bemiddeling in de verkoop van pakketreizen is dat ook ons aandeel in de verkoop van reischeques in vreemde valuta en buitenlands bankpapier belangrijk is toegenomen. In Nederland behoort de Rabobank- organisatie thans tot de grootste verkopers van deze reismiddelen. In dit verband dient te worden vermeld, dat de Nederlandse banken in principe voornemens zijn zich aan te sluiten bij het project voor een Europese reischeque. Daarmee wordt in Westeuropees verband getracht te komen tot een uniforme reischeque in de valuta's van de deel nemende landen. Tevens zal de eveneens voorgenomen introductie van de Eurocard een belangrijke toevoeging aan het dienstenpakket in deze sector betekenen. B e talings verkeer In de verslagperiode is de gemeenschappelijke stortings-acceptgiroprocedure (G.S.A.) feitelijk in werking getreden. De Centrale Rabobank, de Nederlandse Bankiersvereniging, de Nederlandse Spaarbankbond, de P.T.T. en de Bankgirocentrale hadden op 6 oktober 1978 een daartoe strekkende overeenkomst getekend. Het al jaren bestaande bezwaar, dat de banken niet zelf konden voldoen aan de vraag van incassanten-bankrekeninghouders om acceptgirokaarten, is hiermee opgeheven. Ook op andere terreinen is de kwaliteit van het binnen- en buitenlandse betalingsverkeer verder verbeterd, zoals bijvoorbeeld door het aanbieden van portvrije enveloppen voor de verzending van betalingsopdrachten. De eurochequekaart geniet een nog steeds groeiende populariteit. Van de anderhalf miljoen uitgegeven betaalpassen en eurochequekaarten maakten laatstgenoemde 40 (30) uit. De gebruiksmogelijkheid van de eurocheque is ook in het afgelopen jaar uitgebreid. De effectenbeurs De omzetten op de effectenbeurs, zowel van obligaties als van aandelen, bleven in 1979 achter bij die van 1978. Hoewel ook onze organisatie een daling van het aantal orders noteerde, kon de omzet en daarmee ons marktaandeel toenemen. De trendmatige groei van de belangstelling voor vastrentende waarden zette zich, mede door de hoge rentestand, voort. De belangstelling voor pandbrieven van de Rabo- hypotheekbank N.V. was bevredigend. De optiebeurs Na de aarzelende start in 1978 was in 1979 de belangstelling voor opties aanzienlijk groter. De invoering van de put-optie is een belangrijke stimulans geweest. Aan deze ontwikkeling werd door onze organisatie belangrijk bijgedragen. Mede door de inspanningen om onze cliënten vertrouwd te maken met het begrip 'optie', wist onze organisatie een aanmerkelijk marktaandeel in de optiehandel te verkrijgen. Kapitaalmarktzaken De in 1978 in gang gezette verdieping van de relatie met institutionele beleggers en de uitbreiding van onze emissie-activiteiten ter verkrijging van een betere positie in nationale en internationale effectensyndicaten werd ook in 1979 voortgezet. Hierdoor was het mogelijk, ondanks de vaak heftige bewegingen van de rentestand, ook in 1979 de omzet in binnen- en buitenlandse emissies te doen toenemen. Ook steeg in 1979 het aantal nationale en internationale emissies waarin door onze organisatie werd geparticipeerd. Beleggingsfonds van de 7 Ondanks een in het algemeen ongunstige koers ontwikkeling, is de basiswaarde van een participatie in het Beleggingsfonds van de 7 met f 0,28 toegenomen tot f 8,42. In de beide voorafgaande jaren was er sprake van een daling met respectievelijk f 0,33 en f 0,50. Het aantal participaties nam met ongeveer 80 000 toe tot 9,44 (9,36) miljoen. Het totale fondsvermogen steeg tot f 79,5 (76) miljoen. Unico Investment Fund Op 1 februari 1979 werd gestart met het Unico Investment Fund, een beleggingsfonds dat voor namelijk belegt op de internationale kapitaalmarkten. De participaties hierin vormen een welkome aanvulling op ons dienstenpakket. A ssurantiebemiddeiing De groei van de premie-omzet heeft zich voortgezet, vooral in de schadeverzekeringssector. De levens- verzekeringsproduktie heeft onder druk gestaan van de stagnatie in de onroerend goed markt. De omzetgroei in de reisverzekering is ook in dit verslagjaar krachtig geweest, de premie-omzet bereikte een bedrag van f 32 miljoen. Wederom is veel aandacht besteed aan verhoging van de vakbekwaamheid van de medewerkers van de aangesloten banken en aan de verbetering van het specialistische niveau van de assurantie adviseurs met betrekking tot de advisering aan bedrijfsrelaties. De behoefte aan efficiencybevordering heeft de deelname van de aangesloten banken aan de geautomatiseerde verzekeringsadministratie aanmerkelijk doen toenemen. Het inmiddels in de operationele fase gekomen Interface project kan als een duidelijke verbetering van het programma worden