V Algemeen Er wordt in ons land op ruim 20.000 landbouwbedrijven graan verbouwd. In de oogsttijd wordt in korte tijd met vereende krachten de opbrengst van het land gehaald. Conjuncturele ontwikkeling Indices 1980= 100 i industriële produktie consumptie Het in 1 983 begonnen conjunctuurherstel heeft zich in 1 984 met kracht voortgezet. Het volume van de industriële produktie steeg met 6,5%. De motor van dit herstel was de uitvoer. Het wereld handelsvolume steeg aanzienlijk. Mede dank zij kostenmatiging en actieve benadering van buitenlandse markten door zowel bedrijfs leven als overheid kon - buiten de energiesfeer - het Nederlands marktaandeel worden vergroot. De waarde van de goederenuitvoer steeg tot ruim f210 miljard, waarbij de goedereninvoer met bijna f199 miljard ruimschoots achterbleef. Dit droeg bij tot een groei van het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van f 10 miljard tot circa f 1 6 miljard. Ondanks het conjunctuurherstel was de geregistreerde werkloos heid vorig jaar gemiddeld hoger dan in 1 983. In de loop van het jaar echter trad een duidelijke kentering op. De voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheid steeg in de eerste vijf maanden van het jaar nog met bijna 20.000 tot 848.000 personen in mei, maar daalde vervolgens tot 777.000 personen in december. Behalve uit de produktiestijging is deze daling voor een niet onaanzienlijk deel te verklaren uit de herbezetting van door arbeidsduurverkorting vrijgekomen arbeidsplaatsen in bijna het gehele bedrijfsleven en bij de overheid, alsmede uit het afschaffen van de registratieplicht voor oudere werklozen. Mede door de bereidheid van werknemers om loonaanspraken te matigen in ruil voor arbeidsduurverkorting ten behoeve van extra werkgelegenheid en voor rendementsherstel van ondernemingen, bleef de stijging van de loonkosten per werknemer vorig jaar beperkt tot 0,5%. Dank zij een daling van sociale premies en belastingen liep het reëel beschikbaar inkomen van de modale

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 7