Bemiddeling vastgoed In het boekjaar werden de laatste zeven bijkantoren van de B.V. Centraal Makelaarskantoor C.M.K. opgeheven en werd de liquidatie van deze vennootschap- overeenkomstig de door de organisatie genomen besluiten-voltooid. Een groot aantal aangesloten banken maakte gebruik van de mogelijk heid zelf in regionaal verband te komen tot de oprichting van een makelaarskantoor, hetgeen resulteerde in een 1 7-tal vennootschappen. Arbeidsvoorwaarden en Personeel Op nationaal vlak spelen in verband met het werkgelegenheidsvraagstuk twee zaken een hoofdrol: de roep om arbeidsduurverkorting alsmede de oplopende werkloosheid onder jongeren. In 1 982 werden de mogelijkheid en wenselijkheid van deeltijdarbeid binnen onze organisatie gepeild. Dit heeft ertoe geleid dat een onderzoek zal plaatshebben om na te gaan of een bijdrage aan het oplossen van de werkgelegenheidsproblemen zou kunnen bestaan in het aannemen van schoolverlaters in deeltijdfuncties waarbij in meerdere of mindere mate onderwijs gevolgd wordt. Daarnaast zouden de in het bankwezen gehanteerde minimum jeugdlonen, die boven het wettelijk gestelde minimum liggen, tot het wettelijk niveau teruggebracht moeten worden. In het kader van de medezeggenschap in onze organisatie is een aanzet gegeven tot de oprichting van een Centrale Adviesraad Arbeids- aangelegenheden Rabobankorganisatie. Deze Adviesraad zal binnen de structuur van de Rabobankorganisatie een eigen plaats kunnen innemen. De personeelsgroei bedroeg 82 personen of 0,3%, tegenover 1.024 personen of 3,8% voor de gehele organisatie in 1981. Aan de groei van het personeelsbestand is in de tweede helft van het verslagjaar een einde gekomen. Vanaf augustus was er sprake van een heel geleidelijke afname. Onder de huidige omstandigheden dient voor de komende jaren met een verdere daling van het personeelsbestand rekening te worden gehouden. Ultimo 1 982 waren er 28.020 personen in dienst bij de Rabobankorganisatie: 23.244 75) bij de aangesloten banken en 4.776 7) bij Rabobank Nederland, de gelieerde instellingen en de buitenlandse vestigingen. Bij Rabobank Nederland nam het personeels bestand af met zes medewerkenden. De gelieerde instellingen en de buitenlandse vestigingen lieten een groei zien van respectievelijk negen en vier medewerkers. De huidige fase van consolidatie heeft ook geleid tot de wenselijkheid van een gesystematiseerd, actief arbeidsmarktbeleid binnen onze organisatie. Uitgaande van de noodzakelijke flexibiliteit in geografische en/of functionele zin bij onze medewerkers zal worden gezocht naar een systeem van interne vacaturevoorziening en doorstroming in de organisatie, waarbij als uitgangspunt wordt genomen dat de Rabobank organisatie in de eerste plaats verantwoordelijkheid wenst te dragen ten aanzien van de reeds in dienst zijnde personeelsleden. 26 Opleidingen Een verdere uitbouw van opleidingen voor het management is ter hand genomen, mede op basis van onderzoek naar de problemen waar het management in de jaren tachtig voor komt te staan. De ontwikkeling van de cursus 'Kredietverlening' is in 1 982 afgerond. Deze cursus richt zich met name op het beoordelen van de risico's van kredietverlening aan middelgrote en grote bedrijven. De belangstelling voor de door de Rabobank ontwikkelde cursussen 'Balansmanagement' en 'Middenkader' was erg groot. Een totaal nieuwe opzet voor het ondersteunen van baliemedewerkers met opleidingsprogramma's is in ontwikkeling genomen. De nieuwe programma's sluiten meer aan bij de actuele vraagstukken van de balie medewerkers. Automatisering In het afgelopen jaar zijn de technische voorzieningen ten behoeve van geautomatiseerde systemen verder uitgebouwd. Bij ongeveer 400 banken zijn thans bankgiroterminals geplaatst. Het gebruik van viewdata is als proef binnen de Rabobankorganisatie ingevoerd. Na een evaluatie zullen ook de mogelijkheden ten behoeve van de commerciële dienstverlening waar mogelijk worden benut. Als een eerste produkt van administratieve dienstverlening kan thans geautomatiseerde verenigingsadministratie door onze banken aan cliënten worden aangeboden. Andere produkten zijn in voorbereiding. Er is besloten tot een nauwe samenwerking met Interpolis om geautomatiseerde verzekeringssystemen binnen onze banken te gebruiken. De ontwikkelingen rond automatisering drukken hun stempel op de te verrichten opleidingsinspanningen. Zo werd in 1 982 een uitgebreid opleidingsprogramma ter zake ontwikkeld. Het doel ervan is werknemers die geen specifieke automatiseringsopleiding genoten hebben op dit terrein te bekwamen. Daarmee wordt beoogd onze banken beter te doen functioneren bij het gebruik maken van geautomatiseerde systemen. De Lage Landen De in 1981 ingezette daling van het debiteurensaldo van de Financieringsmaatschappij 'De Lage Landen' N V heeft zich in 1 982 voortgezet. Oorzaak van deze daling waren opnieuw de afgenomen investeringsneiging bij zowel bedrijven als particulieren en de toegenomen liquiditeit bij de Rabobanken. Inmiddels lijkt aan de gestage daling van de bedrijfsomvang een einde te komen, doordat de produktie van nieuwe leningen in evenwicht begint te komen met de aflossingen. Bovendien begint de in 1 982 gerealiseerde organisatiewijziging haar vruchten af te werpen. Deze hield in dat De Lage Landen zich via de divisie leasing en consumentenkrediet meer als specialist op beide deelterreinen is gaan manifesteren met een daaraan aangepast produktenpakket. De debiteurenportefeuille nam af van f 864 miljoen tot f770 miljoen, een daling van 11% te vergelijken met een daling van 7% in 1 981 en een 27

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 15