Rabobank Nederland en de Rabohypotheekbank N.V. waren in het verslagjaar minder actief op de markt voor onderhandse leningen. Deze houding werd enerzijds ingegeven door de geringere kredietvraag bij de Rabohypotheekbank N.V. en anderzijds door het beperkte aanbod en de zeer hoge verkrijgings- prijs van deze middelen. Dat was onder meer een gevolg van de zeer grote overheidsvraag op de kapitaalmarkt en ook van de heersende kredietbeperking. De Rabohypotheekbank N.V. kon voor een aanzienlijk bedrag nieuwe pandbrieven plaatsen. Voorts emitteerde Rabobank Nederland in maart een 10,25% en in november een 1 0,5% obligatielening en in juli een 10,5% Euroguldenlening, te zamen ten bedrage van f 265 miljoen. Evenals in 1 979 gaven de zakelijke deposito's in het verslagjaar een krachtige stijging te zien, zowel bij de aangesloten banken als bij Rabobank Nederland. De hoge geldmarktrente en de geringe investeringsanimo speelden hierbij een rol. Daarnaast waren onze inspanningen om ook in deze markt een substantieel aandeel te verwerven succesvol. De saldi op privé-rekeningen gaven in het verslagjaar wederom een teleurstellende ontwikkeling te zien. Zij namen toe met slechts f 1 94 (222) miljoen. Dat is weliswaar niet veel minder dan in 1 979, maar toen al was de toeneming zeer gering in vergelijking met voorgaande jaren. De achterblijvende inkomensontwikkeling komt hierin duidelijk tot uitdrukking, evenals de hoge rentelasten van opgenomen leningen en de toenemende rentebewustheid bij het grote publiek. Als gevolg daarvan worden de saldi op privé-rekeningen laag gehouden ten gunste van spaarrekeningen. Het aantal privé-rekeningen bij onze organisatie blijft gestaag doorgroeien. Er kwamen in het verslagjaar per saldo weer 1 30 000 (1 40 000) rekeningen bij. Die voortgaande groei vindt zijn oorzaak in natuurlijke aanwas en in het toenemend gebruik om meer dan één bank- of girorekening aan te houden. Deze laatste factor is te zamen met de genoemde overige factoren de oorzaak van de verdere daling van het gemiddeld tegoed per rekening tot f 2 001,- (2 026,-) op de 2,745 (2,61 5) miljoen privé-rekeningen bij onze organisatie. De tegoeden op rekeningen-courant van bedrijven en instellingen toonden met f 1 96 miljoen een verhoudingsgewijs krachtige groei; in 1 979 namen deze saldi nog af met f 48 miljoen. Deze tegoeden vormen qua ontwikkeling het spiegelbeeld van de uitstaande kredieten in rekening-courant. De daar genoemde factoren voor de gematigde stijging, zoals achterblijvende investeringen en toenemend liquiditeitsbewustzijn bij bedrijven, vormen dan ook mede de verklaring voor de vrij krachtige stijging van de tegoeden op zakelijke rekeningen-courant. Evenals uit de ontwikkeling van de zakelijke deposito's blijkt hieruit voorts het succes van ons streven naar uitbreiding, verbreding en verdieping van relaties met niet-agrarische bedrijfscliënten. Totaal toevertrouwde middelen In totaal namen de aan onze organisatie toevertrouwde middelen in het verslagjaar toe met f 7 593 (8 750) miljoen. Dat is een stijging met 1 1 (15)% tot f75 850 (68 257) miljoen. Dit middelenbestand per eind 1 980 was als volgt over de onderdelen van de organisatie verdeeld: aangesloten banken f 63 049 (58 065) miljoen, Rabobank Nederland f 4 1 56 (3 664) miljoen en Rabohypotheekbank N.V. f 8 645 (6 528) miljoen. Zowel absoluut als relatief was de middelengroei in het verslagjaar derhalve lager dan in het voorafgaande jaar. In het licht van de geschetste omstandigheden echter was de middelengroei bij onze organisatie bevredigend. Dat neemt niet weg dat naar ons inzicht de werving van kwaliteits middelen in de komende jaren de grootst mogelijke aandacht zal blijven verdienen, ook nu er voor de naaste toekomst bij de aangesloten banken meer evenwicht tussen de nieuwe kredietvraag en de aanwas van traditionele middelen mag worden verwacht. Bijzondere diensten Internationale activiteiten De voorzichtige politiek die de Rabobankorganisatie reeds in 1 979 voerde met betrekking tot haar buitenlandse uitzettingen op lange termijn werd in het verslagjaar gehandhaafd. Rentemarges en looptijden in de internationale markt voor consortiale leningen verbeterden weliswaar, doch deze ontwikkeling was grotendeels het gevolg van de toegenomen terughoudendheid van het internationale bankwezen in deze sector onder invloed van de wereldwijde economische achteruitgang. Exporteren wordt voor het Nederlandse bedrijfsleven in toenemende mate noodzakelijk. De Rabobankorganisatie heeft steeds getracht ten volle te beantwoorden aan het beroep dat haar bedrijfscliënten op haar deden voor de bevordering en financiering van de uitvoer; door negatieve ontwikkelingen in sommige landen was dat niet altijd mogelijk. De in ons vorige jaarverslag aangekondigde vertegenwoordiging te Frankfurt werd medio 1 980 geopend. In de laatste dagen van het jaar werd in de Verenigde Staten de vergunning voor ons kantoor te New York ontvangen. Dit kantoor, dat reeds in de aanloopfase ruime belangstelling van