I investeringen in energiebesparende voorzieningen veelal een beroep op vreemd vermogen moest worden gedaan. Dit leidde tot een praktisch gelijkblijvend niveau van verstrekte leningen aan deze sector. Met voldoening is vast te stellen dat de agrarische sector wederom een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het uitvoersaldo van ons land. De uitvoer van agrarische produkten nam in 1982 verder toe tot circa f 43 miljard 4%). In de tweede helft van 1 982 ondervond de export enige problemen vanwege een stagnerende wereldhandel. De invoer van agrarische produkten steeg slechts weinig tot circa f 29 miljard, hetgeen resulteerde in een overschot op de handelsbalans van de agrarische sector van circa f 14 miljard. Verstrekte leningen naar sectoren 1973-1982 (in miljarden guldens) 1| l n 1973 1974 1975 1976 1977 particulieren agrarische bedrijven handel, nijverheid en industrie De sectoren handel, nijverheid en dienstverlening verkeren in een moeilijke situatie. Zij zijn in hoge mate afhankelijk van de sterk gedaalde binnenlandse bestedingen. Aan de malaise in de bouwnijverheid, die voor veel andere sectoren een voortrekkersrol vervult, is nog geen einde gekomen. Het bouwproduktie- volume daalde met ruim 6%, de woningbouw daarbinnen met 5%. Naar verwachting zal ook in 1 983 het produktievolume afnemen. Een verbetering van de arbeids- omgevmg door middel van aanpassing van apparatuur op juiste werkhoogte. rustige kleuren en het terugbrengen van geluidshinder dragen bij tot een positieve houding en inzet van werknemers Dit postorderbedrijf heeft door middel van deze aanpassingen goede ervaringen opgedaan. De detailhandel is vrijwel volledig afhankelijk van de binnenlandse particuliere consumptie. De verkopen daalden in 1982 voor het derde achtereenvolgende jaar in volume. Dit vormt de keerzijde van het beleid gericht op loonmatiging en op beperking van sociale uitkeringen. Bij een prijsstijging van 6% boekten de winkeliers een 2% hogere geldomzet. In de groothandel kon - dankzij de export - de afzet nog redelijk op peil blijven. De omzet in de dienstverlenende sector is in 1 982 met enkele procenten gedaald. Dit heeft afslanking en beëindiging van een aantal bedrijven tot gevolg gehad. Onze organisatie verstrekte aan niet-agrarische bedrijven f 2.232 (2.926) miljoen, 24 (1 3)% minder dan in 1981 en slechts ongeveer tweederde van het recordjaar 1 979. IW

Jaarverslagen Rabobank | 1982 | | pagina 10