De positie van onze organisatie in het buitenlands betalingsverkeer en de begeleiding van de internationale goederenstroom van onze cliënten is gedurende het verslagjaar verder uitgebouwd en verstevigd. Onze vestigingen in het buitenland spelen hierbij in toenemende mate een rol. De samenwerking met de Allgemeine Deutsche Credit-Anstalt AG (ADCA-BANK AG), waarin eind 1 983 een belang van 84% werd verworven, verloopt naar wens. Een aantal produkten is of wordt ontwikkeld om onze bedrijfs- cliënten bij hun transacties met de Duitse Bondsrepubliek beter en sneller te kunnen bedienen. In november 1 984 werd ons kantoor in Antwerpen operationeel. Dit kantoor richt zich op de financiering van de nationale en internationale goederenhandel en investeringstransacties. In de loop van 1 985 zal onze vertegenwoordiging te Londen worden omgebouwd tot een operationeel bankkantoor. De ontwikkeling van het kantoor New York verloopt volgens planning. De kredietverlening nam krachtig toe, evenals de bekend heid van onze organisatie in de agri-sector. Ook de gang van zaken bij de vestiging op Curapao en de buitenlandse minderheidsdeel nemingen stemmen tot tevredenheid. Binnen het samenwerkingsverband van de zes grote Westeuropese coöperatieve bankorganisaties - de Unico Banking Group - hebben de activiteiten van het afgelopen jaar onder andere geleid tot de invoering in 1 985 van een versneld betalingsverkeer tussen deze banken. Door de toenemende belangstelling voor de compensatiehandel wordt steeds meer gebruik gemaakt van de Unico Trading Handels- gesellschaft mbH, een gemeenschappelijke dochter van de leden van de Unico Banking Group. Effectenbedrijf Het gunstige beursklimaat hield ook in 1 984 aan. De beursindex (ANP-CBS Algemeen) bereikte op 1 9 december het recordniveau van 1 82,3. Opnieuw werd een flinke omzetgroei gerealiseerd. De totale beursomzet steeg in 1 984 met bijna 20 (35) %tot ruim f 1 50 miljard. Een belangrijke stimulans voor de beurs werd gevormd door de verbeterde winstverwachtingen bij vele onder nemingen. Daarnaast ging positieve invloed uit van de daling van het renteniveau in het tweede halfjaar. De toegenomen activiteit op de beurs had positieve gevolgen voor de gang van zaken in ons effectenbedrijf. Zowel op de institutionele als op de particuliere markt kon het zakenvolume verder worden uitgebouwd. Van toenemend belang is ook ons emissiebedrijf. Zoals de laatste jaren gebruikelijk speelt daarbij het omvangrijk blijvende beroep van de overheid op de openbare kapitaalmarkt een belangrijke rol. Daarnaast wint echter ook onze positie in deze 24 markt aan betekenis, hetgeen onder meer tot uitdrukking kwam in het feit dat Rabobank Nederland bij 39 emissies deel uitmaakte van het emissiesyndicaat. Voor eigen rekening werd een viertal leningen geplaatst. Amvabel, het beleggingsfonds in aandelen van Amerikaanse onroerend goed ondernemingen, dat samen met F. van Lanschot Bankiers NV is opgericht, heeft in het verslagjaar opnieuw een uitstekende ontwikkeling doorgemaakt. Bij het Unico Investment Fund, een internationaal opererend obligatiefonds van de Unico Banking Group, trad in het boekjaar 1 983-1 984 een sterke toeneming van het vermogen op. Ook de basiswaarde van de participaties van het Beleggingsfonds van de 7 gaf een bevredigende stijging te zien Verzekeringen Het aantal nieuwe verzekeringen dat in 1 984 door bemiddeling van onze organisatie tot stand is gekomen vertoonde met 6%een bevredigende groei. Dat gold ook voor ons marktaandeel. De toename van het provisie-inkomen is daarbij echter achtergebleven door de voortdurende premiedruk bij schade verzekeringen en vooral ook door invoering van een nieuw provisie systeem voor levensverzekeringen. Deze laatste factor heeft het resultaat voor 1 984 incidenteel nadelig beïnvloed. Reizen De verkoop van vakantiereizen door onze organisatie is ook in 1 984 verder toegenomen, ondanks een zich over het geheel genomen stabiliserende markt. Het aantal afgezette reizen steeg met 4% naar circa 625.000. Vooral de verkoop van vliegreizen vertoonde een krachtige groei. Het op rentabiliteitsverbetering gerichte beleid van de afgelopen jaren werpt resultaten af. De guldensomzet en de provisie-opbrengsten stegen duidelijk sterker dan het aantal reizen. Vastgoed activiteiten De 20 Rabomakelaardijen hebben hun marktpositie in 1 984 verder kunnen verstevigen. Bij een ten opzichte van 1 983 wat terug gevallen woningmarkt steeg het aantal bemiddelingen met ruim 10%tot boven de 2.000. Steeds meer maken ook cliënten die nog geen relatie hebben met een Rabobank gebruik van de diensten van Rabomakelaardijen. De produktie - veelal via Vastgoed Ontwikkeling Rabo Neder land BV - door projectfinanciering met risicoparticipatie is na de 25

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 14