Frankrijk Ons aardgas komt zowel uit de Noordzee als uit de omgeving van Slochteren. Aardgas is nog steeds ons belangrijkste exportprodukt met in 1 985 een totale export waarde van f 16,7 miljard. Hiervan ging voor circa f 3,5 miljard naar Frankrijk, na West-Duitsland in grootte de tweede afnemer van ons land. Deze ontwikkelingen leidden evenals in 1 984 tot een sterke toename van de activiteiten binnen ons effectenbedrijf en van de daaruit resulterende provisie-inkomsten. Het zakenvolume in aan- en verkooptransacties, afkomstig van zowel particulieren als van institutionele beleggers en buitenlandse professionele relaties, groeide aanzienlijk. Voor beleggingsadvisering en vermogensbeheer nam de belang stelling eveneens duidelijk toe. De verdere uitbouw van ons emissiebedrijf verliep voorspoedig, mede als gevolg van de groter wordende plaatsingskracht binnen onze organisatie. Vooral het aantal syndicaatsposities op de internationale emissiemarkt steeg aanmerkelijk. Met succes traden wij ook op als lead-manager bij de emissie van een gulden- noteslening voor de Wereldbank. Op de binnen- en buitenlandse kapitaalmarkt maakten wij 96 (39) maal deel uit van een emissiesyndicaat. In december 1 985 werden de beleggingsfondsen Amvabel NV en Unico Investment Fund op de Amsterdamse Effectenbeurs geïntroduceerd. Amvabel NV is een gezamenlijke deelneming van F. van Lanschot Bankiers NV en Rabobank Nederland. Het vermogen is voornamelijk belegd in aandelen van Amerikaanse onroerend goed ondernemingen. Unico Investment Fund is een internationaal opererend obligatiefonds van de Unico Banking Group, een samenwerkingsverband van de zes grote Westeuropese coöperatieve bankorganisaties. Met de introducties wordt beoogd de verhandelbaarheid en de groeimogelijkheid van deze fondsen te verhogen. Verzekeringen Het provisie-inkomen uit de assurantiebemiddeling toonde in 1 985 een - ook naar marktverhoudingen gemeten - zeer bevredigende toeneming. Ten dele werd dit veroorzaakt door inhaaleffecten van het in 1 984 ingevoerde nieuwe provisiesysteem voor levens verzekeringen. Gestandaardiseerde produkten in de vorm van Rabopolissen vormen een steeds belangrijker deel van de totale afzet van onze organisatie. Naar verwachting zal in 1 986 een volledig gestandaardiseerd polispakket voor de particuliere cliënt beschikbaar zijn. Reizen De markt voor vakantiereizen liet in het verslagjaar een duidelijke opleving zien. Het aantal personen dat via de Rabobankorganisatie een reis boekte, kwam met circa 675.000 8% hoger uit dan in 1 984. Vooral de belangstelling voor vliegreizen nam toe. Als gevolg daarvan stegen de omzet en de provisie sterker dan het aantal 29

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 16