fgÉ transactie-afhandeling aan de balie. Hiertoe worden beeldschermen en afdrukapparatuur ingezet die met de computer van de bank zijn verbonden. Opvoering van de kwaliteit, de snelheid van het proces en de efficiency zijn ook hier belangrijke oogmerken. Ultimo 1 985 waren 700 kantoren op deze werkwijze overgeschakeld. In de derde en laatste fase is de invoering van het Rabobank Terminal Netwerk (RTN) voorzien. Door middel van dit netwerk kunnen computers bij aangesloten banken en Rabobank Nederland gegevens met elkaar uitwisselen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van het openbare datanet van de PTT. De eerste geslaagde proef fase is in het verslagjaar afgesloten. Inmiddels zijn bij aangesloten banken en Rabobank Nederland circa 400 micro-computers in gebruik. Deze worden gebruikt voor tekstverwerking, sub-administraties, managementinformatie en adviesmodellen voor commerciële activiteiten. Deze ontwikkelingen maken deel uit van het programma van kantoorautomatisering voor de Rabobankorganisatie. Een succesvolle toepassing van de snel toenemende mogelijkheden van de informatica-technologie vereist een adequate kennis bij de Singapore desbetreffende medewerkers. De arbeidsmarkt voor automatise- De meik van Friese koeien wordt in ringsdeskundigen is nog steeds zodanig krap dat het lang niet altijd Leeuwarden gecondenseerd om vervolgens ingeblikt te worden mogelijk blijkt in de behoefte aan deze specialisten te voorzien. geëxporteerd naar consumenten yen ^ele trachten wij dit door eigen opleidingen op te vangen. in o.a. Singapore Bovendien werd mede tegen die achtergrond door Rabobank Nederland in het verslagjaar voor 1 5% deelgenomen in het Buro voor Systeemontwikkeling BV te Utrecht. Ook voldoende kennis bij de gebruikers van computersystemen is bijzonder belangrijk. In het verslagjaar is hieraan dan ook wederom veel aandacht besteed. Meer dan 4.000 medewerkers en bestuurders namen deel aan algemene of toepassingsgerichte cursussen. De technologische ontwikkelingen hebben een belangrijke invloed op de concurrentieverhoudingen in de financiële wereld. Het waarborgen van een goede afstemming tussen de strategische en commerciële doelstellingen enerzijds en de prioriteiten bij het toepassen van de nieuwe technieken anderzijds, is van grote betekenis. Het hoge tempo waarin de veranderende mogelijkheden zich aandienen, vraagt hiervoor nog extra aandacht. Daar komt nog bij dat de steeds gecompliceerder wordende automatiseringssystemen nopen tot toenemende zorg voor beveiligingsaspecten. In het verslagjaar is dan ook gestart met een indringende en zorgvuldige heroverweging van het automatiseringsbeleid van de Rabobankorganisatie. Besluit vorming hierover zal in 1986 plaatsvinden. De toenemende automatisering binnen het bankbedrijf en het groeiend gebruik van computers door cliënten scheppen mogelijk heden voor nieuwe vormen van dienstverlening op commerciële basis. Binnen de Rabobankorganisatie zijn de ontwikkeling en de 33

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 18