Voor 1 986 wordt in de industrielanden een gemiddelde groei van bijna 3% verwacht. Volgens het IMF en de OESO zullen de industrielanden tot 1 990 jaarlijks een economische groei van gemiddeld 3% moeten bereiken, wil men de schuldproblemen van de ontwikkelingslanden duurzaam onder de knie krijgen. Reeds in het verslagjaar waren er veel ontwikkelingslanden, met name in Zuid-Amerika en het Verre Oosten, die direct of indirect door de groeidaling van de Amerikaanse economie hun tekorten op de betalingsbalans weer zagen oplopen. Weliswaar zorgde de internationale rentedaling van ruim 2% voor een verlichting van de rentelasten van de schuldenlanden, maar anderzijds leidden de lagere olie- en grondstofprijzen tot een vermindering van hun inkomsten. Zodoende nam de schuldenlast van de ontwikkelings landen in verhouding tot hun uitvoeropbrengsten in 1 985 verdertoe. Koersontwikkeling van de dollar maandgemiddelden 81 82 83 84 85 Het volume van de uitstaande internationale kredietverlening van de Rabobankorganisatie alsook dat van ons Eurodepositobedrijf onderging in 1 985 per saldo weinig verandering. Door de lagere dollarkoers trad er in guldens gemeten een niet onbelangrijke daling op. De bij bankiers in binnen- en buitenland opgenomen middelen kwamen op vrijwel hetzelfde bedrag uit als ultimo 1 984. Koerseffecten werden gecompenseerd door volumegroei als gevolg van het toegenomen betalingsverkeer. De betrokkenheid van onze organisatie bij het internationale handelsverkeer van het Nederlandse bedrijfsleven nam wederom toe. Voor de vele export-voorlichtingsbijeenkomsten die onze aangesloten banken ten behoeve van hun cliënten organiseerden, bestond opnieuw grote belangstelling. Het betalingsverkeer dat uit het handelsverkeer voortvloeit, wordt steeds meer via onze banken geleid. Het streven naar verbetering van onze dienstverlening op dit terrein kreeg het afgelopen jaar onder meer gestalte door de introductie van het produkt Quick Cheque Service West Duitsland. Hiermee wordt aan cliënten een versnelde afwikkeling van 26 exportontvangsten uit dat land aangeboden. Deze versnelling werd mogelijk gemaakt in samenwerking met de Allgemeine Deutsche Credit-Anstalt AG (ADCA-BANK AG), waarin Rabobank Nederland een meerderheidsbelang heeft. Ook op andere gebieden komt deze samenwerking goed van de grond en de jaarresultaten 1 985 van deze deelneming stemmen tot tevredenheid. De faciliteiten die de Rabobankorganisatie haar relaties met zakelijke belangen in het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kan aanbieden, zijn het afgelopen jaar aanzienlijk uitgebreid. De vestiging te Londen werd omgezet in een volledig toegerust bankkantoor, dat zich onder meer zal bezighouden met de financiering en de financiële afwikkeling van de Nederlands-Britse handel. In Parijs ging een vertegenwoordiging van start die zich vooral zal toeleggen op het verlenen van assistentie ter plaatse aan bedrijven die zaken doen met Frankrijk. De gang van zaken bij ons kantoor te New York stemt tot tevreden heid, evenals die bij onze vestiging op Curapao. De uitbouw van ons kantoor te Antwerpen, dat ultimo 1 984 haar poorten opende, verliep volgens plan. Inmiddels zijn de voorbereidingen ter hand genomen voor de opening van een offshore bankkantoor te Singapore en van vertegenwoordigingen te Hong Kong en Jakarta. De opening van deze vestigingen in Zuidoost-Azië, alwaar naar verwachting een belangrijk zwaartepunt zal liggen van de toekomstige economische groei in de wereld, is voorzien in de eerste helft van 1 986. Effecten Voor de Amsterdamse Effectenbeurs is 1 985 een uitstekend jaar geweest. Het beursjaar stond in het teken van records voor zowel het koersverloop als het handelsvolume. De totale omzet kwam met f 207 miljard 34% hoger uit dan in 1 984. Door de positieve resultaten van het bedrijfsleven en de gunstige vooruitzichten dienaangaande was de stemming op de aandelen markt aanhoudend vriendelijk. De belangstelling voor de Parallelmarkt en de Optiebeurs nam eveneens sterk toe. De obligatiemarkt kon onder invloed van de dalende rente de opgaande lijn vasthouden. De emissie-activiteiten lagen ook in 1 985 op een hoog niveau. Het totale beroep op de openbare kapitaalmarkt beliep f 35 (35) miljard. Hiervan nam de Staat f 22 (25) miljard, ofwel 64 (73)% voor haar rekening. Een aantal ondernemingen maakte van het gestegen koerspeil gebruik om tegen gunstige voorwaarden nieuwe aandelen te plaatsen en zodoende de vermogenspositie te verbeteren. Het totale bedrag aan nieuw uitgegeven aandelen bedroeg f 8 (7) miljard. 27

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 15