Aan de Algemene Vergadering Beelden uit Wij/re Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 68 van de statuten van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. wordt u hierbij het verslag over het boekjaar 1 980 aangeboden. In dit verslag wordt een overzicht gegeven van de gang van zaken in het afgelopen jaar bij Rabobank Nederland en bij de Rabobankorganisatie als geheel. Het verslag bevat de geconsolideerde balans en de resultatenrekening van de plaatselijke Rabobanken, de gelieerde instellingen en Rabobank Nederland met haar meerderheidsdeelnemingen. Van Rabobank Nederland worden voorts een afzonderlijke balans en resultatenrekening overgelegd. De toelichting op alle vorenbedoelde jaarstukken is in een geheel bijeengebracht. De sombere economische ontwikkeling staat centraal in het beeld van 1 980. Niet alleen macro-economische cijfers getuigen daarvan. De gang van zaken in vele ondernemingen, in het bijzonder ook in een aantal sectoren van het agrarisch en niet-agrarisch midden- en kleinbedrijf, gaf aanleiding tot zorgen. Ook de gezinshuishoudingen voelden in toenemende mate het afbrokkelen van de welvaart. De Rabobankorganisatie heeft deze invloeden mede ondergaan. De bedrijfsactiviteiten gaven een afnemende groei te zien, de resultaten hielden daarmee gelijke tred. Nu de vermogensverhoudingen in het bedrijfsleven onder steeds zwaardere druk zijn komen te staan, verdient de reservevorming ook bij het coöperatieve bankwezen onverminderde aandacht. Het jaar 1 980 is in het licht van de organisatorische verhoudingen een zeer belangrijk jaar geweest. Door de Structuurcommissie is in het voorjaar haar vierde en laatste rapport uitgebracht handelend over lidmaatschap en ledenaansprakelijkheid, twee kernvraagstukken van de coöperatieve vereniging. Het Structuurrapport is onderwerp geweest van een diepgaande en breed opgezette gedachtenwisseling waarbij alle aangesloten banken waren betrokken. Op basis van de in het rapport gedane aanbevelingen heeft de Algemene Vergadering op 5 juni 1 980 besloten de binnen de organisatie bestaande aansprakelijkheidsregeling te verlichten en wel in die zin dat de aansprakelijkheid van de leden van aangesloten banken wordt beperkt tot maximaal f 5 000 per lid. Van oudsher was ieder lid aansprakelijk met zijn gehele vermogen. Voorts is besloten het verplichte lidmaatschap te beperken tot debiteuren aan wie een bedrijfs- of beroepsfinanciering wordt verstrekt. Het verplichte lidmaatschap voor particulieren is hiermede vervallen. Desondanks blijft onze organisatie prijs stellen op het lidmaatschap van particulieren, teneinde een evenwichtige opbouw van het ledenbestand ook in de toekomst mogelijk te maken. Eveneens op aanbeveling van de Structuur commissie is binnen de Rabobankorganisatie een garantieregeling tot stand gebracht die een zodanige vermogensrechtelijke band schept tussen Rabobank Nederland en de bij haar aangesloten banken en een aantal gelieerde instellingen, waaronderde Rabohypotheekbank N.V.dat al deze instellingen gezamenlijk als één bedrijfseconomisch geheel zijn te beschouwen. Bedoelde regeling vormt de basis voor onder meer de collectieve solvabiliteitstoetsing van de Rabobankorganisatie door De Nederlandsche Bank. Zulks maakt het mogelijk met ingang van het jaar 1 980 de financiële gegevens van de aan de garantieregeling deelnemende instellingen op geconsolideerde basis te kunnen presenteren. Tot nu toe was steeds sprake van een gecombineerde presentatie. De geconsolideerde cijfers zijn overigens vergelijkbaar met de gecombineerde cijfers. Door de Algemene Vergadering van 5 juni 1 980 is voorts besloten in artikel 1 van de statuten een wijziging aan te brengen die het mogelijk maakt in het vervolg - daar waar geen strikte noodzaak bestaat tot gebruikmaking van de statutaire naam Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenleenbank B.A. -gebruik te maken van de aanduiding Rabobank Nederland. Met deze naam presenteert de 'centrale bank' zich thans in binnen- en buitenland. Op donderdag 5 juni 1 980 heeft de Algemene Vergadering in de Raad van Toezicht herkozen de heren L.A.M. Elenbaas en T. Meijer Jzn. Als nieuw lid van de Raad van Toezicht werd gekozen prof. dr. J. de Hoogh. In de Raad van Beheer zijn herkozen de heren B. Heringa en mr. J.L.M. Niers,terwijl prof.dr. N.H. Douben is gekozen als nieuw lid van dit college.

Jaarverslagen Rabobank | 1980 | | pagina 9