De door Rabobank Nederland en de Rabohypotheekbank NV op de onderhandse kapitaalmarkt opgenomen middelen namen, tegen de achtergrond van de constante liquiditeitspositie, per saldo slechts zeer licht toe. In totaal stegen de toevertrouwde middelen uiteindelijk in 1 984 met f 5,5 (3,4) miljard of 6 (4)%. Het bestand kwam daarmee op f 94,7 (89,2) miljard. Internationale activiteiten De schuldproblematiek van een groot aantal ontwikkelingslanden bleef de internationale financiële markten in het verslagjaar verontrusten. Vooral toen in het tweede kwartaal de rente in de Verenigde Staten met 2% steeg, leek het vertrouwen af te nemen dat de debiteurenlanden hun verplichtingen ooit zouden kunnen nakomen. Daar stond evenwel tegenover dat een aantal debiteuren- landen in staat bleek hun externe positie aanmerkelijk te verbeteren, met name door een verhoogde uitvoer naar de Verenigde Staten Bovendien toonde de rente in de Verenigde Staten in de tweede helft van het jaar een dalende tendens. Hierdoor bleef de schuld- problematiek uiteindelijk beheersbaar en konden zelfs de eerste meerjarige herstructureringsovereenkomsten tot stand komen. Met name Mexico werd hiermee beloond voor het in de achterliggende jaren gevoerde aanpassingsbeleid. Ook voor Venezuela kwam een meerjarige overeenkomst tot stand, terwijl Brazilië kenbaar maakte hiernaar te streven. Ofschoon de banken een grotere bereidheid aan de dag legden om aflopende schuld verplichtingen te herstructureren, bleven zij te zelfder tijd uiterst terughoudend bij het verstrekken van nieuwe internationale kredieten. De Oostbloklanden wisten niettemin in verscheidene gevallen met succes op de internationale kredietmarkt terug te keren. Al met al bleef de verstrekking van nieuwe internationale kredieten door banken opnieuw achter bij die van het voorafgaande jaar. De omvang van de totale internationale financiële markten buiten de banken om is in 1 984 echter aanmerkelijk gestegen. Hieraan lag vooral de grote behoefte aan kortlopende kredietfaciliteiten door grote internationale bedrijven en industrielanden ten grondslag. Voorts voltrok zich opnieuw een uitbreiding van het emissievolume van internationale obligaties. De genoemde voortgaande matige ontwikkeling op de internationale bancaire kredietmarkten vond zijn weerslag in het verloop van ons Eurodepositobedrijf, waar het volume weinig wijzigde. De bij bankiers in binnen- en buitenland opgenomen middelen namen met ruim f 2 miljard toe, in belangrijke mate als gevolg van de gestegen dollarkoers. Op Schiphol begeleidden in 1984 110 verkeersleiders in totaal 141.650 vliegtuigbewegingen. Op deze wijze werden van en naar Schiphol 10,9 miljoen vliegtuig passagiers vervoerd. 23

Jaarverslagen Rabobank | 1984 | | pagina 13