Dat komt door de verbeterde rendements- en liquiditeitspositie van het Nederlandse bedrijfsleven. Ook in 1 985 zette deze lijn zich voort, maar het groeitempo vlakte enigszins af. Er kwam f 2,0 (2,2) miljard bij. Een groter wordend deel van de beschikbare liquiditeit werd door het bedrijfsleven aangewend voor de financiering van investeringen. Bovendien was de liquiditeitspositie van bepaalde agrarische sectoren minder gunstig door tegenvallende prijsvorming. Daartegenover stond dat in sommige andere bedrijfstakken het aantal relaties van onze bank kon worden uitgebreid. Ook bij bedrijfscliënten bestond aanvankelijk belangstelling voor het aanhouden van tegoeden in ECU's. België Aluinaarde wordt na aanvoer in Delfzijl verwerkt tot aluminium- halffabrikaten. De export van aluminiumprodukten naar België bedraagt circa f 600 miljoen waar tegenover overigens een import uit België staat van ongeveer f 200 miljoen. In verband met de verminderde financieringsbehoeften van de Rabohypotheekbank NV en vanwege de rente- en looptijd verhoudingen tussen de verschillende middelenbronnen onderging het pandbriefbestand een lichte teruggang. Er werd voor f 356 (61 2) miljoen nieuw papier geplaatst. De interesse voor niet op naam gesteld waardepapier is al jaren bijzonder gering. Ook in de verslagperiode nam het uitstaande bedrag aanzienlijk af tot f 1,6 (2,0) miljard. Door Rabobank Nederland werd voor twee nieuwe leningen met succes een beroep gedaan op de openbare kapitaalmarkt. De eerste was een tienjarige lening van ECU 75 miljoen, de tweede een obligatielening van f 250 miljoen. Gezien de totale financieringsbehoefte van de Rabobank- organisatie onderging het door Rabobank Nederland en de Rabohypotheekbank NV op de onderhandse kapitaalmarkt opgenomen bedrag per saldo enige daling. In totaal groeiden de toevertrouwde middelen in 1 985 met 4 (6)% tot f 98,2 (94,4) miljard. Internationale activiteiten De economische groei in de Verenigde Staten bedroeg in 1 983 en 1 984 gemiddeld 5% per jaar en vormde een belangrijke impuls voor de opleving van het wereldhandelsverkeer. Deze groei beliep in 1 985 slechts 2Y4%. De uitbreiding van het volume van de wereldhandel zwakte in het verslagjaar dan ook belangrijk af tot 31/z (81/2)°/o. De verminderde expansie van de Amerikaanse economie werkte ook door in de gemiddelde economische groei van de industrielanden. Deze daalde in 1 985 tot 23A (5)%. Ofschoon de Westeuropese landen nog bij dit gemiddelde achterbleven, namen de economische activiteiten hier merkbaar toe. Dientengevolge kon vrijwel hetzelfde groeitempo worden verwezenlijkt als in de Verenigde Staten. De externe vraagstimulansen werden in verscheidene Europese landen allengs vervangen door een herstel van de binnenlandse vraag. Het vertrouwensklimaat verbeterde door een vooruitgang van winstgevendheid en koopkracht. 25

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 14