nemen in een derde participatiemaatschappij, genaamd Gilde Venture Fund B.V. Deze vennootschap zal vooral risicodragend vermogen verschaffen aan internationaal georiënteerde ondernemingen met geavanceerde technologische toepassingen. Het initiatief van de overheid tot het oprichten van de Maatschappij voor Industriële Projecten (M.I.P.) verdient alle mogelijke steun. Wij hebben in het verslagjaar het voornemen geuit samen met de grote algemene banken daarin deel te nemen. Rabobank Nederland heeft middels aankoop van door particuliere aandeelhouders aangeboden aandelen haar deelneming in Van Lanschot's Beleggings-Compagnie B.V., houdster van de aandelen F. van Lanschot Bankiers N.V., verhoogd van 30 tot 40%. Deze operatiekamer beschikt over een systeem, waardoor de chirurg en zijn medewerkers in een constante temperatuur kunnen werken. Balansontwikkeling en resultaat Het zal duidelijk zijn dat in de geschetste omstandigheden van afnemende groei van de traditionele middelen en geen behoefte aan aanvullende middelen uit de onderhandse en openbare kapitaalmarkt het balanstotaal van onze organisatie nauwelijks is toegenomen. Deze vertraging werd nog versterkt door de temporisering of zelfs vermindering in de ontwikkeling van ons internationale interbancaire bedrijf, het eurodepositobedrijf. Het geconsolideerde balanstotaal nam in 1982 dan ook slechts toe met 1 1 3)% tot f 1 10,2 109,5) miljard De druk op de rentewinst als gevolg van de voortdurende verschuiving naar hogere rentetypes binnen de spaarmiddelen is onverminderd door gegaan. In belangrijke mate is deze druk veroorzaakt door de omvangrijke bedragen die eind 1981 en begin 1 982 op spaarrekeningen met een vaste termijn en met een vaste rente werden gestort. Het tarief bedroeg voor alle looptijden eind 1981 11,5a 1 2%. In de loop van 1 982 zijn deze tarieven geleidelijk gedaald tot 5,5% (één jaar) a 7,5% (vijf en zes jaar). Daarnaast werd de rentewinst aangetast door de dalende rente. Een daling van de rente heeft bij onze organisatie in eerste instantie een groter effect op de rentebaten dan op de rentelasten. Het minderheidsbelang van 10% in de Hakrinbank N V. in Suriname is vanwege de afgenomen betrokkenheid van Rabobank Nederland bij de werkzaamheden van de Hakrinbank N.V. beëindigd. Indertijd is deze deelneming op verzoek van de Surinaamse overheid verricht om de Hakrinbank N.V. te ondersteunen bij de uitbouw van haar buitenlandse activiteiten. Bruto winst en reserves in procenten van het balanstotaal 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 brutowinst (linker as) reserves (rechter as) 31

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 17