Effectenbedrijf Het effectenbedrijf ondervond de positieve invloed van de sterk gestegen omzetten op de beurs. De sterke daling van de rentestand heeft de belangstelling voor met name vastrentende waarden doen toenemen. De hernieuwde positiebepaling van de commerciële activiteiten binnen het effectenbedrijf heeft ertoe bijgedragen dat het zakenvolume met zowel institutionele als particuliere cliënten aanzienlijk kon worden opgevoerd. Het beroep op het cliëntenbedrijf, in het bijzonder ook op onze activiteiten op het gebied van vermogensbeheer, is sterk gestegen. Het jaar 1 982 heeft ook voor het emissiebedrijf een toename van activiteiten te zien gegeven op de kapitaalmarkt. Evenals in 1981 was de geldvraag van de overheid daarbij een belangrijke stimulans. Rabobank Nederland maakte in 1982 bij 31 emissies deel uit als mede- emittent van het emissiesyndicaat en tevens werd zestig maal bemiddeling bij de emissie verleend. Samenwerking in de tuinbouw heeft geleid tot een totaalproject in het West land waar bijzonder veel wordt geëxperimenteerd op het gebied van wanden van kassen, apparatuur en tuinbouwprodukten Speciale aandacht wordt besteed aan energiebesparing Amvabel, het beleggingsfonds in aandelen van Amerikaanse onroerend goed ondernemingen, dat samen met F. van Lanschot Bankiers N.V. is opgericht, heeft wederom een voorspoedig jaar achter de rug. Als gevolg van het sterk gedaalde renteniveau kon de afgifteprijs van de participaties van het Unico Investment Fund, een internationaal opererend obligatiefonds, zich bijzonder gunstig ontwikkelen. De basiswaarde van de participatie van het Beleggingsfonds van de 7 liet een verheugende stijging zien. Verzekeringen Marktverzadiging en geringere bedrijvigheid veroorzaakten een neer waartse druk op de produktie van nieuwe verzekeringen. Verlaging van de aanpassingen bij geïndexeerde verzekeringen en de invoering van een nieuwe premiestructuur voor autoverzekeringen hebben voorts een negatieve invloed uitgeoefend op de provisie-inkomsten. Daartegenover staan de vruchten van verhoogde commerciële inspanningen op het gebied van levensverzekeringen, met name in de niet van de hypothecaire kredietverlening afhankelijke vormen van levensverzekering. Per saldo bewogen de totale provisie-inkomsten in 1 982 van de Rabobankorganisatie zich rond het niveau van 1981. Reizen De markt voor georganiseerde reizen is in 1982 gedaald. Het aantal reizen, dat via de Rabobankorganisatie werd verkocht, steeg niettemin nog met 8% tot 540.000 (500.000). Door deze stijging kon de daling van de guldensomzet als gevolg van een voortgaande daling van de gemiddelde reissom beperkt blijven tot slechts 1 De verkoop van goedkope binnenlandse arrangementen nam in de verslagperiode sterk toe. De verkoop van vliegreizen daalde enigszins, terwijl de verkoop van touringcarreizen toenam. 25

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 14