Bij Rabobank Nederland nam als gevolg van het lopende organisatie- en efficiency-onderzoek het aantal personeelsleden af met 82 (86 mensjaren). Dit project - 'Opvoering Toegevoegde Waarde' - heeft er bovendien toe geleid dat bij Rabobank Nederland een aantal veranderingen is bewerkstelligd ter versterking van haar marktgerichte opstelling en ter vergroting van de slagvaardigheid in het functioneren. De nieuwe organisatiestructuur heeft voor vele personeelsleden ingrijpende veranderingen tot gevolg. Met het oog daarop zijn in het verslagjaar de opleidingsinspanningen aanzienlijk uitgebreid. Binnenkort zullen eigen computerprogramma's ter beschikking komen voor de opleiding van medewerkers van onze organisatie. Het ligt in de bedoeling om dit computerondersteund onderwijs verder te ontwikkelen naast en in combinatie met videoprogram ma s voor opleidingsdoeleinden. De combinatie van de beide media leidt tot computergestuurde videoprogramma's waarbij de leerling, gebruik makend van een microcomputer, zijn weg vindt in de informatie welke door middel van video wordt aangeboden. Op 24 januari 1 984 is de Centrale Adviesraad Arbeidsaangelegen- heden Rabobankorganisatie (CAAR) geïnstalleerd. In het verslagjaar zijn er zes plenaire bijeenkomsten belegd. De CAAR is een op de Rabobankorganisatie toegesneden alternatief voor de Centrale Ondernemingsraad. Hij brengt adviezen uit aan de Raad van Beheer over het sociale beleid van de Rabobankorganisatie in ruime zin. Informatica De technologische ontwikkeling, meer in het bijzonder die op het gebied van de micro-electronika, is van toenemende invloed op het bankwezen. De toekomstige concurrentiepositie zal steeds sterker worden bepaald door de mate waarin en de wijze waarop gebruik wordt gemaakt van de automatiseringsmogelijkheden. Voldoende specialistische kennis, optimale integratie van deze kennis in de traditionele commerciële activiteiten en een planmatige aanpak spelen hierbij een belangrijke rol. Bij de eerdergenoemde reorganisatie is hiermee in het bijzonder rekening gehouden. In de nieuwe structuur zijn de gebruikers van geautomatiseerde systemen meer rechtstreeks verantwoordelijk voor de ontwikkeling en het beheer daarvan. Bovendien is door het instellen van een Werkgebied Informatica het belang van deze discipline voor het totale beleid van de Rabobankorganisatie onderstreept. De opleidingsinspanningen op het terrein van de automatisering en de informatica zijn in het verslagjaar verder verhoogd. Zowel algemene gebruikersopleidingen, gericht op het vertrouwd maken met automatisering van vrijwel alle medewerkers van onze 28 organisatie, als specialistische cursussen voor bepaalde groepen personeelsleden krijgen veel aandacht. De planmatige aanpak komt tot uitdrukking in het automatiserings plan voor de Rabobankorganisatie, dat in een aantal fasen wordt uit gevoerd. In de eerste fase worden door de aangesloten banken de mutaties met behulp van een computer vastgelegd op diskettes. Eind 1 984 leverden circa 800 banken hun mutaties op deze wijze aan. De resterende banken schakelen in de eerste helft van 1 985 over op deze methode, zodat medio 1 985 alle Rabobanken hun mutaties op diskettes aanleveren. In de tweede fase worden de balie transacties geautomatiseerd ondersteund. Na een praktijkproef in 1 982 is in 1 983 gestart met de grootschalige invoering van balie- terminals. Eind 1 984 beschikten ruim 200 kantoren over het balieterminalsysteem. De planning voor 1 985 is erop gericht dat nog eens 600 kantoren met deze terminals worden uitgerust. In het verslagjaar is een proef gestart met het Rabobank Terminal Netwerk (RTN) als derde fase van het automatiseringsplan. Via dit netwerk, dat gebruik maakt van het openbare datanet van de PTT, zullen in de toekomst computers van aangesloten banken en van Rabobank Nederland gegevens met elkaar kunnen uitwisselen. Afhankelijk van de resultaten van de proef zal in 1 985 worden gestart met de invoering van RTN bij de lokale banken Op basis van een gehouden proef is in 1 984 ook besloten tot grootschalige introductie van microcomputers bij de aangesloten banken. De microcomputer wordt bij de banken ingezet voor tekst verwerking, sub-administraties, managementinformatie en advies modellen voor commerciële activiteiten. Eind 1 984 werkten circa 80 Rabobanken met een microcomputer. Er wordt naar gestreefd in 1 985 circa 300 van deze computersystemen te plaatsen. De automatiseringsontwikkeling biedt ook goede mogelijkheden tot het op de markt brengen van nieuwe produkten, die deels in het verlengde liggen van reeds bestaande dienstverlening aan onze cliënten. Door middel van Rabobank Computerdiensten BV wordt hierop ingespeeld. De produkten Salarisadministratie Bedrijven, Verenigingsadministratie en Maandelijks Rekeningoverzicht genieten een snel groeiende belangstelling. Begin 1 984 is bovendien besloten tot een intensieve samenwerking met de Landelijke Vereniging van Accountants- en Belastingadvies bureaus op het gebied van geautomatiseerde administratieve dienstverlening aan zakelijke cliënten. De Lage Landen Financieringsmaatschappij De Lage Landen NV meldt voor 1 984 zowel op het gebeid van consumentenkrediet als bij de leasing activiteiten een goede gang van zaken. Het balanstotaal steeg met ruim 22% tot f 905 miljoen. De winst nam eveneens krachtig toe tot f 3,9 (2,9) miljoen. 29

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 16