het Amerikaanse bedrijfsleven mocht genieten, opende in maart 1 981 haar deuren. Onze steunpunten in Curacao gaven in 1 980 een bevredigende ontwikkeling te zien. De Unico Banking Group, het samenwerkingsverband van zes grote Westeuropese coöperatieve bankorganisaties, zal zich in de komende jaren duidelijk geprofileerd en in toenemende mate presenteren. De teruggang in de wereldeconomie, de scherpe wijzigingen van de rentevoeten in de belangrijkste landen - in het bijzonder de Verenigde Staten - en de ontwikkelingen in de onderlinge verhoudingen van de belangrijkste valuta hebben ook de verscheidene buitenlandse financiële instellingen waarin Rabobank Nederland deelneemt tot een voorzichtig bedrijfsbeleid genoopt. Dat desondanks de financiële resultaten op een aanvaardbaar niveau konden worden gehandhaafd stemt tot tevredenheid. Veel aandacht werd besteed aan de verwerking van het nog steeds toenemende buitenlandse betalingsverkeer van de relaties van de Rabobankorganisatie. Via een verder doorgevoerde en verfijnde automatisering zal in 1 981 een duidelijke kwaliteitsverbetering worden bewerkstelligd. Betalings verkeer In het verslagjaar is bijzondere aandacht geschonken aan de gebruiksmogelijkheden van de privé-rekening. Daarnaast zijn verdere verbeteringen aan de dienstverlening in het betalingsverkeer aangebracht, ook voor de rekening-courantrelatie met de bedrijfsrelaties. Zo is in de verslagperiode door de gezamenlijke banken en de Postcheque- en Girodienst een nieuw produkt aangeboden: de Eurocard. Daarmee kunnen (zowel in Nederland als daarbuiten) betalingen worden verricht, waarvan de verrekening naderhand geschiedt. De betaal- en dispositiemogelijkheden in het buitenland zijn hierdoor wederom uitgebreid. Tot dusver kon dit geschieden met eurocheques en travellercheques. Ten behoeve van bedrijven of instellingen met collecterende rekeningen bij verschillende Rabobanken zijn voorts de afstortingsregelingen zodanig verbeterd dat zij, met inachtneming van de geldende valuteringsregels, bij hun primaire Rabobank eerder over de gestorte bedragen kunnen beschikken. Ook is de systematiek van de verzending van rekeningafschriften van de privé-rekening in het afgelopen jaar aangepast. Mede naar aanleiding van gebleken behoeften bij cliënten is de frequentie van verzending verhoogd tot eenmaal per vier dagen. De Stuurgroep Integratie Giroverkeer, onder voorzitterschap van de President van De Nederlandsche Bank N.V. en ingesteld door de Minister van Financiën, heeft een rapport uitgebracht over de opzet van één nationaal betalingscircuit. De sociale en commerciële implicaties van deze voorgestelde structuurwijzigingen worden momenteel nader onderzocht. Effectenbedrijf De omzetten op de Amsterdamse Effectenbeurs bereikten in 1 980 nieuwe records. Met name de vastrentende waarden scoorden hoog; de handel in aandelen concentreerde zich rond een beperkt aantal fondsen. Ook onze organisatie zag haar omzetten sterk stijgen. In het bijzonder de affaires ten behoeve van institutionele beleggers namen toe, zowel in aantal als in omzet. De plaatsing van pandbrieven van de Rabohypotheekbank N.V. verliep naar tevredenheid, evenals de overige transacties op de openbare kapitaalmarkt. Het aantal binnen- en buitenlandse emissiesyndicaten waarin Rabobank Nederland vertegenwoordigd was vertoonde in 1 980 wederom een groei. Belegging in goud en zilver heeft duidelijk aan populariteit gewonnen. Om aan deze behoefte tegemoet te komen is in het verslagjaar de goud- en zilverrekening ingevoerd. Ten opzichte van de aan- en verkoop van deze metalen in natura is de 'girale' aan- en verkoop uit kosten- en verhandelingsoogpunt aantrekkelijker. Beleggingsfondsen Op initiatief van F. van Lanschot Bankiers N.V. en de Rabobankorganisatie vond op 1 8 maart 1 980 de introductie plaats van een nieuw beleggingsfonds, Amvabel genaamd. Dit fonds richt zich met name op belegging in aandelen van Amerikaanse onroerend-goedondernemingen met de status van Real Estate Investment Trust (REIT). Het boekjaar (1 8 maart- 31 december 1 980) verliep zeer bevredigend. De afgifteprijs steeg met bijna 30% van f 100,- tot f 1 29,92, mede als gevolg van de goede stemming op de effectenbeurs in New York en de stijging van de Amerikaanse dollar. Per eind 1 980 beliep het aantal uitstaande participaties 201 682 bij een totaal fondsvermogen van f 25,2 miljoen. Het internationaal georiënteerde beleggingsfonds Unico Investment Fund, waarin de Rabobankorganisatie samenwerkt in Unico Banking Group-verband, behaalde in het boekjaar, eindigend op 30 september 1 980, goede resultaten. Door het voeren van een flexibel beleggingsbeleid kon de intrinsieke waarde per participatie stijgen met 1 6,4% naar DM 58,27. Het fondsvermogen liep met ruim 1 3% op tot DM 26,3 miljoen, terwijl het aantal participaties praktisch ongewijzigd bleef. De uitkering over het boekjaar 1 979/1 980 bedroeg DM 5,-. Vooral dank zij een zeer sterke koersstijging van de

Jaarverslagen Rabobank | 1980 | | pagina 23