f\mï, Uit afval worden door middel van een speciaal produktieproces briketten samengeperst. De briketten worden als brandstof aangewend. achterblijvende kredietvraag Het uitstaande bedrag van de hieronder begrepen pandbrieven bleef praktisch gelijk. De belangstelling voor waardepapieren (niet op naam gesteld) is verder afgenomen. De via de onderhandse kapitaalmarkt verkregen middelen namen in 1 982 met f 1,0 miljard af, omdat de toename van de traditionele middelen meer dan toereikend was om aan de vraag naar krediet tegemoet te komen. De toevertrouwde middelen in totaliteit stegen in het verslagjaar met f 2,5 miljard, of 3 (9)%. Ultimo 1 982 kwam het totaal van de toevertrouwde middelen opf 85,8 miljard. Internationale activiteiten De ontwikkelingen op de internationale kredietmarkt stonden in het afgelopen jaar in het teken van problemen van een toenemend aantal landen met betrekking tot betalingsverplichtingen op de buitenlandse schuld. De verslechterde financiële positie van de Oostbloklanden en de ontwikkelingslanden was met name het gevolg van de ernstige recessie in de geïndustrialiseerde wereld en de lage grondstoffenprijzen, nog versterkt door de hoge internationale rente. Voorts werden de olie- exporterende landen getroffen door de aanzienlijke daling van de olie opbrengsten als gevolg van de ruime situatie op de wereldoliemarkt. De spanningen in het internationale financiële bestel werden in het verslagjaar vooral veroorzaakt door de nijpende liquiditeitsproblemen van enkele zeer grote debiteurlanden in Latijns-Amerika. Overheden, banken en internationale financiële instellingen zochten in onderling samenspel naar oplossingen voor de schuldproblemen. Daarbij werden zij geholpen door de internationale rentedaling van de afgelopen maanden. Zonder de geleverde krachtsinspanningen zou een werkelijke crisis onafwendbaar zijn geweest. Dat wettigt nog niet de stelling, dat de nieuwe instrumenten en inspanningen de toekomst veilig maken. Een herstel van het algemene vertrouwen in de internationale krediet markt zal in wezenlijke mate afhankelijk zijn van het welslagen van het in de belangrijkste industrielanden gevoerde economische beleid. Reeds vóór de onrust op de internationale financiële markten, was het beleid ten aanzien van ons buitenlands bedrijf gericht op een meer gematigde ontwikkeling van het eurodepositobedrijf. De bij bankiers in binnen- en buitenland opgenomen middelen daalden als gevolg van de genoemde externe en interne oorzaken beduidend. Onze activiteiten op het gebied van het internationaal betalingsverkeer en de begeleiding van de internationale goederenstroom zijn verder geïntensiveerd. Ten einde onze relaties optimaal te kunnen begeleiden bij hun internationale transacties, werd in het verslagjaar de beslissing voorde vestiging van een nieuw internationaal steunpunt genomen. Na de opening in 1 981 van ons kantoor in New York, dat in 1 982 een belangrijke bijdrage aan de groei van de kredietverlening van onze organisatie heeft geleverd, werden in het afgelopen jaar voorbereidingen getroffen om in 1 983 in Londen een vertegenwoordiging te openen Samen met de International Finance Corporation, een dochterinstelling van de Wereldbank, met de Franse bankinstelling Crédit Agricole en de Braziliaanse lochpe Groep heeft Rabobank Nederland deelgenomen in een gespecialiseerde agri-leasingmaatschappij in Brazilië, Agri-Leasing S.A. Arrendamento Mercantil.

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 13