werknemer met slechts 0,5% terug (in 1 983: - 3,5%). Door het bezuinigingsbeleid van de overheid was de daling van de koopkracht van ambtenaren en uitkeringstrekkers echter groter. Ondanks een verdere koopkrachtdaling nam het volume van de particuliere consumptie nog slechts zeer weinig af. De investeringen in vaste activa door het bedrijfsleven vertoonden enige opleving, maar bleven op een laag niveau. Voor een duurzaam herstel van werkgelegenheid zal een verdere toeneming van de bedrijfs investeringen nodig zijn. De koers van de Amerikaanse dollar steeg tot boven de f 3,50 (3,1 0) aan het einde van het jaar. Vooral daardoor lagen de invoer prijzen gemiddeld 5,5% hoger dan in 1 983. Door de gematigde loonkostenontwikkeling kon de inflatie desondanks beperkt blijven tot 3,3%, slechts weinig meer dan de 2,8% in 1 983. Hiervan werd een aanzienlijk deel veroorzaakt door de BTW-verhoging aan het begin van het jaar. Het financieringstekort van de overheid gaf voor het eerst sinds jaren een daling te zien. Over 1 984 bedroeg het 9,4 (1 0,7)%van het netto nationaal inkomen. Opvallend bij deze ontwikkeling was dat gelijktijdig een daling van de collectieve lastendruk werd bewerkstelligd van ruim 1 %-punt. De financiering van het tekort van het Rijk verliep redelijk voorspoedig. In totaal emitteerde de Staat acht openbare leningen met storting in 1 984, die samen f 25 miljard opbrachten. De rente op de kapitaalmarkt kende in de eerste negen maanden van vorig jaar een redelijk stabiel verloop op een niveau van circa 8,5%. Toen in september de overheid als vrager uit de kapitaal markt verdween en ook de Westduitse rente daalde, trad in korte tijd een daling op tot 7,5%, welk niveau tot het einde van het jaar bleef gehandhaafd. Evenals in 1 983 heersten er gedurende grote delen van het verslagjaar omvangrijke tekorten op de geldmarkt. Dank zij een actief marktbegeleidend beleid van de Nederlandsche Bank kon echter renteverhoging meestentijds worden voorkomen. De tarieven op de geldmarkt waren dan ook zeer gelijkmatig. Het promesse disconto bedroeg het gehele jaar 6%en alleen begin januari en in de periode juli/oktober hanteerde het bankwezen een extra opslag rente van 0,5%. Op de valutamarkt werden de ontwikkelingen grotendeels beheerst door het verloop van de dollarkoers. De feitelijke ontwikkeling daarvan logenstrafte vele voorspellingen. Binnen het Europese Monetaire Stelsel bleven de spanningen tussen de deelnemende valuta's in het algemeen beperkt. Dit was zowel te danken aan de sterke dollar als aan de toenemende gelijkgerichtheid van beleid in de diverse landen. Als gevolg hiervan waren in 1 984 geen aanpassingen van spil koersen nodig en kon het stelsel aan vertrouwen winnen. Een belangrijke kentering in 1 984 was ten slotte het toenemend besef dat een energieke aanpak tot een oplossing van de structurele problemen van de Nederlandse economie kan leiden. De concrete 12 stappen die zijn gedaan ter bevordering van het rendementsherstel in de ondernemingen, ter beperking van het financieringstekort van de overheid en ter bestrijding van de werkloosheid, hebben inmiddels effect gesorteerd, zij het nog te bescheiden om van een definitieve oplossing van deze problemen te kunnen spreken. Samen met een gunstige wereldconjunctuur hebben deze maatre gelen echter wel de basis gelegd voor een groei van het vertrouwen in de toekomst. Kredietverlening Het in de tweede helft van 1 983 op gang gekomen herstel in de groei van de kredietverlening bij onze organisatie heeft zich in de verslagperiode voortgezet. Wel is het groeitempo in de tweede helft van 1 984 licht gedaald, vooral als gevolg van afnemende krediet- vraag in bepaalde agrarische sectoren. In het bijzonder de vaste leningen stegen, maar ook kredieten in rekening-courant gaven een beduidende uitbreiding te zien. De Rabobankorganisatie verstrekte in 1 984 nieuwe leningen tot een bedrag van f 14,2 (1 5,0) miljard. Deze cijfers zijn enigszins vertekend door de invloed van de schuld vernieuwingen. Ten gevolge van de rente-ontwikkeling lagen deze in 1 983 incidenteel op een hoog niveau. Wordt hiervoor gecorrigeerd, dan resulteert een zeer geringe daling van de verstrekkingen tot f 1 1,6 (11,9) miljard. Leningen in 1984 (excl. buitenlandse kantoren en ADCA-BANK) in miljoenen guldens Verstrekkingen Aflossingen Toeneming Aangesloten banken 11 482 7 682 3 800 Rabohypotheekbank NV 1 080 1 444 - 364 Rabobank Nederland 1 590 1 335 255 13

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 8