beleggingen, die in 1 984 belangrijk waren gestegen, verminderden het afgelopen jaar licht. De effectenportefeuille, voornamelijk bestaande uit overheidsobligaties, werd opnieuw betekenend uitgebreid. De depreciatie van de dollar zorgde voor daling van de actiefpost bankiers in binnen- en buitenland tot f 22,0 (23,3) miljard. In volume gemeten, dus na correctie voor koersverschillen, trad nog een lichte toeneming op. Toevertrouwde middelen De ontwikkelingen, die zich in 1 984 op het gebied van de toevertrouwde middelen voordeden, zetten zich in 1 985 in hoofdlijnen voort. Saldi toebehorend aan particulieren namen relatief weinig toe, middelen van zakelijke oorsprong toonden daarentegen opnieuw een zeer krachtige aanwas. Vergeleken met het verdere verleden blijft het groeitempo van onze toevertrouwde middelen aanhoudend gematigd. In 1 984 trad een zeker herstel op in de aanwas van onze belang rijkste middelenbron, de spaargelden. Dit werd veroorzaakt door het wegvallen van de invloed van een aantal eenmalige negatieve factoren. De verbetering heeft zich in de verslagperiode kunnen voortzetten. De aanwas op spaarrekeningen van ingezetenen kwam met f 2.223 (1.963) miljoen 1 3% hoger uit dan in 1 984. Dit sloot aan bij het beeld dat de markt voor bankbesparingen over 1 985 te zien gaf. Niettemin is de groei nog altijd belangrijk beneden het vroegere niveau. De merendeels reeds in eerdere publicaties genoemde oorzaken van deze voortdurende groeistagnatie zijn ook thans nog werkzaam. De inkomensontwikkeling van veel particulieren is, hoewel weer iets verbeterd, nog steeds zeer gematigd. Ook de lage inflatie is hierbij van invloed. Degenen wier vooruitzichten verbeterd zijn, verrichten inhaalbestedingen ten laste van spaartegoeden. Bovendien vinden verschuivingen plaats van bankbesparingen naar andere deel markten. Dit gebeurt om fiscale redenen (contractuele besparingen en bijzondere beleggingsfondsen) of vanwege rendements verwachtingen (aandelen en vreemde valuta). Daar staat tegenover dat de belangstelling van particulieren voor staats obligaties vermindert als gevolg van de gedaalde rente. Door de geringe groei verscherpt de concurrentie en stijgt de verkrijgings- prijs. De introductie van steeds weer nieuwe spaarvormen, die inhoudelijk vaak weinig afwijken van reeds bestaande, verhoogt de administratiekosten. Daar komt bij dat de cliënten daardoor nauwelijks nog een goed overzicht kan worden geboden van de hen passende mogelijkheden. Duidelijkheid en een beperkt, op de verschillende spaarmotieven toegesneden produktenpakket worden door de spaarder op hoge prijs gesteld. Dat is gebleken uit de 22 Aanwas spaargelden bij alle banken (excl. rentebijschrijvingen) x f milioen 1985 schatting resultaten van het hierop gebaseerde spaarbankmodel, dat wij medio 1 984 introduceerden. Wij konden als grootste marktpartij onze positie in 1 985 dan ook behouden. Een belangrijk deel van de aanwas in de verslagperiode kwam tot stand op de Spaar-Groei- en de Spaar-Plan-rekeningen, rekening vormen binnen voornoemd model. Het rustige renteverloop op geld- en kapitaalmarkt had tot gevolg dat er per saldo nauwelijks verschuivingen optraden tussen de particuliere deposito's en de overige spaarrekeningen. Wel vonden er in de eerste helft van 1 985 onder impuls van renteverschillen omzettingen plaats door cliënten-ingezetenen van guldenstegoeden in andere valuta, voornamelijk ECU's. Na de koersdaling van de ECU in de loop van het tweede halfjaar ebde de interesse hiervoor weer weg. De belangstelling van cliënten voor rekeningen met langere rentefixatietermijnen verminderde onder invloed van het gedaalde renteniveau. De aantrekkende bestedingen kwamen ook tot uitdrukking in het saldoverloop van privé-rekeningen. Aanvankelijk namen de tegoeden op deze rekeningen duidelijk meer toe dan de laatste jaren gebruikelijk, maar in de loop van het jaar verdween de extra aanwas goeddeels. Uiteindelijk resulteerde een groei van f 499 (382) miljoen. Het gemiddeld saldo per rekening verbeterde nauwelijks, omdat er opnieuw een aanzienlijk aantal rekeningen (145.000) bij kwam. De sterk negatieve rentabiliteit van deze rekeningen blijft dan ook een belangrijk structureel probleem. Dit vloeit vooral voort uit de hoge kosten die verbonden zijn aan het omvangrijke betalings verkeer op deze rekeningen. Door efficiencybevordering - mogelijk mede te bereiken via selectieve doorberekening van kosten - en toepassing van nieuwe technologieën zal dit probleem in de nabije toekomst moeten worden opgelost. De invoering van geldauto maten, met daaraan gekoppeld het in rekening brengen van een kostenvergoeding voor gebruik buiten kantooruren, past in dit kader. Middelen met zakelijke oorsprong - tegoeden in rekening-courant en deposito's - laten de laatste jaren een belangrijke groei zien. 23

Jaarverslagen Rabobank | 1985 | | pagina 13