vjt aangesloten banken) is daarentegen belangrijk toegenomen. Voornoemde ontwikkelingen resulteerden in een aanmerkelijk lagere groei van het balanstotaal. Bedroeg deze in 1978 nog 24%, in het verslagjaar was deze groei 13%, waarmee een balanstotaal van f 31 miljard werd bereikt. De in de laatste jaren opgetreden verkrapping van de rentemarge heeft zich in 1979 in afnemende mate voortgezet. Enerzijds heeft de hoge rentestand op geld- en kapitaalmarkt daarop een positieve invloed gehad, daarnaast is ook het relatieve belang van het eurovalutabedrijf en de kapitaalmarktactiviteiten vrijwel niet toegenomen, zodat de drukkende werking daarvan op de rentemarge gering is geweest. De rentewinst beliep in 1979 f 602 (538) miljoen. De provisiewinst is gestegen tot f 47 (40) miljoen in 1979. De totale rente- en provisiewinst nam toe tot f 649 (578) miljoen, een stijging met 12 (10) ten opzichte van 1978. De bedrijfskosten zijn minder toegenomen dan in 1978. De bedrijfskostenstijging kon mede door de gematigde personele uitbreiding van 152 (348) personen worden beperkt tot 9 (17) Van de winst vóór voorziening voor bedrijfsrisico's en belasting van f 338 miljoen resulteerde, na toevoeging aan de voorziening ad f 75 (75) miljoen en na belasting ad f 101 (82) miljoen, een beschikbare winst van f 162 (137) miljoen. Verdeling van deze winst overeenkomstig het aan de Algemene Vergadering gedane voorstel zal de reserves op f 863 (739) miljoen brengen. Op het gebied van de huisvesting van de mede werkers van de Centrale Rabobank zijn wederom belangrijke stappen gezet in de richting van verdere centralisatie. De nieuwbouw en renovatie van ons hoofdkantoor te Eindhoven zijn bij het ter perse gaan van dit verslag volledig gereed gekomen. In Utrecht is een bouwvergunning verkregen voor het van de Nederlandse Spoorwegen in erfpacht verkregen perceel aan de Croeselaan. In de loop van 1980 zal de nieuwbouw daar kunnen starten. Een bouwvergunning is eveneens verkregen voor de uitbreiding van het bestaande computercentrum te Zeist. Behalve een uitbreiding van de bestaande computerzaal zal, aansluitend op het bestaande gebouw, een kantoorpand worden gebouwd dat ruimte biedt aan circa 400 personen. In het kader van de regionalisatie is voor zeven regiokantoren nieuwe huisvesting gerealiseerd. Te Leeuwarden is het regiokantoor gehuisvest in het voormalige districtskantoor. Ook voor het regio kantoor te Roermond is inmiddels adequate huisvesting gevonden. Na een verbouwing zal de thans nog in gebruik zijnde behuizing van de districtskantoren Venlo en Sittard kunnen worden verlaten. In Bergen op Zoom zal na realisatie van de voorgenomen nieuwbouw het tijdelijk betrokken pand weer kunnen worden verlaten. Het gebouw waarin te Goes het voormalige districtskantoor was gehuisvest is inmiddels verkocht. Ook de andere panden van de voormalige districtskantoren zullen worden afgestoten. Ten behoeve van de huisvesting van de te Amsterdam werkzame medewerkers is in het afgelopen jaar het voormalige H.V.A.-hoofd- kantoor aangekocht. Ook voor het bijkantoor Den Haag is een nieuw onderkomen gevonden dat meer past bij de aldaar te ontplooien activiteiten. Dat wij in de verslechterende economische situatie onze doelstellingen hebben kunnen verwezenlijken is mede te danken aan de inzet van alle medewerksters en medewerkers van zowel de aangesloten banken als van de Centrale Rabobank. Wij zijn hen hiervoor zeer erkentelijk. De vooruitzichten op tal van terreinen, met sterke invloed op de sociale en financieel-economische ontwikkelingen, wettigen de verwachting dat in de tachtiger jaren, sterker nog wellicht dan in het afgesloten decennium, een zwaarwegend beroep op onze coöperatieve grondslag en onderlinge solidariteit zal worden gedaan. In het verslagjaar werd een nieuwe fase in de samenwerking tussen de verschillende onderdelen van de Rabobankorganisatie ingeluid met de totstandkoming van de regiokantoren. Wij vertrouwen erop, dat deze ondersteunende activiteiten in de komende jaren een stimulerende en vernieuwende bijdrage zullen leveren aan het functioneren van onze gehele coöperatieve organisatie. Trekker-Trek-Wedstrijden in de Flevohof op 28 en 29 september 1979. Deze wedstrijden komen meer en meer in de belangstelling van het publiek te staan. 40

Jaarverslagen Rabobank | 1979 | | pagina 22