Vermogen en winst Indringend heeft onze organisatie zich in het verslagjaar bezig gehouden met de vraag of aan de winst ten dele een andere bestemming kan worden gegeven. Coöperatief bankieren gaat in onze opvatting uit van een door reservering van winst te vormen eigen vermogen, dat tenminste voldoende is om de continuïteit van de dienstverlening aan leden en cliënten en de verdere ontplooiing daarvan veilig te stellen. Omdat naar onze aard de toevertrouwde belangen van leden en cliënten duurzaam moeten worden gediend en veilig gesteld, is ook in tijden van groei onverflauwde aandacht besteed aan een verdere versterking van onze vermogenspositie. De juistheid van dat beleid is inmiddels aan de dag getreden. In meer recente tijd zijn er eigen streefnormen voor de relatieve omvang van het eigen vermogen per bank en voor de organisatie als geheel vastgesteld. Deze zijn in opzet vergelijkbaar met die van de Nederlandsche Bank, maar resulteren in hogere vermogenseisen en leiden derhalve tot een belangrijk groter weerstandsvermogen. Aan deze eigen vermogenseis heeft de Rabobank- organisatie als geheel vanaf eind 1 983 voldaan. Dit betekent dat er in de toekomst een zekere ruimte verwacht mag worden om aan een deel van de winst een andere bestemming te geven dan toevoeging aan de reserves. De Rabobankorgani- satie is deze voor haar nieuwe situatie niet uit de weg gegaan. Ons coöperatieve standpunt, dat winst middel is en geen doel op zich, dwong ons tot intern beraad over de vraag, hoe aan een eventueel niet te reserveren deel van de winst een andere, eveneens coöperatief dienstbare, bestemming te geven. Dit overleg heeft inmiddels tot enkele besluiten geleid, die in 1 985 nader zullen worden uitgewerkt. Daarbij zal de solidariteit tussen onze banken tot uiting komen in een regeling, waardoor een aantal afzonderlijke Rabobanken, dat nog niet aan de gebruikelijke vermogenseisen voldoet, dit niveau zal bereiken. Voorts zal een Garantiefonds worden gevormd om de financieringsmogelijk heden voor startende en innoverende ondernemers te verruimen. Tenslotte zal de aandacht zich richten op het ondersteunen van projecten die voor grote groepen van onze leden en cliënten van belang kunnen zijn. Hiermee heeft de Rabobank in 1984 een duidelijke stap gezet naar het zich profileren als eigentijdse coöperatieve bank. Aanvankelijk wat onwennig - meer dan 85 jaar lang is het reserveren van de gehele winst standaardpraktijk geweest - is onze organisatie tot de overtuiging gekomen dat zij, gezien haar sterke solvabiliteitspositie, de eigen vermogensvorming voor de komende jaren opnieuw moet bezien vanuit haar coöperatieve doelstellingen. Dit raakt de wezenskenmerken van ons coöperatieve karakter en leidt tot bezinning op de vraag hoe deze het beste in ons dagelijks handelen tot uiting kunnen worden gebracht. Daarmee bewegen wij ons geheel op de lijn, die wij in onze lange ontwikkeling hebben gevolgd: het voeren van een solide en efficiënt bankbedrijf, gebaseerd op samenwerking, ten dienste van de leden- en cliëntenkring, en geïnspireerd door de coöperatieve doelstellingen. 42 Jaarrekening Hierna volgt de geconsolideerde jaarrekening 1 984 van de Rabobankorganisatie. Tussen verscheidene rechtspersonen welke behoren tot de Rabobankorganisatie bestaat een verhouding van aansprakelijkheidsstelling als bedoeld in artikel 8 van de Wet Toezicht Kredietwezen (Stbl. 1 978, 255). Deze regeling vormt een zodanige juridische band, dat de nakoming van de verplichtingen van ieder van de deelnemende instellingen in geval van een tekort aan middelen wordt gegarandeerd door de overige toegetreden rechtspersonen. De deelnemers zijn: - de plaatselijke Rabobanken, leden van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank BA; - Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank BA, (Rabobank Nederland), gevestigd te Amsterdam; - Rabohypotheekbank NV, gevestigd te Amsterdam; - Raiffeisenhypotheekbank NV, gevestigd te Amsterdam, - Rabomerica International Bank NV, gevestigd te Amsterdam; - Schretlen en Co NV, gevestigd te Amsterdam; - Financieringsmaatschappij De Lage Landen NV, gevestigd te Eindhoven; - BV De Lage Landen Factors, Rabobank Nederland, gevestigd te Eindhoven. Het resultaat van deze regeling is dat het gezamenlijke vermogen van de deelnemers als waarborg geldt jegens de crediteuren van iedere toegetreden rechtspersoon. Voor de jaarrekening 1 984 van Rabobank Nederland verwijzen wij u naar de bij de Kamer van Koophandel te Amsterdam te deponeren jaarrekening. 43

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 23