De Stichting Steun door Rabo- banken heeft in 1984 voor f 3.7 miljoen steun toegezegd aan 71 binnenlandse en 50 buitenlandse projecten. Bij de buitenlandse projecten gaat het vooral om steun aan de plattelandsontwikkeling en de bevordering van het landbouw krediet. Per 1 januari 1 984 ging de divisie Consumentenkrediet van start ter ondersteuning van de consumptieve kredietverlening van de Rabobankorganisatie. Uit de ontwikkelingen in het verslagjaar kan worden afgeleid dat de veranderde organisatorische opstelling goed is aangeslagen. Het uitstaande bedrag nam met niet minder dan f 1 30 miljoen toe tot bijna f 600 miljoen. Enerzijds is dit het gevolg van de gestegen vraag naar consumentenkrediet bij de Rabobank organisatie, anderzijds van het toegenomen gedeelte van de portefeuille dat bij De Lage Landen is ondergebracht. Van het door de aangesloten banken verstrekte bedrag aan consumptief krediet wordt inmiddels 55 (35)% bij De Lage Landen verwerkt. In het merendeel van de gevallen wordt daarbij naast de administratie functie eveneens de financieringsfunctie verzorgd. Ook de divisie Leasing kende in 1 984 een hoger activiteitenniveau, mede onder impuls van de in 1 983 doorgevoerde reorganisatie. De produktie kwam uit op f 1 35 (11 9) miljoen. In toenemende mate komt die produktie tot stand door rechtstreekse contacten met landelijk opererende bedrijven, naast de posten die via bemiddeling van de aangesloten banken worden afgesloten. Dank zij een nieuw automatiseringssysteem kunnen inmiddels nagenoeg alle financiële en operationele lease-constructies als maatwerk worden geleverd. De sterke groei van de activiteiten bij BV De Lage Landen Factors, Rabobank Nederland, heeft zich in het verslagjaar voortgezet. De omzet in dit voor onze organisatie nog vrij nieuwe produkt nam met 80% toe tot f 600 (330) miljoen. Ultimo 1 984 maakten 1 65 (100) cliënten met een debiteurenaantal van circa 40.000 (27.500) van deze dienst gebruik. Ongeveer 35%van de vorderingen had betrekking op debiteuren in geïndustrialiseerde landen buiten Nederland. Het balanstotaal van de factor maatschappij kwam uit op f 11 2 (74) miljoen. Conform de verwachting werd over 1 984 voor het eerst een bescheiden positief bedrijfsresultaat geboekt. Organisatorische aspecten De eind 1 983 op gang gekomen discussie over 'financiële ruimte en coöperatief bankieren' werd in 1 984 voortgezet en voorlopig afgerond. Er vond een indringende gedachtenwisseling plaats, waaraan door zeer velen uit alle geledingen van onze organisatie werd deelgenomen. Besloten werd de aangesloten banken die nog niet aan de interne vermogenseisen voldoen, in korte tijd op het gewenste niveau te brengen. Daarnaast zal een garantiefonds voor startende ondernemers worden opgericht en kunnen projecten worden ondersteund die van belang zijn voor grote groepen van onze leden/cliënten. Eventuele nadere besluiten in de toekomst zullen afhankelijk zijn van de resultaten van een verdere bezinning over inhoud en werking van de Rabobankorganisatie als coöperatie 31

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 17