Toelichting De jaarrekening 1982 is ingericht volgens het model dat met ingang van 1982 voor het bankwezen op grond van de Wet Toezicht Kredietwezen is voor geschreven. Hierdoor treden belangrijke wijzigingen op in de rubricering van zowel balans als winst- en verliesrekening. De cijfers van 1981 zijn dienovereenkomstig aangepast zodat vergelijking mogelijk blijft. De wijzigingen in waarderingsgrondslagen zijn van ondergeschikt belang. Grondslagen voor consolidatie In deze geconsolideerde jaarrekening zijn verwerkt de gegevens van de gezamenlijke aangesloten banken, van Rabobank Nederland met haar meerderheidsdeelnemingen, van de Rabohypotheekbank N.V. met haar meerderheidsdeelneming, van de Onderlinge Kredietverzekerings maatschappij Rabobanken W.A. in liquidatie en de Onderlinge Waarborg maatschappij Rabobanken B.A. De activa en passiva en de resultaten van de meerderheidsdeelnemingen zijn voor 100% in de jaarrekening opgenomen. Het minderheidsbelang van derden is in de balans onder crediteuren opgenomen. Het aan derden toekomende aandeel in het resultaat is in de winst- en verliesrekening in mindering gebracht op interest. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij een andere waarderingsgrondslag is vermeld. Bedragen in vreemde valuta en resultaten van buitenlandse vestigingen zijn omgerekend tegen de laatst bekende koersen van het boekjaar. Bankiers in binnen- en buitenland, wissels, vorderingen op of onder garantie van de overheid, debiteuren Deze activa zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde onder aftrek van de nodig geachte voorzieningen. Effecten De obligaties, behorende tot de beleggingsportefeuille, zijn gewaardeerd tegen aflossingswaarde. Het verschil met de verkrijgingswaarde wordt onder transitoria verantwoord en in evenredigheid aan de looptijd in de winst- en verliesrekening verwerkt. Genoteerde aandelen zijn gewaardeerd tegen de beurskoers ultimo boekjaar en incourante aandelen tegen de geschatte opbrengstwaarde. De handelsportefeuille is gewaardeerd tegen de laatst bekende koersen ultimo boekjaar. Indien hiertoe aanleiding bestaat vindt afwaardering plaats wegens onvolwaardigheid. De waarderingsverschillen terzake van de aandelen en de handelsportefeuille worden onder andere baten verantwoord. 38 Deelnemingen Minderheidsdeelnemingen zijn gewaardeerd op basis van intrinsieke waarde, aan de hand van de meest recente gegevens, tenzij de aan de deelneming verbonden risico's, de rentabiliteit of de mate van invloed op het beleid tot een lagere waardering aanleiding geven. Intrinsieke waardebepaling vindt voor zover mogelijk plaats volgens waarderingsgrondslagen van de Rabobankorganisatie. Het aandeel in de resultaten wordt in de winst- en verliesrekening opgenomen en gemuteerd op de reserve niet uitgekeerde resultaten minderheids deelnemingen. De goodwill, zijnde het verschil tussen de kostprijs en de intrinsieke waarde van deelnemingen, wordt in maximaal vijfjaar ten laste van de winst- en verliesrekening (andere lasten) afgeschreven. Het nog niet afgeschreven gedeelte van de goodwill is opgenomen onder deelnemingen Onroerende goederen en inventaris De bankgebouwen zijn opgenomen tegen actuele waarde, zijnde kostprijs of, indien hoger, de vervangingswaarde op basis van geïndexeerde bouwkosten. Hierop zijn afschrijvingen toegepast volgens de lineaire methode, gebaseerd op een verwachte levensduur van 33 Va jaar. De W.I.R.-basispremie wordt beschouwd als een kostprijsverlagende factor en is derhalve op de actuele waarde in mindering gebracht. De toeslagen op de basispremie worden op een egalisatierekening verantwoord en in evenredigheid aan de verwachte levensduur van het actief ten gunste van de resultatenrekening geboekt. Bankgebouwen in aanbouw zijn opgenomen tegen de uitgaafprijs, verminderd met eventuele W.I.R.-basispremie; tijdens de bouw wordt niet afgeschreven. De niet bedrijfsgebonden gebouwen zijn eveneens gewaardeerd tegen actuele waarde, zijnde kostprijs of, indien hoger, de vervangingswaarde op basis van geïndexeerde bouwkosten. Deze bedragen worden verminderd met lineaire afschrijvingen op basis van een verwachte levensduur van 33 V3 jaar. Indien het voornemen bestaat om bepaalde panden te verkopen, worden deze gewaardeerd op de getaxeerde opbrengstwaarde. De uit herwaardering van gebouwen voortvloeiende vermogensmutaties worden, onder aftrek van de daarop drukkende latente belastingverplichting, verwerkt in de herwaarderingsreserve. Afkoopsommen van in erfpacht verkregen gronden worden in 33'/3jaar afgeschreven. 39

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 21