K 'Door zich bewust te zijn het vertrouwen te moeten winnen, wordt men gestimuleerd zijn zaken stipt op orde te houden en zich een juiste en stipte bedrijfsvoering eigen te maken Deze woorden stammen uit het midden van de vorige eeuw. Ze zijn afkomstig van Friedrich Wilhelm Raiffeisen, wiens denkbeelden ook thans nog ten grondslag liggen aan de coöperatieve Rabobanken. We herkennen in deze uitspraak dezelfde hoofdlijnen die ons heden ten dage voor ogen staan. Er is beweging in de bankwereld, nationaal en internationaal, en ook spanning. Na een lange tijd van groei en expansie zijn jaren van ernstige economische terugslag gevolgd. De naweeën daarvan duren tot op heden voort. Wij wijzen slechts op de soms pijnlijk hoge afboekingen op vorderingen waarmee de bankwereld is geconfron teerd. De financiële verhoudingen in de wereld, met name de zorgvolle positie van sommige debiteurlanden, eisen hun tol. Ook moeten de banken een antwoord geven op invloeden die vanuit de maatschappij op hen afkomen. Dit alles wekt een zekere spanning op, die nog vergroot wordt, doordat de banken zich er bewust van worden, dat steeds hogere eisen worden gesteld aan hun weerstandsvermogen. De Rabobank is als coöperatieve bank anders dan andere banken. Op de volgende pagina's wordt uitgelegd waarin dat tot uitdrukking komt. Daartoe wordt ons coöperatief karakter onder meer in verband gebracht met de verbreding van de dienstverlening, de internationalisering, de automatisering, de vermogensvorming en de winst bestemming. In het verslagjaar werd het nieuwe hoofdkantoor van Rabobank Nederland te Utrecht geopend. Dit moderne gebouw markeert als het ware het huidige stadium van onze ontwikkeling en wijst door zijn vormgeving reeds op volgende stadia vooruit. Het is een van de twee hoofdzetels van Rabobank Nederland, maar is tegelijk dienstbaar aan de 942 plaatselijke banken, die samen met Rabobank Nederland de Rabobankorganisatie vormen. 38 Dit laatste is een van de redenen, waarom de Rabobank - gebruikt als aanduiding voor geheel en delen samen - een aparte plaats in het Neder landse bankwezen inneemt. Deze 'Rabobank' is een samenwerkingsverband tussen vele, zelfstandige plaatselijke banken en hun eigen landelijke centrale bank, Rabobank Nederland. Binnen dit geheel heeft ieder zijn eigen plaats, taak en verantwoordelijkheid. Door een getrapte, op democratische leest geschoeide overlegorganisatie wordt intensief onderling contact onderhouden. Daar komen de beleidsbeslissingen tot stand, zodanig dat zij door de hele organisatie worden gedragen. Ook de lokale Rabobanken vertonen een eigen structuur. Zij dragen tegelijk de kenmerken van bank en die van organisatie. Iedere plaatselijke bank kent leden, die verenigd in een algemene vergadering het orgaan vormen, waaraan het bestuur jaarlijks rekening en verantwoording aflegt. Het bestuur van de bank - evenals het andere orgaan, de raad van toezicht - wordt periodiek uit en door de leden in de algemene vergadering gekozen. De medezeggenschap van de leden, tevens doorwerkend op landelijk niveau, is kenmerkend voor de coöperatieve opbouw van Rabobanken en organisatie. Deze is gebaseerd op plaatselijke zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, maar laat tegelijk alle mogelijkheden open om in onderling overleg tot gezamenlijke regelgeving te komen. Langs die weg kan de Rabobankorganisatie zich. met behoud van de eigenstandigheid van een veelheid van afzonderlijke banken, toch als een eenheid presenteren. Evenals het nieuwe hoofdgebouw in Utrecht weloverwogen van fundament tot nok geleidelijk is ontworpen en ontstaan, zo is ook het woord gelei delijkheid typerend voor de wijze waarop de Rabobank zich pleegt te ontplooien. Begonnen als landbouwkredietinstelling openbaart de Rabobank zich thans als een bank in de algemene zin van het woord. In de eerste plaats moet zij beschikbaar zijn voor allen, die als lid hun belangen aan haar hebben toevertrouwd. Maar haar plaats in ons land is tevens zodanig, dat ze zich niet kan en mag onttrekken aan het verlenen van bancaire diensten aan anderen, die daarvoor op haar een beroep doen. De cliënten kring is sterk verbreed en omvat naast de gehele particuliere sector, alle bedrijfssectoren. Onder de laatste neemt de agrarische sector vanouds een bijzondere plaats in. De Rabobank wil onveranderd een gespecialiseerde bank voor boer en tuinder blijven. Zij heeft niet zonder reden dit specialisme uitgebreid tot de nationale en internationale agri- business. Maar gelijktijdig heeft de aandacht zich in de laatste decennia sterk op het niet-agrarische midden- en kleinbedrijf gericht. Ook daar is van een verwantschap sprake met onze wijze van bankieren. Tenslotte is er - vanzelfsprekend, gezien hetgeen de Rabobank door haar omvang en diensten apparaat te bieden heeft - de dienstverlening aan 39

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 21