boekingen. Doordat daarnaast de efficiency kon worden opgevoerd, werd de rentabiliteit verder verbeterd. Vastgoed activiteiten Vastgoed Rabo Nederland BV was betrokken bij vijfentwintig projecten, in de vorm van projectfinanciering met risicoparticipatie. Het bedrijfsresultaat van de vennootschap was in 1 985 wederom positief. De nafinanciering van de gerealiseerde bouwprojecten geschiedde in belangrijke mate door de aangesloten Rabobanken. De specialistische kennis van de bouw- en vastgoedmarkt werd ook ingezet bij expertises ten behoeve van het kredietbedrijf van de Rabobankorganisatie. Personeel, opleidingen en interne organisatie Naar volledige arbeidsplaatsen gemeten lag de personeelsbezetting van de Rabobankorganisatie ultimo 1 985 met 28.668 (27.553) ruim 4% boven die van een jaar eerder. In deze cijfers zijn tevens begrepen onze buitenlandse kantoren en de ADCA-BANK, die ultimo 1 985 477 (429) volledige arbeidsplaatsen telden. Zowel bij Rabobank Nederland als bij de aangesloten banken deed zich een betekenende groei van de bezetting voor. De verdere arbeidsduurverkorting - het aantal roostervrije dagen steeg tot 9 (6) - is hiervoor een belangrijke verklaring. Bovendien werd wederom meer tijd besteed aan opleiding van personeelsleden. Daarnaast bleef het beleid gericht op verhoging van de kwaliteit en daarmee ook van de intensiteit van onze dienstverlening aan cliënten. Ondanks vele pogingen daartoe kwam er in 1 985 geen nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst (CAO) tot stand. Wel werd een interim-akkoord bereikt over de arbeidsduurverkorting voor het eerste halfjaar in de vorm van 4,5 roostervrije dagen. De gedragslijn, die was afgesproken in de CAO voor 1 983/1 984 met betrekking tot het bevorderen van de werkgelegenheid voor jongeren en van het werken in deeltijd, werd voortgezet. In de jaren 1 983 tot en met 1 985 zijn inmiddels door de Rabobankorganisatie meer dan 500 schoolverlaters boven de sterkte aangenomen op basis van een leer-arbeidsovereenkomst. Continuering van het beleid in dit opzicht leidde in het verslagjaar tot een verdere groei van het aantal werkenden in deeltijd tot 18(1 6)% van het totale bestand. Velen (35%) van degenen die bij de Rabobankorganisatie in dienst traden, gingen in deeltijd werken. Hieronder waren wederom veel jongeren. Bovendien werd opnieuw een aantal volledige banen omgezet in deeltijdbetrekkingen. Als gevolg hiervan nam het aantal personen in dienst van de Rabobankorganisatie in Nederland toe met niet minder dan 1.31 7 tot 30.065 personen. 30 Dit is derhalve wederom een sterkere groei dan de toename van volledige arbeidsplaatsen. Rabobank Nederland nam het eindbod over van de werkgevers delegatie in de CAO-onderhandelingen en adviseerde de aan gesloten banken hetzelfde te doen. Dit leidde tot een structurele loonsverhoging van 1,5% in oktober en een éénmalige uitkering van eveneens 1,5%. Daarnaast gold ook voor het tweede halfjaar een werktijdverkorting van 4,5 roostervrije dagen. De aangesloten banken zijn reeds enige tijd bezig hun activiteiten nog meer marktgericht op te zetten. Dit vraagt om een organisatie die het mogelijk maakt flexibel en geïntegreerd op marktsignalen te reageren. Als hulpmiddel daartoe is een methode van werk- structurering ontwikkeld, waarmee de inspanningen van diverse afdelingen en niveaus op elkaar worden afgestemd. Onder het motto 'investeren in medewerkers' is een groot opleidings programma van start gegaan om de invoering van deze methode te ondersteunen. Dit project zal circa vier jaren duren en een bedrag van f 50 miljoen vergen. Voor leden van de beheerscolleges van de aangesloten banken is in het verslagjaar de opzet en gedeeltelijk ook de uitvoering ter hand genomen van vernieuwde bestuurdersconferenties. Beoordelen als managementinstrument is daarbij één van de belangrijkste thema's. Bij Rabobank Nederland werd het project 'Opvoering Toegevoegde Waarde' vrijwel afgerond. Door aanpassing van de interne organisatie of wijziging van functie kreeg 25% van de medewerkers te maken met andere taken. Bovendien werd nagenoeg een ieder binnen Rabobank Nederland geconfronteerd met veranderingen die tot doel hebben de toegevoegde waarde van Rabobank Nederland binnen het geheel van de Rabobankorganisatie te vergroten. Informatica De verdere automatisering van processen van gegevensverwerking en informatieverschaffing geschiedt binnen de Rabobank organisatie op basis van een automatiseringsplan dat in fasen wordt uitgevoerd. De eerste fase hield in de vastlegging van mutaties op diskettes met behulp van een computer. De belangrijkste doelstellingen waren de kwaliteit en de snelheid van het invoeringsproces te verbeteren en de aangesloten banken vertrouwd te maken met het gebruik van computerapparatuur. Medio 1 985 schakelden de laatste aangesloten banken over op deze verwerkingsmethode en werd deze fase succesvol afgesloten. Het decentraal opstellen van computersystemen waarmee hierdoor tevens een begin werd gemaakt, kon in de verslagperiode verder worden uitgebouwd. De tweede fase van het plan omvat de ondersteuning van de 31

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 17