(265) miljoen resteerde over het verslagjaar een nettowinst van f373 (330) miljoen, 1 3 (21meer dan in 1 979. Deze nettowinst wordt geheel aangewend ter versterking van de reserves. Met het oog op de toegenomen kwetsbaarheid van onze rentemarge en op de gestegen verliesrisico's in onze debiteurenportefeuille zullen wij blijven streven naar een verantwoorde verdere matiging van de kostenstijgingen. Dat zal nodig blijven om in de jaren die voor ons liggen de rentabiliteitsuitkomsten te laten beantwoorden aan hun doel: het handhaven van een aanvaardbare vermogenspositie, gericht op de continuïteit van ons coöperatieve bankbedrijf. Die continuïteit is in het belang van onze leden, onze cliënten en onze medewerkers. Tegen de achtergrond van dit beleid achten wij de winstontwikkeling in het verslagjaar alleszins bevredigend, ook wanneer wij rekening houden met de gestegen verliesrisico's in de kredietverlening. Het bedrijf van Rabobank Nederland Voor wat betreft Rabobank Nederland kan het verslagjaar bancair gezien worden gekenschetst als een jaar met een krachtige groei van de bedrijfsomvang en met goede resultaten. De toegenomen rentegevoeligheid van de middelen en de aanvankelijke positie van de organisatie als geheel ten opzichte van de kredietbeperking waren de aanleiding van bijstellingen in het beleggingsbeleid. In dit kader moeten worden gezien de zeer krachtige uitbreiding van de portefeuille Schatkistpapier en van de Beleggingen op korte termijn, alsmede de beperkte uitbreiding van de effectenportefeuille. De Beleggingen op lange termijn namen minder sterk toe. De sterke stijging van de post Bankiers in binnen- en buitenland is goeddeels te verklaren tegen de achtergrond van de uitbouw van ons buitenlandse bedrijf. De post Deelnemingen op de balans van Rabobank Nederland gaf een daling met f 299 miljoen te zien, te vergelijken met een stijging van f 728 miljoen in 1 979. In de ontwikkeling van deze post en van Obligatieleningen en Leningen aan de passiefzijde van de balans komen de financieringsactiviteiten van Rabobank Nederland ten behoeve van de Rabohypotheekbank N.V. tot uitdrukking. Meer dan in de voorgaande jaren slaagde de Rabohypotheekbank N.V. er in het verslagjaar in zelf haar financieringsbehoeften te dekken. De door aangesloten banken in rekening-courant bij de centrale bank aangehouden tegoeden namen in het verslagjaar toe met f 3 489 miljoen; in 1979 gaven deze saldi een daling met f 1 0 miljoen te zien. De door aangesloten banken in de vorm van doorgegeven termijndeposito's bij de centrale bank geplaatste saldi stegen met f 70 (682) miljoen. De in de vorm van deposito's van cliënten en van professionele marktpartijen aangetrokken middelen namen eveneens krachtig toe. De tegoeden in rekening-courant van bedrijven en instellingen daarentegen groeiden slechts weinig. De geschetste ontwikkelingen leidden tot een groei van het balanstotaal van Rabobank Nederland met niet minder dan 23 1 3)% tot f 38,6 (31,4) miljard. De druk op de relatieve rentemarge hield ook in 1980 aan, zij het in afnemende mate. De rentewinst werd positief beïnvloed door de nu al enkele jaren aanhoudende relatief hoge rentestand op de geldmarkt. Met name de opbrengsten van het in de balans van de centrale bank zo belangrijke liquiditeitsbedrijf namen daardoor krachtig toe. Daar stonden gestegen rentelasten uit hoofde van opgenomen korte middelen en van doorgegeven termijndeposito's tegenover, terwijl op basis van de interne renteregeling ook de rentevergoeding aan aangesloten banken over hun rekening-courant tegoed aanzienlijk hoger uitkwam. De rentewinst over 1 980 beliep f 681 (602) miljoen. De provisiewinst nam toe tot f 57 (47) miljoen, vooral onder invloed van de gestegen omvang van activiteiten in het buitenlandse bedrijf en in het effectenbedrijf. Rente- en provisiewinst te zamen namen uiteindelijk toe met 14(1 2)% tot f 738 (649) miljoen. De bruto bedrijfskosten stegen in het verslagjaar met 12(10)% tot f 51 0 (456) miljoen iets sterker dan in 1 979. Het accres in de groei van het personeelsbestand en inflatoire ontwikkelingen vormen hiervoor de verklaring. Van de winst vóór voorziening en belasting ad f 382 (338) miljoen resulteert na toevoeging aan de Voorziening Algemene Risico's ad f 95 (75) miljoen en na belasting ad f 11 9 (1 01miljoen een beschikbare winst van f 1 69 (1 62) miljoen, 4 (1 8)% meer dan in 1 979. Verdeling van deze winst overeenkomstig het aan de Algemene Vergadering gedane voorstel zal de gepubliceerde reserves van Rabobank Nederland op f 996 (863) miljoen brengen. De uitbreiding van ons hoofdkantoor in Eindhoven kon in het verslagjaar in gebruik worden genomen, evenals onze verbouwde panden in Amsterdam en Den Haag. De definitieve huisvesting van acht van de negen regiokantoren is inmiddels eveneens gereed. Met de bouw van ons nieuwe hoofdkantoor aan de Croeselaan te Utrecht is in het verslagjaar een aanvang gemaakt. Het kantoor Rotterdam van Rabobank Nederland zal in het lopend jaar, samen met het hoofdkantoor van de Rabobank Rotterdam-Capelle, in één representatief pand gehuisvest worden. De zorgen rond de economische toekomst van ons land zijn in 1980 opnieuw toegenomen. De leden en cliënten van onze organisatie zullen zich ook financieel aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen. Het stemt juist in deze omstandigheden tot voldoening te kunnen vaststellen dat ons bedrijf zich ook in het verslagjaar zodanig heeft ontwikkeld dat zij daarbij kunnen blijven rekenen op de solidariteit die eigen is aan onze coöperatieve grondslag. Dat onze organisatie bij de sterk oplopende werkloosheid een groei van het personeelsbestand van 6% heeft gerealiseerd is opmerkelijk. Het grote aantal medewerkers dat inmiddels in onze organisatie werkzaam is legt een bijzondere verantwoordelijkheid op de leiding van de aangesloten banken en Rabobank Nederland om ook in de toekomst deze werkgelegenheid te behouden. Wij vertrouwen erop dat de wijzigingen in de ledenaansprakelijkheid en de introductie van de kruiselingse garantieregeling de positie van de kredietcoöperatie als maatschappelijke organisatievorm zullen versterken. In het verslagjaar zijn wij er wederom in geslaagd de in het kader van onze beleidsplanning geformuleerde doelstellingen en voornemens goeddeels te realiseren. Dat was slechts mogelijk dank zij de inspanningen van alle bestuurderen en medewerkers. Zowel bij de aangesloten banken als bij Rabobank Nederland verdienen zij onze hoge waardering.

Jaarverslagen Rabobank | 1980 | | pagina 26