschreven ontwikkeling van activa en passiva leidde uiteindelijk tot een groei van het geconsolideerde balanstotaal met 3,4 (7,7)% tot f 131,7 (1 27,4) miljard. Het verschil in groeitempo is geheel toe te schrijven aan de koersfluctuaties van de dollar. Zonder deze fluctuaties zou de balansgroei zowel in 1 985 als in 1 984 zijn uitgekomen op circa 6%. De dollarinvloed komt uiteraard met name tot uitdrukking in de balanstelling van Rabobank Nederland, die dan ook nauwelijks toenam. In balanstotaal gemeten steeg de bedrijfs omvang van de gezamenlijke aangesloten banken met 6 (6)%. In verband met de toereikende positie van de gezamenlijke aangesloten banken ten opzichte van de interne liquiditeitseisen bleef ook in het verslagjaar het balanstotaal van de Rabo- hypotheekbank NV afnemen. De rentemarge in het bankbedrijf is aan voortdurende erosie onderhevig. De neerwaartse bewegingen in de rentestand zelf 35

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 19