aangemerkt. Reizen Door de gezamenlijke Rabobanken werden in het afgelopen jaar ongeveer 390 000 (350 000) reizen verkocht. De daarmee gepaard gaande omzet en provisiebaten stegen iets sterker als gevolg van een meer dan inflatoire stijging van het gemiddeld bestede bedrag per reis. De Rabobanken verkochten in 1979 ruim 126 000 Internationale Reis- en Kredietbrieven, bijna 30% 36 Aantal verkochte rt meer dan in de beide voorafgaande jaren. Mede om een bijdrage te leveren aan het meer in evenwicht brengen van de nationale reisverkeers- balans is per 1 december 1979 de mogelijkheid geopend via de Rabobankorganisatie vakanties te boeken in de bungalowparken binnen Nederland. Makelaardij In 1979 heeft het Centraal Makelaarskantoor B V. circa 1 600 (1 300) bemiddelingen en 5 100 (4 600) taxaties verricht. Deze activiteiten kwamen tot stand door de werkzaamheid van 22 landelijk gespreide C.M.K.-kantoren. Ontwikkeling vastgoed De in het vorig verslagjaar gestarte werkzaamheden op het terrein van projectontwikkeling zijn verder opgebouwd. Hoewel het gestelde einddoel nog niet is bereikt, hebben de tot nu toe opgedane ervaringen uitgewezen dat in een aantal situaties deze vorm van dienstverlening tot verdere relatieverdieping kan leiden. Financieringsmaatschappij De Lage Landen N. V. Evenals de overige financieringsmaatschappijen werd De Lage Landen N.V. in 1979 geconfronteerd met de Conjunctuurbeschikking Consumptief Krediet 1979. Als gevolg hiervan zag zij zich genoodzaakt tot ombuiging van de produktiegroei. In 1979 werden door De Lage Landen N.V. circa 40 000 (30 000) contracten afgesloten voor een totaal netto bedrag van ongeveer f 556 (447) miljoen. Het bedrag aan uitstaande leningen, exclusief financieringskosten, nam toe van f 603 miljoen tot ongeveer f833 miljoen. Enerzijds in verband met het voortduren van de kredietbeperkende maatregelen van De Neder- landsche Bank, maar anderzijds door het hoge niveau van de rente op de geld- en kapitaalmarkt in verhouding tot de wettelijke maximum tarieven voor consumptieve kredieten, heeft de verkrapping van de rentemarge zich in 1979 in versterkte mate voortgezet. Ondanks een relatieve daling van de bedrijfskosten nam de beschikbare winst af van f 3,3 miljoen tot f 2,2 miljoen. Organisatorische aspecten Algemeen De Structuurcommissie heeft in 1979 haar beraad slagingen hervat ten einde op korte termijn te komen tot een afrondende rapportering omtrent de onder werpen lidmaatschap en ledenaansprakelijkheid, mede tegen de achtergrond van de nieuwe Wet Toezicht Kredietwezen. In het verslagjaar is uitvoering gegeven aan het besluit tot wijziging van de operationele opstelling van de Centrale Rabobank ten aanzien van haar begeleidende en ondersteunende taken voor de aangesloten banken. Daartoe zijn negen regionaal werkzame kantoren ingericht die per 1 november operationeel zijn geworden. Deze regiokantoren zijn gevestigd te Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Arnhem, Haarlem, Rotterdam, Bergen op Zoom, Eindhoven en Roermond. Zij hebben tot taak om binnen de uitvoerende functies een zodanige coördinatie aan te brengen, dat een grotere eenheid van advisering van de Centrale Rabobank in relatie tot de aangesloten banken of groepen van banken ontstaat op een kwalitatief aangepast niveau. Het belang van een meer doelmatige en efficiënte taakvervulling door de aangesloten banken en de organisatie als geheel staat daarbij voorop. Aangesloten banken en kantoren In het verslagjaar waren 23 (26) aangesloten banken betrokken bij 11 (13) fusies, waardoor het aantal banken met 12 (13) afnam tot 988. Een actief fusiebeleid is onder meer daar gewenst waar in de organisatie nog werkgebiedsdoublures bestaan welke dateren vanaf de fusie tussen beide voormalige centrale banken. Het betreft hier nog slechts een 25 a 30 tal situaties, te vergelijken met circa 180 bij het begin van de fusie. Evenals vorig jaar nam het aantal vestigingen af met 8 tot 3 094. Veelal wordt bij nieuwbouw of verbouwing van kantoren rekening gehouden met de eisen die voortvloeien uit het project 'bank- adviseur'. Aan energiebesparende maatregelen wordt grote aandacht geschonken, waarbij niet alleen wordt gedacht aan verbetering van elektrische en klimaatregelende installaties, maar ook aan een meer 'energiebewust' maken van de man of de vrouw op de werkplek. Personeel en opleidingen Het aantal personeelsleden, werkzaam bij de Rabobankorganisatie, nam in het verslagjaar met 1 157 (1 309) toe tot 25 339. In de jaren zeventig is het personeelsbestand van de Rabobankorganisatie meer dan verdubbeld. 37

Jaarverslagen Rabobank | 1979 | | pagina 20