stijging van 1 1 in 1 980. Vanwege de toegenomen risico's moest aan de voorziening voor dubieuze debiteuren f 7 miljoen meer worden toegevoegd dan vorig jaar. Het verslagjaar leverde mede daardoor een negatief resultaat op van f 476.000- (+f 683.000,-). Medio 1 982 is De Lage Landen gestart met operationele auto- en truck-leasing. In de eerste periode van haar bestaan heeft B V. De Lage Landen Factors. Rabobank Nederland een willige markt betreden. Het aangeboden flexibele dienstenpakket op het gebied van debiteurenbeheer en -financiering, ondersteund vanuit een geavanceerd automatiserings systeem, heeft gestaag zijn weg gevonden. De vooruitzichten voor factoring en de rentabiliteit daarvan lijken gunstig. Het resultaat over het eerste jaar staat voorshands in het teken van de aanloopkosten. In de loop van 1 983 wordt een evenwicht tussen baten en kosten verwacht Organisatorische aspecten Het pekelen van kazen geschiedt hier door een voortdurende door stroming van pekel wat er Deze manier om kazen consumptie- geschikt te maken is aanzienlijk eenvoudiger en kwaliteits verhogend Voorheen werden kazen m een pekelbad gedompeld. Enkele interne regelingen die ten doel hebben bepaalde bedrijfsrisico's van de aangesloten banken te verzekeren en hun continuïteit en soliditeit te waarborgen, zijn in 1982 vervangen door een viertal verevenings regelingen. In verband daarmee is overgegaan tot ontbinding per 1 juli 1 982 van de Onderlinge Kredietverzekeringsmaatschappij Rabo- banken W.A. De aldaar verzekerde risico's worden nu gebracht onder de werkingssfeer van de Vereveningsregeling Financieringsverliezen, de Vereveningsregeling Consumptieve Financieringen en afdeling A van de Onderlinge Waarborgmaatschappij Rabobanken B.A. Door het invoeren van de Vereveningsregeling Voorziening Algemene Risico's heeft de afdeling B van de Onderlinge Waarborgmaatschappij Rabobanken B.A haar bestaansrecht verloren. Derhalve is besloten deze afdeling op te heffen. Tenslotte is een Vereveningsregeling Reserveringsbijdragen in het leven geroepen om te bewerkstelligen dat plaatselijke banken, die niet voldoen aan de intern gestelde solvabiliteitsgrens, deze binnen een zekere periode zullen kunnen bereiken. In de loop van het jaar 1 982 hebben 11 aangesloten bankenfusie- besprekingen afgerond die resulteerden in een vijftal fusies. Daardoor nam het aantal banken af van 970 tot 964. Het aantal vestigingen daalde met 20(16) tot 3.051Het aantal leden van de aangesloten banken is in 1 982 gedaald van 950.000 tot 910.000. Deze daling is een gevolg van de statutenwijziging in 1 980, krachtens welke het lidmaatschap niet langer vereist is voor particuliere leningnemers. Nieuwe deelnemingen Medio 1 982 heeft de participatiemaatschappij Ondernemend Vermogen Nederland C.V., waarin Rabobank Nederland deelneemt voor 40%, een aanvang gemaakt met haar activiteiten. De andere aandeel houders zijn F. van Lanschot Bankiers N.V., de Stichting Bedrijfs pensioenfonds voor de Bouwnijverheid, N.V. Interpolis en Delta Lloyd Verzekeringsgroep N.V. Ten behoeve van het kunnen deelnemen in projecten, waarin Ondernemend Vermogen Nederland C.V. niet kan of niet wil deelnemen, is Rabobank Nederland Participatie maatschappij B.V. opgericht, waarvan Rabobank Nederland enig aandeelhoudster is. Voorts heeft Rabobank Nederland besloten deel te 29

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 16